Jump to content
Erdoğan Ardıç

Lastik&Jant Hesaplama Modülü

Tavsiye Edilen Mesajlar

Erdoğan Ardıç

Benim gibi lastik ve jant değiştirmeyi düşünenler için faydalı bir linki paylaşmak istiyorum. Aslında çok önemli olan ama genelde jantın albenisine kapılıp birçok kullanıcının gözardı ettiği jant kalınlık,offset v.s. gibi veriler, orjinal ve yeni düşünülen jant+lastik yanyana gösterildiği için gayet rahat anlaşılıyor.

LİNK: http://www.rimsntires.com/specs.jsp

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
carpetamam

Teşekkürler baya güzel bir uygulamaymış

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Erdoğan Ardıç

ET Nedir ?

Almancada Einpresstiefe'ın kısaltılmışı olup halk arasındaki dili ile Off-set değeri, jantın tam ortasından geçen hayali çizgi ile jantın araca bijonlarla bağlandığı yüzü arasındaki mesafedir. Et milimetre cinsinden ifade edilir. 3 çeşit off-set vardır bunlar : Positive Off-set,Zero Off-set ve Negative Offset , Et değeri pozitif değer aldıkça jantın araca bağlandığı kısım dışa yaklaşır böylece jant çamurluğun içine doğru girer. Negatif değerde arttıkça da içe yaklaşır tam tersi olur jant dışta durur.

Örneğin: ET değeri 35 mm olan bir jant ET değeri 45mm olan diğer janta göre daha dışta durur. Güçlü ve arkadan itişli araçlarda genellikle negatif off-set'li jantlar kullanılır.

PCD Nedir ?

Pitch Circle Diametre'dan gelir Jantın üzerinde birbirine komşu iki adet bijon deliğinin merkezleri arasındaki milimetre cinsinden mesafeyi temsil eder. Genelde 4x100 yada 5x120 gibi değerler ile gösterilir x'in önündeki sayı bijon ve somun sayısını diğer sayı ise komşu iki bijon ekseni arasındaki mesafedir.

CH değeri Nedir ?

Jantın Göbek ölçüsü dediğimiz CH değeri ingilizcede CENTRE BORE olarak adlandırılır jantı araca monte ederken poyraya oturttuğumuz çapı milimetre cinsinden ifade eder.Her otomobil üretici firma genellikle birbirinden farklı CH değerleri kullanmaktadır.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
emregc

Teşekkürler paylaşım için , baya güzel hesaplama yapıyor...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

eyvallah teşekkürler, bende basit olanı vardı, ama bu bayağı bir kapsamlı gösterim vede hesaplama sunuyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Erdoğan Ardıç

Rica ederim. Altta yeni takılacak jant+lastik ile ilgili kısa yorumda yapabiliyor. Çok önemli değil ama en azından fikir vermesi açısından değerlendirilebilir

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...