Jump to content
Lupara

Mazda 323 Supap Ayarı Hakkında

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bymetehan

Egzostsn Ölçümlerde yakıtı çiğ atıyor. Motordada titreme mevcut. Motoru sıktığı belli. Bazı yerlerde okudum şim veya pullarla ayar yapılıyormuş. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik
3 saat önce, Bymetehan :

Vida ayarlılarda dediğin gibi ayar yapılıyor. Benim sübaplarda bu ayar yeri yok. Otomatik iticili sübap diyorlar. Bunlarda ayar nasıl yapılıyor bunun cevabını net bir şekilde bulamadım malesef

Ayar olmaz. Sistem sağlamsa direk kendi ayarlar. Sıkışmışsa zaten araya sentil girmez. Özetle ayar olmaz. İtici bozuksa değişir. 

626 FE 2.0 için kitapçıkta sıcakken 30-30 diyordu. Ama sizin motor B6 motor tamamen farklı bir teknoloji. @NoooFearrrr daha iyi bilir kitapçıkta kesin yazıyordur. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan

Yağ değişim zamanı sübap itici temizliği yapıcam. Bunuda şu şekilde okudum. Motor yağı değişim zamanı geldiğinde yağı biraz eksiltip üzerine yarım litre mazot ekkeyecem. Varsa burazda motor temizleme katkısı. Bu şekilde yarım saat aracı rolantide çalıştırıcam. Sonra yagı boşaltıp 3 litre 10-30 açık yağ koyup motoru bi 10 dk daha rolantide çalıştırıcam. Icini çalkalayıp kalıntıları atsın diye. Sonra bunuda boşaltıp 10-40 standart yağ ve filtremi koyup işlemi bitiricem. Bu iticilerdeki tıkanmayı açarak şıkırdama vs. Tıkanıklığı açarak temizliyor. Burde bunu deniyecem bakalım. Takıntı yaptım şu titreme sübap olayına :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik

5a54bb38b6fb4_EkranAlnts.JPG.8c3b22862d5b25355113b921c668ee00.JPG

@Zealot şunu bi yorumla :D Subap boşluğuna 0(sıfır) diyor. Yandı benim devreler :D 

Sıcak motorda yapıldığı konusunda da hemfikiriz. 

Kurcalarken bizim konuyu buldum buyrun :

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

Kesinlikle bu veriler doğru sıcak motora 30 30 diye bir ayar olmaz sogudugunda dahada kısalacak ve boşluk artacak buda daha sesli çalışmasına sebep olacaktır, ben en son soğuk motor 10 - 15 yaptım hala biraz sesli gibi çalışıyor hiç sübap ayarı yaptınmı zoptrik.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bymetehan
Bir saat önce, zoptrik :

İticilerin yerine diş açıp manuele çevirmekten daha mantıklı en azından :D İyi fikir. 

https://www.mazdabg.com/ftp-uploads/Mazda/323/Complete_1988_Mazda_323_Workshop_Manual.pdf

Bakalım bakalım subap ayarı nasıl yapılıyormuş. 

Ahahahaha :)))))))))))) fikir tükenmez bizim millette :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr
1 saat önce, zoptrik :

Ayar olmaz. Sistem sağlamsa direk kendi ayarlar. Sıkışmışsa zaten araya sentil girmez. Özetle ayar olmaz. İtici bozuksa değişir. 

626 FE 2.0 için kitapçıkta sıcakken 30-30 diyordu. Ama sizin motor B6 motor tamamen farklı bir teknoloji. @NoooFearrrr daha iyi bilir kitapçıkta kesin yazıyordur. 

Öncelikle b6 motorun kitapçık değerini bulduğun için teşekkür ederim.  daha önce söylediğim gibi ustalar sıcak motora veya soğuk motora yapılacak diye pek çok ayar ortaya atmış durumdalar sonuç olarak tam sıcak zamanda yapılacak bir ayar zaten sübabın en uzun olduğu zaman olduğuna göre degerin sıfır olması en mantıklısı benim niye aklıma gelmedi şu ana kadar kendime kızdım doğrusu lakin ben hala bu sübap ayarının mantığını kavrayabildiğimi düşünmüyorum neden dersen bizim b6 motor tek egzantrik ama 16 valf bu sübap ayarını eğer daha önce bizim araçlara yaptıysan birde senden dinlemek isterim çalışma düzeni 4 farklı sentede ayar yapmayı gerektiriyor gibi geldi bana en azından ben öyle yaptım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik

Ama 0(sıfır) olamaz. Çünkü bu motor yeri gelince 6000 devir de çevirecek (sn de 100 devir eder bir hayal edin) ve bir töleransı olmak zorunda. @Zealot, @M.E.G yetiş bi yanlışlık var burada. Nerede bu mühendisler?? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr
5 dakika önce, zoptrik :

Ama 0(sıfır) olamaz. Çünkü bu motor yeri gelince 6000 devir de çevirecek (sn de 100 devir eder bir hayal edin) ve bir töleransı olmak zorunda. @Zealot, @M.E.G yetiş bi yanlışlık var burada. Nerede bu mühendisler?? 

