Jump to content
Mazda3Barisss

Full Kasko Devri Bitiyor

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda3Barisss

Full Kasko Devri Bitiyor

Kasko sigortasının yeni genel şartları 1 Nisan'da yürürlüğe girecek.

Uygulamaya alınacak Kasko Sigortası Genel Şartları'nda primin ne olacağına ilişkin bir düzenleme bulunmazken, şirketler rekabet şartları altında primlerini serbestçe belirleyebilecek.

Yeni uygulamayla artık poliçeye sigorta değeri de yazılamayacak. Ayrıca yapılan değişikliklere göre, sigorta şirketleri artık "full kasko", "süper kasko" adı altında farklı ürünler satamayacak. Dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olmak üzere 4 farklı kasko türü olacak.

Kasko'da yeni dönem 1 Nisan'da başlayacak. 1 Nisan'dan itibaren sigorta şirketleri artık "full kasko", "süper kasko" adı altında farklı ürünler satamayacak. Yeni uygulama ile şirketler; dar kasko, kasko, genişletilmiş kasko ve tam kasko olmak üzere 4 farklı sigorta ürününü sigortalılara sunacak. Buna göre sınırlı teminat almak isteyenler dar kasko, çarpma, çarpılma, hırsızlık, yangın gibi klasik teminatları almak isteyenler kasko, klasik teminatlara ek olarak isteğe bağlı farklı teminatları isteyenler genişletilmiş kasko, aracını her türlü riske karşı sigortalamak isteyenler ise tam kasko sigortasını seçebilecek.

SÜRÜCÜ ALKOL ALIRKEN BİR KEZ DAHA DÜŞÜNECEK

1 Nisan'da uygulamaya başlanacak olan yönetmelikle hangi hasarların sigorta teminatı içine girdiği, hangilerinin sigorta kapsamında olmayıp da sigortalının isteği halinde alınabileceği gibi konulara da açıklık getirildi. 1 Nisan'dan itibaren sel ve deprem dahil doğal afetler, patlayıcı madde taşınması, aracın anahtarının çalınması ya da ele geçirilmesi sonucu aracın çalınması ve başta kemirgenler olmak üzere hayvanların araca vereceği zararlar ek prim ödenerek ve poliçeye yazılarak, teminat altına alınacak.

Yönetmeliğe alkollü araç kullanımı ile ilgili ise, "Trafik yönetmeliğinde belirlenen seviyenin üzerinde alkollü içki almış kişilerce veya alkollü içki alamayacağı belirtilen kişilerce aracın alkol alınarak kullanılması sırasında meydana gelen zarar, sigorta kapsamı dışındadır" maddesi eklendi.

ŞİRKETLER 45 GÜN İÇİNDE KASKO HASARINI ÖDEYECEK

Yeni kasko uygulamasında hasar ödemesinde de bazı değişiklikler yapıldı. Şirketlere 45 gün içinde kasko hasarını ödeme zorunluluğu getirilirken, hasar incelemesinin uzun sürmesi ya da hukuka yansıması nedeni ile üç ay içinde hasar ödeme süreci tamamlanmazsa; sigorta şirketi, tüketici ile anlaşarak hasarın yüzde 50'sini avans olarak ödeyebilecek.

PRİMİN NE OLACAĞINA İLİŞKİN BİR DÜZENLEME BULUNMUYOR

1 Nisan 2013'te yürürlüğe girecek olan Kasko Sigortası Genel Şartlarında primin ne olacağına ilişkin bir düzenleme ise bulunmuyor. Bu çerçevede, kasko sigortası ile ilgili düzenlemelerin kasko primlerinde artışa yol açacağı tahmin edilirken, Hazine Müsteşarlığı bu iddiaları yalanlıyor. Sigorta şirketleri, rekabet şartları altında primlerini artık serbestçe belirleyebilecek.

ARACIN PERT SORUNU ÇÖZÜLÜYOR

Yeni uygulamayla artık poliçeye sigorta değeri yazılmayacak. Özellikle araç pert olduğunda sigortalıyla sigortacı arasında soruna neden olan rayiç bedel konusuna çözüm getiriliyor. Poliçeye araç bedelini yazmak yerine, araç değerinin belirleneceği ortak bir referansa veya rayiç değer belirleme yöntemine poliçede yer verilecek. Hasar tazmininin ne şekilde yapılacağı poliçede açıkça belirtilecek. Onarım yapılacak olması halinde, onarımın şirketçe belirlenecek servislerde veya sigortalı tarafından istenen servislerden hangisinde yapılacağı hususu poliçede açıkça yer alıyor.

SİGORTA ŞİRKETLERİNİN LİSTESİ

Zorunlu trafik sigortası yapan sigorta şirketlerinin listesi ise şöyle:

1. AIG Sigorta A.Ş.

2. Ak Sigorta A.Ş.

3. Allianz Sigorta A.Ş.

4. Anadolu Anonim Türk Sigorta A.Ş.

5. Ankara Anonim Türk Sigorta A.Ş.

6. Aviva Sigorta A.Ş.

7. Axa Sigorta A.Ş.

8. Demir Sigorta A.Ş.

9. Dubai Starr Sigorta A.Ş.

10. Ergo Sigorta A.Ş.

11. Eureko Sigorta A.Ş.

12. Euro Sigorta A.Ş.

13. Güneş Sigorta A.Ş.

14. Generali Sigorta A.Ş.

15. Groupama Sigorta A.Ş.

16. Halk Sigorta A.Ş.

17. HDI Sigorta A.Ş.

18. Hür Sigorta A.Ş.

19. Işık Sigorta A.Ş.

20. S.S. Koru Sigorta Kooperatifi

21.Liberty Sigorta A.Ş.

22. Mapfre Genel Sigorta A.Ş.

23. Neova Sigorta A.Ş.

24. Ray Sigorta A.Ş.

25. SBN Sigorta A.Ş.

26. Sompo Japan Sigorta A.Ş.

27. Türk Nippon Sigorta A.Ş.

28. Yapı Kredi Sigorta A.Ş.

29. Ziraat Sigorta A.Ş.

30. Zurich Sigorta A.Ş.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
crazy

31. koru sigorta en uygun fiyat korudan çıkmıştı 26-03-2012de trafik sigortasına 280tl den başlayan fiyatkar varken korudan 170e yapılmıştı.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...