Jump to content

"Chip Devri " başlıyor, buradan buyrun....


Selman
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arabasına 'çip' takmayana ceza verilecek

A.A.

Arabasına 'çip' takmayana ceza verilecek Öngörülen süreler içinde taşıtlarına akaryakıt (LPG dahil) alımında plaka bilgilerini otomatik olarak tanımlayan taşıt kimlik birimi (çip) taktırmadığı veya programlattırmadığı belirlenen taşıt sahiplerine ceza verilecek.

Maliye Bakanlığı'nın Vergi Usul Kanunu genel Tebliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, sistemin unsurlarından olan taşıt kimlik birimleri, taşıtın plaka bilgisi ile motor ve şasi numaralarını içerecek, ödeme kaydedici cihazlarla iletişim yapabilecek özellikte olacak. Taşıtın ön camının herhangi bir köşesine ve camın iç yüzeyine, camı olmayan (motosiklet, mobilet vb.) taşıtlarda ise depo girişinin yanına kolaylıkla çıkartılamayacak tarzda yapıştırılacak ve çıkartılmak istendiğinde bir daha kullanılamayacak şekilde tahrip olacak.

Üzerine kaydedilen bilgiler silinemeyecek, kopyalanamayacak ve yetkili kişiler dışında bilgi girişi yapılamayacak. Yurt genelinde bütün ödeme kaydedici cihazlarla iletişim sağlayacak özellikte olacak.

Taşıtlara takılacak taşıt kimlik birimleri ve bu birimlerle ödeme kaydedici cihazlar arasında iletişimi sağlayacak cihazların üretim, ithalat, montaj, programlama ve servislik hizmetleri, bu konuda Maliye Bakanlığınca onay alan üretici veya ithalatçı kuruluşlarca yerine getirilecek.

Üretici veya ithalatçı kuruluşlar; söz konusu hizmetleri, doğrudan doğruya veya yetkili satış ve bakım-onarım servisleri vasıtasıyla gerçekleştirecekler. Taşıtların plaka numaralarının değişmesi halinde, “taşıt kimlik biriminde” yapılacak değişiklikler de söz konusu üretici veya ithalatçı kuruluşlarca yerine getirilecek.

Taşıt kimlik birimine; plaka bilgisi ile motor ve şasi numaralarının programlanması işlemleri, Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezinden elektronik onay alınmak suretiyle gerçekleştirilecek. Taşıtlarına programlanmış kimlik birimi takılan taşıt sahiplerine, üretici veya ithalatçı kuruluşlarca bir taşıt kimlik belgesi verilecek.

Akaryakıt istasyonlarına sistemi oluşturan ünitelerin montajı ile taşıt kimlik birimlerinin programlanması ve taşıtlara montajına dair süreler Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenerek kamuoyuna duyurulacak. Mecburiyet kapsamı dışındakilerle yabancı plakalı taşıtlara yapılan akaryakıt satışları ve varil, bidon vb. kaplarla yapılan akaryakıt satışlarında ödeme kaydedici cihazlara girilmesi zorunlu bilgiler, bu tür satışlar için tahsis edilen ve ödeme kaydedici cihazda bulunan klavyenin kullanılması suretiyle gerçekleştirilecek. Mecburiyet kapsamındaki taşıtlara, kimlik birimi takılıncaya kadar yapılacak akaryakıt satışlarında da ödeme kaydedici cihazın klavyesi kullanılacak.

Belirlenen usul ve esaslara uymadıkları tespit edilen Bakanlıkça onay alan firmalar ve bunların yetkili servisleri ile akaryakıt istasyonu işletmecileri ile öngörülen süreler içerisinde taşıtlarına taşıt kimlik birimi taktırmadığı veya programlattırmadığı tespit edilen taşıt sahiplerine, Vergi Usul Kanununda öngörülen ve durumlarına uyan özel usulsüzlük cezaları kesilecek.

Bu Tebliğ gereğince taşıt sahiplerine uygulanacak cezalar, taşıtın motorlu taşıtlar vergisi açısından bağlı olduğu yer vergi dairesi tarafından kesilecek ve kesilen ceza aynı vergi dairesine ödenecek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Memlekette güzel şeyler de oluyo valla, çalınan araçların daha kolay bulunabilmesini geçtim, benzinciler bugüne kadar eşşek yüküyle para götürdüler vergisiz, nihayet devlet uyandı, önce fiş dalgametrelerini koydu, şimdi de bu çipleri...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...