Jump to content
Lupara

Mazda 323 Supap Ayarı Hakkında

Tavsiye Edilen Mesajlar

zoptrik

TR de o modellerin hepsi sohc karburatörlü. Külbütör kapağını açmadan 8v 16v anlaşılmaz. Üstten aynı görüntüsü. Eğer ayar yapacak yer bulamadılarsa 8v kendinden ayarlı sistemdir. Pek gözden kaçacak bi şey değil :D 

Subap sesi olduğuna emin misiniz? 

Hala kafanıza takılıyorsa külbütör kapağını söküp resmini çekin bakalım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan

Kapağı söktüğümde resmini çeker atarım. Ama 16 diye hatırlıyorum. Ve üzerlerinde herhangi bir ayar vidası yok

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan

Kapağı sökmek için 10 lokma yanımda değil o yüzden açamadım. Bu resimlerden anlaşılırmı?

20170829_151029.jpg

1504009131111-1738865829.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan

Altında üstünde sağında solunda hiç ayar vidası civatası yok

20170829_153330.jpg

20170829_153304.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kadir Karali

Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Mazda lantis kullanıcısıyım . Aracın çekişi düşük ve gaza basınca geç alıyor geç süratleniyor ve çok yakıyor. Yan sanayi buji kablosu takılı bukadar etkiler mı? Geçen ay aracının baskı baltasını orijinal alarak değiştirdim üst kapak çantasını değiştirdim yağ filtresini hava filtresini yağını değiştirdim verim aldın ama çok fazla farketmedi . Esas sorum şu acaba subap ve sente ayarları yaptırsam değişiklik olur mu ? yaptıran arkadaşlar var işe bilgi verebilir mi ? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

Bymetehan kardeşim bu motor tipini ilk kez görüyorum normalde 16 valf olanlar horozların üstündeki vidalarla ayar yapılan tiptir lakin senin öyle bir ayar şansın yok galiba bu motor farklı yada sonradan yapılmış ve bu şekilde doldurulmuş kapak, gelelim mevzuya , haklıısınız bu durumda ayar yapılamaz , eğer sübap sesi daha önce yoktu sonra başladıysa büyük ihtimalle sübaplardan değildir yağdandır , yağ ile ilgili bir işlem yaptınızmı son zamanlarda veya yağ değişme zamanınız geçtimi.

Bu arada motor yağınızın rengi çok ilginç ATF nin rengine benziyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan

Sesi kesti. Sanırim yağdandı. Sonradan öğrendimki bunlar taşlanarak ayarlanıyormuş. Sübap ayarı konusunda ekinci otoya gidicem. Kafam rahat olur en azından :)

Kadir kardeşim sente ve subap ayarını kontrol ettirebilirsin. Bunlar çekişte ve yakıtta çok fark ediyor. Ayrıca motor çalışmasında bi titreme veya anormallik varmı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
seferihisarlı mazdacı

Öncelikle herkese merhaba uzun zamandır foruma giremedim .Bu konu açılmışken bende bilgilenmek istedim ben aracımı 5-6 senedir kullanıyorum bu süre içinde hiç subap ayarı yaptırmadım aracın çalışmasında bir titreme falan yok aldığımdan beri 60000 km yapmışım sizce ayarına baktırmalımıyım 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan

Kontrol ettirmenizde fayda var. 60 bin yapmışsınız. Bunun öncesinde kaç km daha yaptı bilinmez. Motorda titreme olmasından ziyade çekişi ve yakıtı etkiler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik
29.08.2017 at 15:35, Bymetehan :

Altında üstünde sağında solunda hiç ayar vidası civatası yok

20170829_153330.jpg

20170829_153304.jpg

Ben de ilk defa gördüm. Hem 16 valf hem kadehli. Helal mazda tee o seneden yapmış. Özetle subap ayarı yok. Geçmiş olsun. Eğer kadehlerdense ya subap sesi ile bineceksiniz ya da ses gelen kadehi bulup değiştireceksiniz. Yağ değişimi vs ile çözülebilir ses. Bilgilendirme için teşekkürler. 

Taşlanarak ayarlanıyor demişsiniz. Yanlış. Kendi kendine ayarlanıyor. Her subap ın başında bir adet itici var. Sanayide kadeh diyorlar. 

@Bymetehan

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan
7 saat önce, zoptrik :

Ben de ilk defa gördüm. Hem 16 valf hem kadehli. Helal mazda tee o seneden yapmış. Özetle subap ayarı yok. Geçmiş olsun. Eğer kadehlerdense ya subap sesi ile bineceksiniz ya da ses gelen kadehi bulup değiştireceksiniz. Yağ değişimi vs ile çözülebilir ses. Bilgilendirme için teşekkürler. 

Taşlanarak ayarlanıyor demişsiniz. Yanlış. Kendi kendine ayarlanıyor. Her subap ın başında bir adet itici var. Sanayide kadeh diyorlar. 

