Jump to content

Steering Motorunun Bağlantı Parçası (1990 626)

miskinn

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar tam ismini unuttum ama ustaların söylediği şekliyle yazdım anlaşılsın diye, 88-91 626 larda bir klima için, bir de tam dönüşlerde devir düşüşünü önlemek için karbüratöre bağlı iki ufak motor var, benim o motorlardan biri iptal edilmiş, hurdacıdan denk geldi aldım. Ama iptal edildikten sonra karbüratörün altındaki bu motorların hortumlarının bağlandığı parça klimasız modellerinkinden takılmış. Yani teklisinden. Ben onun çift hortum girişli olanını arıyorum.

Aynı kasa 626 sahipleri karbüratörün ön cam tarafına eğildiklerinde bahsettiğim parçayı göreceklerdir. Olur da yolunuz hurdacılara düşer de o parça denk gelirse aklınızın bir köşesinde olursa sevinirim. Ben gittiğim her şehirdeki hurdacılara uğruyorum ama daha muvaffak olamadım.

Tam dönüşlerde rölantinin düşmesi gerçekten sinir bozucu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kardeş çok haklısın bende de aynı sorun oluyordu böle bir mekanizma olduğunu dahi bilmiyodum bulunduğum yerde mazda dan alayan usta yoktu  serviste genel bakım yaparken usta farketti ki kırıkmış; parça ellerinde yoktu ustada tamir etti parça çalıştı küçük bir hotumlada hava filtresine bağlanıyor bir çeşit vakumla çalışıyor  inan o parça tamir edildikten sonra arabayla bir yere falan yanaşmak zevk oldu hafif direksiyonu çeviriyosun kendiliginden gaz veriyor hele bide arabam otomatik olduğundan hiç gaza dokunmadan bile manevra yapıyorum ama usta ayarınıda yapmıştı ; o parçayı bulmanı temenni ederim bulamzsan tamir ettirmeyi dene veya servisten istet ellerinde  olmasa bile belçikadan getirtebilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evet inanılmaz güzel özelliği olan bi parça, benimkinde tamir mümkün değil, çünkü klima + direksiyon için iki motor var, fakat adamlar daha önce ne yaptıysa direksiyonu iptal edip, o hortumların hava filtresine bağlandığı parçayı da değiştirip, klimasız araçlarda olan tekli versiyonunu takmışlar. şimdi onun çiftlisini arıyorum, bazen  soğuk gecelerde arabayı yeni çalıştırdığımda yavaşlayıp, keskin döneceğim zaman çıkan titreme gerçekten moralimi bozuyor. çözümünün olduğunu bilmesem alışırdım, aa 21 senelik araba olsun o kadar derdim. ne demişler "umursamazlık mutluluktur". ama hiç umursamayan biri olamadım :).

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

servisten bir sor bakalım ne kadarmış fiyatı ama şase numaranla sorgulat orjinali varmı bir öğren

bence o parça için değer. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

internette bir çok çıkma parça satan yerler var, bu kanaldan da araştırma yaparsan büyük ihtimalle bulabilirsin...

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yok hasarlı araçlar diye bölüm var oradan marka ve model olarak arattığınızda bulursunuz...

Bir çoğu hurda araçları parça olarak satıyor ve fiyatlar uygun.

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bursa ve izmir var, izmirdeki dükkanı fotoğrafından tanıdım, onun bahçesinde tam 4 tane 626 var hurda, aradıklarımın hiçbiri çıkmadı. ne kadar üzülmüştüm. pazartesi de bursadakileri arıcam bakalım bi umut.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bursa ve izmir var, izmirdeki dükkanı fotoğrafından tanıdım, onun bahçesinde tam 4 tane 626 var hurda, aradıklarımın hiçbiri çıkmadı. ne kadar üzülmüştüm. pazartesi de bursadakileri arıcam bakalım bi umut.

Ben Bursa'dan umutluyum senin adına...

:krrsz:

Hayırlısı inşallah.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün ankaradan arka cam switchi ile çakmak buldum, bu parçayı da bursadan bulursam eksiği kalmıyo gibi bişey. gerisi ufak tefek ayrıntılar. 20 senelik de olsa insan seviniyo be :). inanın sıfır araba alsam bu kadar mutlu olmazdım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün ankaradan arka cam switchi ile çakmak buldum, bu parçayı da bursadan bulursam eksiği kalmıyo gibi bişey. gerisi ufak tefek ayrıntılar. 20 senelik de olsa insan seviniyo be :). inanın sıfır araba alsam bu kadar mutlu olmazdım.

En güzeli insanın sahip olabildiği şeydir... Yoksa hiç bir şeyin varlığı insanları memnun edemezdi...

