Jump to content

Akıllı Arabalar


emregc
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Her yıl araçlara eklenen yeni özellikler görüyoruz, peki yakın gelecekte bizi neler bekliyor ?... Ya arabalar kendi kendine giderse ?

http://haber.gazetevatan.com/5-yil-sonra-yollarda/460615/30/Dunya

Otomotiv devi Ford, kendi kendine giden ve gerekli durumlarda sürücüyü direksiyon başına çağıran bir sistem geliştirdi.

Yoldan çıkmadan saatte 48 km hızla yol alabilen otomobilin trafiği yüzde 37 oranında yolculuk süresini de yüzde 20 oranında azaltması bekleniyor. Kazaları da büyük ölçüde azaltması beklenen “Trafik destek” sistemi, Almanya’nın Aachen kentinde ve ABD’de test aşamasında. Aracın ön ve arka tarafında bulunan kamera ve radar sistemiyle yol durumunu kontrol edip bunu aracın kara kutusuna gönderen sistem ses sistemiyle devredışı bırakılabiliyor. Ford’un Aachen’deki direktörü Pim van der Jagt, “Şu an bu araçların yola çıkmaması için hiçbir gerekçe yok. Ama yeni sistem 5 yıl içinde kesinlikle yolda olacak” dedi. Yetkililer, 2050’de bir milyar akıllı arabanın satılacağını açıkladı

http://www.digitalage.com.tr/News.aspx?newsID=620

Mercedes’in piyasaya sürdüğü yeni bir araba serisi, sokakta boş park yerlerinin haberini Twitter aracılığıyla sürücüsüne ulaştırabiliyor.

Gelecekteki tüm arabalarına yerleştirmeyi düşündükleri bu akıllı teknoloji sayesinde Mercedes sürücüleri bulundukları bölgelere göre boş park yerlerinin uyarılarını Twitter aracılığıyla alarak, saatlerce park yeri arama derdinden kurtulabilecekler.

http://www.haber7.com/haber/20070722/Turk-Mucit-akilli-araba-icat-etti.php

Türk Mucit, ´akıllı araba´ icat etti

Araç yabancı sürücüye kontak açtırmıyor . Şeritten ayrılırsanız konuşarak ikaz ediyor, uyursanız uyandıyor. ´Yağ ve benzin´ bitti diyor. Hatta sizi sarhoş yakalarsa bakın ne yapıyor?

NTV ve Kanal D´deki Türk mucit yarışmalarında bilişim dalında dördüncülük ödülü alan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastaneleri Teknik Koordinatörü Recep Metin Yerdelen, şimdi de konuşan araba ´Funika Barış´ı yaptı.

Araç, tanımadığı kişiler tarafından kullanılmak istendiğinde asla çalışmıyor. Şeritten ayrılırsanız sizi uyarıyor. Yağ, benzin, motor ısısı bilgilerini konuşarak bildiriyor. Alkollü olarak araca binmeye kalkıştığınız anda hemen sizi uyararak en yakın polis birimine ve ailenize kısa mesaj yoluyla olayı bildiriyor. Aracınızı kullanırken yorulur ya da uykunuz gelirse sizi sözlü olarak ikaz ediyor. Üçten fazla SMS uyarısı alırsanız motoru kapatıyor ve SMS ile gereken yerlere bilgi veriyor. Sürücü müdahaleye uğradığında bütün kapıları kapatıp, camları otomatik olarak kilitliyor ve motoru durduruyor.

42 yaşındaki elektrik mühendisi Yerdelen, ´Konuşan Araba Funika Barış´ isimli projesine 1999 yılında başladığını, projesine merhum Vali Recep Yazıcıoğlu´nun destek verdiğini söylüyor. Valinin trafik kazası sonucu ölümü üzerine projeye destek bulamadığını ve çalışmalarını yarıda kestiğini anlatan Yerdelen, ´Ben de ´konuşan elbise´ isimli projeye ağırlık verdim. Bu projeme Funika Holding yetkilileri destek verdi. Konuşan araba projemden de bahsettim ve bu proje için destek sözü aldım. Yetkililer, bu iş için bana bir araç tahsis ettiler. Geçtiğimiz hafta yine bir trafik kazasında yakın arkadaşım olan Barış Akarsu´yu kaybettim. Anısına sahip çıkabilmek için projeme Funika Barış adını verdim.´ diyor.

Yerdelen, ´Konuşan Araba Funika Barış´ ismiyle patentini aldığı projenin insan sağlığı yaşam destek sistemi ve güvenlik özelliklerini ihtiva ettiğini dile getiriyor. Mucit Yerdelen, ´Ses entegre sistemi, uzaktan kumanda ile kontrol ediliyor. Sistemde, cep telefonu çiplerinin yanında elektro mekanik ve elektronik alıcılar yer alıyor.´ diye konuşuyor.

Arabanın tüm dünya dillerini konuşabildiğini belirten Yerdelen şöyle devam ediyor: ´Bu araç tüm dillerde konuşur. Çünkü araca tüm özelliklerini araç sahibi yüklüyor. Araç içerisine yer alan dört ayrı entegre kodlama tablosuna yetmiş beş ayrı kod verilebiliyor.´ Yerdelen, mucit yarışmalarının Türkiye´deki icatları sergilemek ve çalmak için bir oyun olduğunu iddia ediyor.

İletişim kuran araçlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler paylaşım için.

İleride otomatik olarak giden araçlar olacak herhalde. Google da bir çalışma yapıyor bunun için.

Ama ışınlanma olayı çıktı mı hepsi çöp bunların :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her gün İst.-Gebze, Gebze-İst. arası gidip gelirken. Makas, emniyet şeridi ihlali, sürekli sol şerit kullanımı, takip mesafesi sıfır şeklinde tampon tampona,  ne ararsan Servis araçlarında var. Özellikle Gürsoy Turizm servis araçları tam bir terör estriyorlar. Okan Koç Ünivertsitesinin ve Kolejinin öğrencilerini taşıyorlar. Anaokulu öğrenci servisini bir gün artık, yolda durdurma seviyesine kadar geldik arkadaşla beraber.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kendimizi eğitemiyoruz, geliştiremiyoruz malesef.

Şu takip mesefasi olayının sadece kaza anında işe yaramadığını sıkışık trafikten tut, benzin tasarrufuna varana kadar ne işe yaradığını anlayabilse memleketim insanları her şey çok daha farklı olacak amaaaa  :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaşım için teşekkürler.Devletimizin ve özel teşebbüsün her alanda arge çalışmalarına destek vermeli.Kalkınma,gelişmişlik ve rekabetin anahtarı arge'dir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...