Jump to content
Efebey

Euro NCAP 2011 Testlerini Değerlendirdi

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

Kuruluş 2011 yılındaki testlerde iyi skorlar elde ederek kategorilerinde en güvenli seçilen otomobilleri duyurdu ve tüm sonuçlar ile ilgili değerlendirme yaptı.

eb22toci.jpg

2011 yılında Euro NCAP, Avrupa piyasasında satışa sunulan, aralarında pazara sürülen ilk elektrikli araçların da olduğu 53 yeni otomobilin test sonuçlarını açıkladı.

11 otomobil dört yıldız alırken, Dacia Duster NCAP’ın en kötü sonucunu elde ederek sadece üç yıldız alabildi.

Aşağıdaki araçlar beşer yıldız alıp Euro NCAP’ın dört değerlendirme alanının hepsinde iyi skorlar elde ederek kategorilerinin en güvenli otomobilleri seçildiler.

• Küçük arazi 4×4’ü kategorisi: Audi Q3

• Süper mini kategorisi: Chevrolet Aveo

• Küçük Aile kategorisi: Ford Focus

• Küçük MPV kategorisi: Mercedes-Benz B Sınıfı

• Büyük Aile kategorisi: Volvo V60

Bu kategorilerdeki ikinciler Chevrolet Malibu, Mercedes ML Sınıfı, Toyota Yaris, Lexus CT200h, Opel Zafira Tourer, Hyundai ix20, ve BMW X1 oldu.

2011’de Euro NCAP’te test edilen tek pikap olan Ford Ranger kuruluşun şu ana dek test ettiği en güvenli pikap oldu ve başta yaya koruması olmak üzere bütün değerlendirme alanlarında yüksek puanlar elde etti.

Geçen sene Avrupa’da elektrikli araçlar piyasaya sürüldüğü için kuruluş dört elektrikli aracın sonuçlarını da açıkladı.

Prize takılan araçlar benzinli otomobillerle aynı test koşullarına tabi tutuldu, ama kaza sonrası bataryanın bütünlüğünü korumasına özellikle dikkat edildi.

Nissan LEAF Euro NCAP’ten toplamda 5 yıldız alan ilk elektrikli otomobil unvanını elde ederek bu senenin en iyi küçük aile otomobilleri arasına adını yazdırdı.

Euro NCAP bazı otomobil yapımcılarına henüz puan sistemine dâhil edilmemiş gelişmiş güvenlik özellikleri için de ödül verdi.

Seçenek olarak sunulan Aktif Şehir Duruşu, Sürücü Uyarısı, İlerleme Uyarısı ve Şeritte Kalma Yardımı sistemleriyle sunulan Ford Focus, dört ödül birden kazanan ilk seri üretim otomobil oldu.

Beş yıldız alan araçlardan Mercedes B Sınıfı ve Volvo V60 da sırasıyla Çarpışma Önleme Yardımı ve Şehir Güvenliği sistemleri için ödüllendirildi. Bunların her ikisi de Otonom Acil Durum Frenleme Sistemleri.

2012’de Euro NCAP daha sıkı standartlar getirerek yaya değerlendirmesindeki minimum skoru %40’tan %60’a çıkaracak ve böylece otomobil üreticilerinin son yıllarda bu alanda yaptıkları aşamalı iyileştirmeleri yansıtmış olacak.

Euro NCAP’e göre, bazı otomobil üreticileri otomobillerini yeni sınırı aşacak şekilde tasarlayabileceklerini göstermiş olsa da, diğer üreticilerin, yayaların güvenliğini iyileştirmek için kendilerini zorlamaları gerekecek.

Kuruluş 2012 yılının ilk test sonuçlarını 22 Şubat’ta açıklayacak.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

arkadaşlar mazda kaç yıldız almış bu haberde yok herhalde yeni modeller sadece teste tabii tutulmuş. ???

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

videodaki yeni kasa 3 değilmi beş yıldız almış ama listede niye yok.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

videodaki yeni kasa 3 değilmi beş yıldız almış ama listede niye yok.

Gürhan, liste 5 yıldız alan araçlar değil , bu sene değerlendirilmeye tabi tutulan araçlardan en iyi puan alanlar :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

doğrudur abi dikkatlice okudum sonradan biraz hızlı geçmişim.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×