@Bymetehan

Ses sorunu ortadan kalktı. Tamamen yağın kalitesi ile ilgili. Ama subap ayarı istiyor araba. Bir şekilde ayarı yapmak lazım.biraz sıkıyor tahminimce

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik

Bu tarz subaplarda ayar olmaz. İlla ayar yapacağım diyorsanız horozları ayarlı olanlarla değiştirmeniz lazım. Sanayide horoz takımı veya piyano olarak geçer. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan
58 dakika önce, zoptrik :

Bu tarz subaplarda ayar olmaz. İlla ayar yapacağım diyorsanız horozları ayarlı olanlarla değiştirmeniz lazım. Sanayide horoz takımı veya piyano olarak geçer. 

Aslında aklıma şöyle birşey geldi. Ne derece başarılı olur bilemiyorum. Bu horozları tepesinden aşağı doğru merkezden delip (örneğin M8)  klavuzla diş çeksem. Sonra sübap ayar civatalarından alıp civatalı hale getirsem... ve bunlardan soğuk 25-25 ayar yapsam nasıl olur diye düşünmeden edemedim. Aslında olmayacak bir iş değil aslında.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik

Yüzü astarından pahalıya gelir. Olup olmayacağı da meçhul. Ama istedikten sonra olur neden olmasın. Çıkma üst kapakların üzerinden çıkan piyanolar atılır gider. Çünkü subap ayarlı sistemde çok da bozulan bir şey yok. Üst kapak çatladığı zaman ustalar gelen üst kapağın üzerindeki ne varsa söker eski araçtakileri takar. bunlar boşta kalır. O yüzden bulabilirseniz eğer ucuz bir parça olması lazım. Subap ayarı konusunda neden ısrarcısınız? İticileri araştırdınız mı? Belki bulunur. Bulunmasa bile horozların kanalları falan tıkanıksa açılır saat gibi çalışır. Bence her zaman orijinal iyidir. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan
8 dakika önce, zoptrik :

Yüzü astarından pahalıya gelir. Olup olmayacağı da meçhul. Ama istedikten sonra olur neden olmasın. Çıkma üst kapakların üzerinden çıkan piyanolar atılır gider. Çünkü subap ayarlı sistemde çok da bozulan bir şey yok. Üst kapak çatladığı zaman ustalar gelen üst kapağın üzerindeki ne varsa söker eski araçtakileri takar. bunlar boşta kalır. O yüzden bulabilirseniz eğer ucuz bir parça olması lazım. Subap ayarı konusunda neden ısrarcısınız? İticileri araştırdınız mı? Belki bulunur. Bulunmasa bile horozların kanalları falan tıkanıksa açılır saat gibi çalışır. Bence her zaman orijinal iyidir. 

Itici kanalları açılırsa derken neyi kastettiniz. Ilk defa duydum. Beklide öyle bir problem var. Bu konuyu biraz açıklarmısın. Nedir bu kanallar. Benim kontrol edebileceğim birşeymi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik

Bu itici(kadeh) artık her ne derseniz, bu subapların tepesinde subap boşluğunu ayarlayan zamazingolardır. Normalde ayar vidası olacak olan yerde duruyorlar. Muhtemelen piyano sökülünce teker teker sökülebilir. Bu zamazingolar aracın yağ basıncıyla çalışır ve bu yağ basıncını şu şekilde alırlar: yağ pompası > blok > üst kapak > piyano-horozlar ve iticiler. Bütün bu yolağın herhangi bir yerindeki tıkanıklık subap sesine yol açar. Sık görülen tıkanıklıklar blok ve üst kapak arasındaki üst kapak contasının hatalı üretimi veya yanlış takılmasından VEYA iticilerin hemen girişindeki dar yağ deliklerinin tıkanmasından oluşur. Sistemin diğer noktaları da incelenmelidir. Olmayacak diye bir şey yok. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan

Bende sübap sesi yok. Ama motorum biraz titreşimli çalışıyor. Mesela motor soğukken 1500 devire çıkınca motordaki silkelemeyi hissediyorum. Sorunun sente veya avanstan olmadığına eminim. Bu yüzden sübaplara yoģunlaştım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik

Direk subaplar kaçırıyor da olabilir. Bu arızanın iticiden olması ihtimali düşük. Bunu anlamanın yolu da subaplar sıkı mı bakılabilir. Normal subap ayarı yaparken nasıl bakılıyorsa öyle bakılır sıkı subap yoksa iticilerden olmadığı direk anlaşılır. 

Eğer sıkıysa zaten bi şekilde hallolması lazım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
seferihisarlı mazdacı
22 saat önce, Bymetehan :

Kontrol ettirmenizde fayda var. 60 bin yapmışsınız. Bunun öncesinde kaç km daha yaptı bilinmez. Motorda titreme olmasından ziyade çekişi ve yakıtı etkiler.

sağolasın metehan kardeş zaten benim çekiştede düşüklük var oradan kaynaklanıyor olabilir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan
38 dakika önce, zoptrik :

Direk subaplar kaçırıyor da olabilir. Bu arızanın iticiden olması ihtimali düşük. Bunu anlamanın yolu da subaplar sıkı mı bakılabilir. Normal subap ayarı yaparken nasıl bakılıyorsa öyle bakılır sıkı subap yoksa iticilerden olmadığı direk anlaşılır. 

Eğer sıkıysa zaten bi şekilde hallolması lazım. 

Filer çakısıyla aralıklarını ölçerim gerekirse. Soğuk ayar 25-25 dimi bizim mazdalarda

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...