Jump to content

Mazda 323F 1.8 Astina LPG'de tekleme sorunu


Guest DEV ASTİNA
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Guest DEV ASTİNA

    Merhaba Arkadaşlar, LPG'de 2500-3000 devir arasında tekleme sorunu 323 sahiplerinin ortak sorunu olduğu için bu konudaki tecrübelerimi yazmak istedim. Bu sorunu çözmek için LPG yetkili servislerine gittiğinizde bu arabalar konusunda deneyimli olmayan bir ustanın size anlatacakları aynen şudur.

    1.AŞAMA:Sorun ateşleme sisteminde gözüküyor, önce bujileri yenile, sorun çözülmezse buji kablolarını, yine çözülmezse çift bobini değiştir. Ateşleme sistemi çok önemlidir. Arac benzindeyken ateşleme sistemindeki arızayı belirlemek zordur, aracı gaza aldığında arıza hemen kendini ortaya çıkarır. Parçaları orjinalleriyle değiştirmeyi unutma...(Maliyet  850 tl)

    2.AŞAMA: Ateşleme sistemini yeniledin sorun  devam ediyor.Usta derki aracı bana bırakacaksın. Yarın sabah 09:00da aracı bana bırakacaksın. Ben aracın tüm lgp parçalarını yenileriyle değiştirecem. Böylece arıza hangi parçadan kaynaklanıyorsa onu ortaya çıkarmış olacaz. Usta tüm gün uğraşır, tüm parçaları yenileriyle değiştirir. Her parça değişiminden sonra kalibirasyon yapar. Sorun halen devam eder. (Maliyet: 0 tl Neden: Usta sorunu çözememiştir. Para almayı gururuna yediremez.)

    3.AŞAMA: Sorun gaz kelebeğinde git temizlettir der. Gaz kelebeği başka bir usta tarafından pırılpırıl yapılır. Sorun halen devam eder. (MALİYET: 50 TL)

    4.AŞAMA: Çözüm kalmamıştır. Fabrikadaki mühendis aranır. Mühendis sorun krank mili sensöründe değiştirmesi gerekiyor der. Sensör değişir ama sorun devam eder.

    Arkadaşlar aşamalar uzar gider. Sorun çözülmez. Aslında sorunun bir çözümü vardır.

    ÇÖZÜM: Yol Kalibrasyonudur. Usta araca bilgisayarı bağlar. Sizi direksiyonu oturtur. Sür der. Sen sürersin usta ayar yapar ve sorun çözülür. ÇÖZÜM İnce ayar arkadaşlar. Bu sorunun başka çözümü yok. Deneyimli bir mazdacı olarak sizlere tavsiyem budur. Yalnız işin püf noktası şudur. Bu ince ayarı her usta yapamaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence bu sorun takılan lpg markasıylada ilgili bir durum bende 98 familia var 1.8 lantisle aynı motor ben 1 sene önce landi renzo lpg kiti taktırdım.O zaman atikerler 900lira civarındaydı önceki arabamda yüksek devirlerde benzine geçme problemi vardı.Bunun için sorunsuz güzel bir marka taktırmak için baya araştırdım ve buna karar verdim.1.600liraya taktırmıştım o zaman şükür daha tık demedi lpg servisi bakımlarını düzenli yaptırdıgınız sürece ömür boyu garanti verebileceklerini söyledir.Gerçekten çok memnun kaldım kitte ucuz diye kalitesiz kit taktırmayın inanın daha fazla paraya maliyet olur.Bu arada yanlış anlaşılmasın lpg satıcısı falan deilim :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...