Jump to content
Efebey

Araçların Sesi Kısılıyor !

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

Avrupa Komisyonu araçların sesini “kısıyor”

Avrupa Komisyonu araç üreticilerini otomobiller, otobüsler ve kamyonlar için sıkı gürültü düzenlemelerine uymaya mecbur bırakacak yeni önlemleri uygulamaya koyuyor.

mfa8r8kh.jpg

Önerilen mevzuat uyarınca, Avrupa Komisyonu’na üye ülkelerin mevzuat üzerinde mutabakata varmalarından iki yıl sonra, üreticilerin araçlarının gürültü seviyelerini iki desibel azaltmaları gerekecek. Bu ilk azaltmadan üç yıl sonra iki desibellik bir azaltma daha yapılacak.

Kamyonların gürültü seviyesinin ise ilk azaltma dalgasında bir desibel, ikinci dalgada iki desibel azaltılması gerekecek.

Teklif edilen kuralları hazırlayan yetkililer, değişikliğin yollardaki gürültüyü yüzde 25 azaltacağını ve Avrupa vatandaşlarının sağlığını ve hayat kalitesini önemli ölçüde arttıracağını söylüyorlar.

Araç üreticileri ise teklifte değişiklik yapılması için lobi faaliyetleri yürütüyor ve bu gürültü kontrolü önlemlerinin zamanlamasının, seviyesinin ve yasal kategorilerinin onlar için sorun yaratacağını belirtiyorlar.

Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği ilk adımın hemen uygulamaya koyulabileceğini, ama ikinci adımı devreye sokmanın altı yıl sürebileceğini söylüyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

Emisyon kısıtlarından sonra ses kısıtıda geliyor demek ki.  Modifiyecilerin hiç hoşuna gitmeyecek :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

ya uygulama çok iyi bence gürültüyü epeyce önler modifiyecilere zaten kimse karışmıyoki binde bir araç öledir. oda normal bence genelde olabilecek bir düzenleme çok iyi olur zaten binek araçlar pek etkilenmez büyük motorlu dizeller açısından etkili olacağını düşünüyorum.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Hüsnü Gürsu

Yarış pistlerinde nasıl olacak  acaba? Herhalde hariç tutarlar.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

Orasi kural disi, apayri bir dunya :D 300 km de 100 kusur litre tuketen araclar ve bilmemkac dB sesten bahsediyoruz :D

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...