:fiuw:

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-hasarli-araclar-otomobil-mazda-626-hurda-belgeli-parca-olarak-alko-otomotiv-48299706/detay/

Bu ilan sahibi ile bir görüş istersen, ben bir kaç parça sormuştum ellerinde var ve fiyatları uygundu...

Keyfe keder ön farı değiştirmeyi düşünüyorum, normal fiyatı 280 tl iken bu ilanda 100 tl ye bulmuştum, biraz pazarlık yapsam belki 80 tl ye de olabilirdi...

Fikir edinmeniz için yazıyorum... Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Haklısınız hatta olabildiğinden ziyade, olduğu. B sınıfı sıfır bi araç alabilirdim, gereksiz gördüm. Çocukluk hayalim olan bu arabayı alıp, uğraşmak daha çok mutlu ediyor. Eskiliğine bakıp döküntü zannediyorlar ama sonuçta D sınıfı, malzeme kalitesi belli. Kaputun altında ne olduğunu, ne kadar sağlam olduğunu ben biliyorum o bana yeter.

Hurdacıdan da buluyo olsam parçalarını, servise, bilgisayara muhtaç olmadan tamir edip bişeyler yapabilmek güvende hissettiriyo. Yeni arabalar benim gözümde çaresizlik.

Benim kasam sizin kasanızın bir öncesi, bursadan arayacağım numaraları kaydettim, pazartesini bekliyorum. Umarım bulurum ama parça fiyatı hakkında hiç bir fikrim yok açıkçası. Önce yetkili servise orjinali sordurtucam, sonra aramayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benim içinde mazdam bir hobi; onunla zaman geçirmek, uğraşmak, sağını solunu tamir etmek ,ufak tefek problemlerini gidermek benimde çok hoşuma gider bende 323 hb nin meraklısıydım vede sonunda aldım bir yıl oldu çok memnunum aldığıma, arabamı seviyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İzmirdeki bir hurdacıdan sonunda buldum. Şu an bagajda duruyor, motoru da daha önceden almıştım, taktırmak için sabırsızlanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sistemin nasıl çalıştığı hakkında bilginiz var mı? direksiyonun zorlandığını nereden algılıyor bilginiz var mı?

teşekkürler

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sistemin nasıl çalıştığı hakkında bilginiz var mı? direksiyonun zorlandığını nereden algılıyor bilginiz var mı?

teşekkürler

iyi forumlar...

Ben o parçanın eksik olduğunu da eski bi kullanıcıdan öğrendim, sistemin çalışması hakkında fikrim var dersem yalan olur. Mekanik ile alakadarlığım otomasyonda elektriğin mekanikle kesiştiği noktalarla sınırlı ne yazık ki.

Bizim kasa arabalar Japonyadan klimasız olarak ithal edilmiş vergiden düşmek için. Sonra serviste klima montajı yapılıp, klimalı olarak satışa sunulmuş. Ne yazık ki bazı servis ustaları benim bahsettiğim parçayı takmak yerine, direksiyonun motorunu klimaya bağlayıvermiş.

21 senedir arabanın üstünde olmayan bir parçayı almış bulunuyorum, neredeyse araba orjinalinden daha iyi olacak :D

Çalışma mantığını gittiğimde ustalara sorarım ama mesajlarınızdan anladığım kadarıyla sizin sahip olduğunuz teknik detaylar hakkında bilgileri olduğunu sanmıyorum. Ustalar genelde sorunun neden kaynaklandığını bilip, değiştirmeye alışıklar. Zaten bunun dışına çıkıp merak edip araştıran versiyonlarını bulursanız oturduğu apartmandan ev alın bence :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Doğru söylüyorsunuz. Bu arada o motor dediğiniz şey selenoid valf. İçi LPG kesicisinin benzeri benim aracımda da iki tane fakat ikincisinin ne işe yaradığını bilmiyordum açıkçası. klimayı biliyorum ama diğerini bilmiyordum. klima devrede iken yani klima motoru çalışırken selenoid valfe bağlı emiş açılıyor (aynı tüpün motora gelirken açılması gibi) emişin negatif basıncı karburatörün yanındaki vakum aktuator (negatif basınçla çalışan hareketlendirici -başka türlü anlatamadım :P - ) tarafından hafif gaza bastırıyor. biz bu basma miktarını karburatör üzerindeki ufak bir vida ile ayarlayabiliyoruz. vs. vs. şimdi bütün bunlar biz klima tuşuna bastığımız zaman oluyor benim de aklıma "diğer sistemi devreye sokan düzenek ne" sorusu geldi.

bi ara fotolamıştım:

1952.jpg

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve yorumlara kapatıldı

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
  • Yeni Oluştur...