Jump to content

Power Steering Fluid Arıyorum!

alper tantoğlu
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

arkadaşlar,Şırnakta olmamız nedeni ile burda bir servise gidemiyorum malesef... aslında 40000 bakımıda geldi sayılır sorunum şu ki acaba bana internetten başlıkta adı geçen direksiyon yağı nerden alırım bir link gönderir misinz?ben bulamadım,direksiyonda saga yada sola dönerken ses gelmeye başladı biraz eksilmiş burda diğer mazda 3 teki ile kıyasladım...cogu yerde hidrolik yağı katkısı diye geçiyor hani şu BOR marka olanın bir çeşidi var,bende o mu değil mi bilemedim açıkçası...yardımcı olacak bir forumdaş çıkarsa memnun olurum... araç imzamdaki..yeni mazda3 yani(2010)..

Not:başlık için uygun bölüm mü bilemiyorum dilerse yönetici arkadaşlar taşırsa sevinirim daha uygun bir bölüme...selamlar alper tantoğlu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yağ da eksilme oldugundan ve hiç bu tarz bir gereklilikle karşılaşmadıgım için rastgele bir benzinciden viskozitesi farklı bir araca uygun bir yag ekleyip harmanlama yapmak istemiyorum  teknik olarak farklı yağ olmasının sakıncası yoktur açıklamasını yapacak bir arkadaşın yorumuna da açığım...gidip buldugum bir Bp hidrolik yağını basacam yoksa...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

direksiyon yağı bir problem yokken eksilmez, sadece vadesi geldiğinde değiştirilir ki, vadesi çok uzundur... sizin aracınız eksiltiyorsa öncelikle problemi çözdürün... ardından ekleme değil komple değişim yapın. ihtiyaç olursa benden de isteyin... maillere daha hızlı cevap verebilirim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

direksiyon yağı bir problem yokken eksilmez, sadece vadesi geldiğinde değiştirilir ki, vadesi çok uzundur... sizin aracınız eksiltiyorsa öncelikle problemi çözdürün... ardından ekleme değil komple değişim yapın. ihtiyaç olursa benden de isteyin... maillere daha hızlı cevap verebilirim...

teşekkür ederim ...işte malesef servislerden biraz uzaktayız görev icabı...ben mevcut miktarı işaretleyip bir müddet eksilmeyi kontrol ederim artarsa size dönüş yapacağım zaten sizi takip ediyorum yazdıklarınızla...eksik olmayın bir servisin cvp vermesi çok daha iyi oldu bence...teşekkürler.not :asıl sorun saga veya sola çevirdiğimde ince bir gıcırdama var ben hassasım tamam ama yolcu tarafında oturanda duyabiliyor hatta ince de bir titreme de var umarım ciddi değildir...
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cııv cııv diye bir elektrik motoru sesi duyarsınız. bu normal. ancak bu yağın eksilmesi sızıntı şeklinde olur, yani motor yağı gibi yanarak falan olmaz. direksiyon yağınız eksiliyorsa ileride daha büyük problemler yaşamamak adına en kısa sürede baktırmanızı öneririm..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sayın okkko,  direksiyon yağı olarak mazda, ATF dexron 2 kullanıyor sanırım yani en azından benim aracım ki öle ,tabi 3 leri bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cııv cııv diye bir elektrik motoru sesi duyarsınız. bu normal. ancak bu yağın eksilmesi sızıntı şeklinde olur, yani motor yağı gibi yanarak falan olmaz. direksiyon yağınız eksiliyorsa ileride daha büyük problemler yaşamamak adına en kısa sürede baktırmanızı öneririm..

sevgili kardeşim aynen dediğin ses! benim gıcırtı dediğim tıpkı cıvcıııv gibi tıpkı sen daha iyi sesi taklit ettin ....teşekkür ederim...dediğim gibi yağ eksiliyor mu daha net gözlem altında olacak ,buldugum ilk mazda servisine gidicem inşallah şu dağ başından bir kurtulursak sağsalim...
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Direksiyonum biraz sert geldi, bende direksiyon yağını değiştirmek istiyorum. Fiyatları ve ne kadar zamanda bir değiştirmek gerektiği konusunda bilgisi olam var mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullanım kitapçığın varsa oradan bakmanı öneriyorum veya servise sormanı, bildiğim kadarıyla öle sık sık değişmesi gereken bir yağ değil, bu yağa  ATF deniliyor ama ATF II- ATF III gibi sınıflandırmaları mevcut, otomatik şanzımanlara konulan yağın aynısı yani,  sizin aracınızın yağının hangisi olduğu ya üzerinde yada servis kitapçığında yazar. Mazda 3 Değişim periyodu konusunda bir bilgim yok ama aracınızın km si bu değişim periyodunu belirliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Direksiyonum biraz sert geldi, bende direksiyon yağını değiştirmek istiyorum. Fiyatları ve ne kadar zamanda bir değiştirmek gerektiği konusunda bilgisi olam var mı ?

