Jump to content
Mehmet Özdemir

Mazda, 2013 Yılında Kâra Geçti

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mehmet Özdemir

Mazda Motor Corporation, 31 Mart tarihinde sona eren 2013 mali yılında kara geçti. 2012 yılının başında piyasaya sürülen Mazda CX-5 ve de mali yılın sonraki döneminde lanse edilen yeni Mazda6 başarıyı destekledi. Binek araç pazarındaki durgunluğa rağmen, şirket Avrupa’dan olumlu gelişmeler bildirdi.

Gelir yüzde 8.5 artışla 18.4 milyar € ve faaliyet karı, 772 milyon €’luk bir artışla 449 milyon €’ya çıktığı için, global gelirler ve karlar tüm kategorilerde geçen yılın rakamlarını geride bıraktı. Şirketin net karı, 2012 mali yılında gerçekleşen 898 milyon €’luk zarardan 286 milyon € kara yükseldi.

CX-5 modelinin dünya çapında gerçekleştirdiği 200.000 adetlik satış ile beklentileri önemli ölçüde aşmasına rağmen, toplam satış hacmi neredeyse hiç değişmedi ve 1.24 milyon ünite olarak gerçekleşti. Bunun sonucu olarak, Mazda, tüm SKYACTIV Teknolojilerine ve “KODO – Hareketin Ruhu” tasarımına sahip olan ilk modeli olan kompakt SUV aracının yıllık üretim kapasitesini 240.000 adede çıkardı. İkinci SKYACTIV modeli olan yeni Mazda6’nın satışları da, lanse edildiği yerlerde oldukça umut veriyor. Beğeni toplayan SKYACTIV-D motoru, özellikle bu iki modeli satın alan müşteriler arasında popüler oldu; Mazda’nın temiz motorlarını tercih eden müşterilerin %70’i bu motoru tercih etti.

Şirketin Avrupa’daki pazar payı, satışlar düştüğü için sönüktü ancak; Mazda yılın ikinci yarısında önemli ölçüde artış yaşadı. Bir yandan pazarı geride bırakır ve payını onda bir artışla yüzde 1.1’e yükseltirken, diğer bir yandan da, Avrupa’daki** satışlarını yılın ikinci yarısına nispeten yüzde 4.7 oranında artırdı. Mazda’nın Avrupa satışlarının geçen çeyreğe nispeten yüzde 50’lik artış ve bir önceki yılın aynı çeyreği ile karşılaştırıldığında yüzde 1.7’lik bir artışla 39.804 adede ulaştığı son çeyrekte, trend yükselişe geçti. Bu yükseliş Avrupa’nın binek araç pazarının neredeyse yüzde 10 oranında daraldığı bir dönemde gerçekleşti. CX-5’in tedarik kısıtlamalarının hafiflemesinden ve Şubat ayında yeni Mazda6’nın başarılı lansmanından destek alan Mazda,  Ocak – Mart döneminde Avrupa pazar payını yüzde 1.3’e yükseltti.

Şirket, yüzde 12 global gelir artışı ve mevcut kar rakamının ikiye katlanması ile birlikte, bu olumlu trendin 2014 mali yılında da devam etmesini bekliyor. Öncelikli olarak mevcut iki SKYACTIV modelinin artan popülaritesi ve üçüncü bir modelin de piyasaya sürülmesi nedeniyle, araç satışlarının da dünya çapında yüzde 8 artışla 1.34 milyon adede ve Avrupa’da (Rusya dahil) yüzde 17 artışla 200.000 adede yükseleceği tahmin ediliyor. Mazda, 2016 mali yılında 1.7 milyon adetlik global satış öngörüyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
emc6767

Aynı yükseliş ülkemiz içinde geçerli :). Mazdanin kalitesini bilen insanlar artiyor.burdaki listeye almamis ama bence mazda 2 de etkili oldu.trafikte cok goruyorum.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
domestos

Ege bölgesi toplantısında da yıl sonuna doğru yeni modeller ile birlikte bazı fiyatlarda düşme olabileceği muhabbeti geçmişti... Okan sağolsun bizi bilgilendirmişti.

İlk günden beri Mazda Türkiye'nin uzun vadeli hesaplar ve planlar üzerinde çalıştığını tahmin ediyorum. Bu planların getirisini biz görebilirmiyiz onu bilmiyorum.

:)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

Kalite her zaman kar ettiriyor, az satıyor olsa bile, kalitesiz üretim yapıp ,çok satıp bide üstüne kalitesiz mala,  garantörlük ilan edip, sonrada zarar etmekten iyidir. Yanlış hatırlamıyorsam forumda tartışmıştık bir ara ,geçen yıl çok satış yaptığını bildiğimiz bazı firmalar zarar açıklamıştı.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
emregc

Nükleer Santral kaçağı, Yanardağ , Deprem , Tsunami  gibi  mücbir sebepler olmadıkça Allah muhafaza,  bizim Hiroshima'lı Mazda'yı bu teknoloji ve tasarımlarla dünyada kimse tutamaz.

2. Cihan harbindeki yenilginin yarattığı yüksek motivasyonla üretilen Mazda'ların diğer Japonlardan bir kalite daha üstün  olmasının nedeni Hiroshima ruhudur arkadaşlar.

Bununla ilgili Meydan Okuyanlar videosunu hatırlayalım:

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...