Ben öyle düşünmüyorum sonuçta sübabın tam basması veya tam kapanması için sıfır olması gerekir tam sıcak motordada sübabın uzamasının en üst sınırı olur hal böyle olunca tam sıfır çalışması en ideal çalışma olmuş olur bence , bizim araçlara sübap ayarı yaptınmı hiç.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik

İki üç kez bire bir şahit oldum ama kendim yapmadım. Ve ustanın kaça ayarladığını hatırlamıyorum :( 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

Bu sübap ayarı nasıl yapılır tam detaylı anlatacak bir arkadaş aranıyor.

Öncelikle ben nasıl yaptığımı anlatayım ustaların demesine bakılırsa 1. pisdon ile 4 . pisdon , 3. pisdon ile 2. pisdon kardeş çalışıyorlar böyle olunca  1. pisdonu hem emme hem egsoz sübabı tam basmışken 4. pisdon tepe noktada olduğunda 4. pisdonun sübapları ayarlanıyor, 

aynı durum , 4. pisdonu hem emme hem egsoz sübabı tam basmışken 1. pisdon tepe olduğunda 1 .pisdonun sübapları ayarlanıyor, 

diğer kardeş çalışa pisdonlarda aynen ayarlanıyor lakin bu durumda 16 valf de 4 farklı sente ortaya çıkıyor. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik

Sizin motor için subap ayarı standart anlattığınız gibi. 16v olayı değiştirmiyor çünkü birebir aynı açıda çalışıyor. Aynen anlattığınız gibi, ateşleme sırası 1-3-4-2. 1. pistonun emiş tam basmaya başlarken 4. pistonun hem emiş hem egzozu ayarlanır, sonra sırayla 3ün emişi basmaya tam başlarken 2. pistonun, 4. de 1 ve 2. de 3ün ayarı yapılır, sonra bir tur boş dönderildikten sonra bir tur kontrol edilir. İşlem tamam. 16v sohc motorda tek fark her turda 2 yerine 4 ayar yapılır başka fark yok. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr
15 saat önce, zoptrik :

Sizin motor için subap ayarı standart anlattığınız gibi. 16v olayı değiştirmiyor çünkü birebir aynı açıda çalışıyor. Aynen anlattığınız gibi, ateşleme sırası 1-3-4-2. 1. pistonun emiş tam basmaya başlarken 4. pistonun hem emiş hem egzozu ayarlanır, sonra sırayla 3ün emişi basmaya tam başlarken 2. pistonun, 4. de 1 ve 2. de 3ün ayarı yapılır, sonra bir tur boş dönderildikten sonra bir tur kontrol edilir. İşlem tamam. 16v sohc motorda tek fark her turda 2 yerine 4 ayar yapılır başka fark yok. 

Bu sübap ayarını ilk başlangıcından itibaren harfien anlatabilirmisin. Yani 1.  sentede nasıl 8 valf ayarlanabiliyor anlamadım ben yaparken 4 kez sente ayarladım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.

Benim aracımada motor ne sıca ne soğuk ılık hafif soğuğa yakınken 25 25 ayarladı usta ama ısınınca ses te hafif yükselme oluyor gibi geliyor bana.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

Valla Mustafa bende tam anlamış değilim bu sübap ayarını arkadaşın paylaştığı kullanım kitapçığı sayfasına göre sıcak motora sıfır olmalı gözüküyor ;

Bazı ustalar sıcak motora 30 filer diyor ( hatta ben bile epey önceki bir makalemde bu değer olacak diye yazmışım, bahsi geçen ustaya itimat ettiğimden dolayı) bu değer motor soğuyunca ve sübaplar kısalınca dahada açılacak ve motor daha sesli çalışacaktır,  ben kendimkine soğuk motor 10-15 yaptım hala sesli çalışıyor gibi geliyor yani anlayacağın bu mevzu epey inceleme gerektirecek. Daha doğrusu filer ayarı yapılırken sübapların konumunu hala netleştirmiş değilim inanın bir saat boyunca kranktan motoru döndürüp çalışma prensibini anlamaya çalıştım lakin bu iş motoru iki farklı sentede durudurarak nasıl yapılıyor anlayamadım ben 4 farklı sentede durdururarak yaptım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mustafa.

Yukardaki yazını okudum gürhan,sıfır yapılması hakkındaki yazını..bende anlamış deilim vites boşta iken motor ısınınca ses daha da artıyor gibi geliyor bana.vitesteyken daha sessiz ama yola çıkınca hafif bi subap sesi alıyorum sanki.tekrar yaptırsam ustaya da utanıyorum söylemeye. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
zoptrik

Resmi koyduğuma pişman oldum valla. 0(sıfır) OLMAZ. (nokta) Hadi sıfırı geçtik yanında "bakım gerektirmez" (maintenance free) yazıyor. Muhtemelen hidrolik iticili model. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...