Yeni nesil mazdaların direksiyonları biraz serttir,özellikle mazda 3 lerde. Bu sebeple bunun direksiyon yağı ile alakası olmadığını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benimkisi 2004-2009 arası olan .  forumdan cevap gelene kadar serviste değiştirdim. bir önceki yağ simsiyah durumdaydı.  orjinal hali kırmızı bir yağ. bana biraz yumuşadı gibi geldi. konfor açısından can sıkıcıydı ama yağı gördükten sonra değiştirmesem başka sorunlar çıkarabilir gibi geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

Arkadaşlar selamlar.  Mazda 3 Touring (2011-84.000 km de) sahibiyim. Konu kapanalı çok olmuş lakin, benim aracımda da benzer bir sorun var. Bendeki direksiyon gıcırdaması kış mevsiminde  sabahları oluyor sonra geçiyor. Bu sizce nasıl çözülür:?  yağ seviyesine baktırayım mı :?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağ seviyesine tabiki baktırın sormaya ne gerek varki, hatta periyodik olarak kontrol edilmesi gerekir, direksiyon kutusu yağsız kalırsa zarar görür. Eğer yağın eksikliğinden ise düzelir ama 84.000de arabanın direksiyon yağı niye eksilsinki, bir sorun oldumu şu ana kadar, yani tamir falan gördümü ??? bide şunu merak ettim sesin soğukken direksiyondan geldiğinden eminmisiniz. ??? Tahminime göre direksiyon pompa kayışında geliyordur, gevşemiş olabilir,  aksi halde yağ eksilmedikçe direksiyon kutusundan sıkıntı olacağını sanmam, unutmadan bakımını servismi yapıyor en son ne zaman baktılar, kaç km bakımında kontrol edildi. ???

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Petrol ofisi  ATF II ( otomatik transmisyon yağı) kullanabilirsiniz.  Fakat eksiltmesi normal değil. Pompa zarar görmüş de olabilir. Tam sağ yada tam sol yapılınca 5 saniyeden fazla bu pozisyonda tutmamak lazım.

Petrol ofisi ATF II nin karşıladığı şartnameler ve onaylar; GM Dexron II

(POWER STEERING FLUID satisfies the service fill requirements of most auto manufacturers and can be used where the manufacturer calls for any automatic transmission fluid such as Dexron®, Dexron II-D®, II-E®, or Dexron III®, Ford Type-F, Mercon, or M2C138-CJ such as required by Ford, AMC, Toyota, Nissan, Lexus, Infiniti, Jaguar, VW, Mercedes-Benz, BMW, SAAB, Subaru, Volvo, Porsche, Mitsubishi, Mazda, and many others)

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hidrolik Direksiyon ile alakalı dikkat edilmesi gereken bir husuta şuki aracı stop edeceğimiz zaman direksiyonu dönük şekilde stop etmemek , mümkünse tekerlekler düz duracak şekilde stop etmektir, bu mevzunun teknik tarafını bilmiyorum lakin bir usta kardeşime öle tavsiyede bulunmuş, belki size duymuşsunuzdur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

lastikleri açılı bir şekilde park etmek sıkıntılı bir hareket olsa kitapçıkda yazar diye düşünüyorum. direksiyonu tam tur çevirmenin sakıncalı olduğu yazıyor mesela.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Direksiyonu açılı park etmek yada tam tur sonuna kadar çevirmek zararlı olmaz. Zararlı olsaydı pinyon dişli mesafesi zararlı olmayan bölgeye göre tasarlanırdı. Sakıncalı olan direksiyonu tam sağ ya da tam sol kırılmış şekilde 5 sn den fazla bekletmek, bu da hidrolik pompa max. basıncı ürettiğinden pompa ya da bağlantı elemanlarına zarar vermemesi içindir. Hid. direksiyon olmayan bir araçta bunların hiçbiri geçerli değildir, pompa olmadığından isterseniz tam kırılı şekilde sabaha kadar dönün birşeye zarar verme olasılığınız yok.

Direksiyon hidroliğine gelince, Mobil ATF 220,320 ya da Castrol ATF Dexron II-III gibi yağları güvenle kullanabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...