Jump to content

Mazda3 - Karda Test

reallaz61
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Herkese merhabalar, sizinle Mazda 3'le kar deneyimimi paylaşmak istiyorum.

Bu araba 8.arabam ama ilk Mazdam. Otomatik vites 2006 HB. Düzceye yılın ilk karı düştü nihayet. Kar lastiğim yok. Yerdede 2-3cm kar var, 10 derecelik eğimde kaldım araba gitmiyo, virajlarda mükemmel drift yapıyo, durdurabilene aşk olsun, bu arada DSC yanıp sönüyo abs tekerlerden orkestra sesi geliyo yani çalışıyor. Fakat açıkca söylemiliyim ki, bence sonuç tam bi hüsran. Astra ve Vectra kullanmıştım, manuel ve otomatiği bu araçlar bile kişisel fikrim karda çok daha iyi bi yol tutuşu vardı. Bu arada belitmek isterimki tüm araçlarımda lastikler Michelin ve 3 sene karda buzda arazide işim nedeniyle yol tecrübem fazlasıyla var. 2.aşama kar lastiğiyle deniycem, umarım tek sorun lastiklerdir.

Eleştri açısından değil, sadece yaşadığım tecrübemi anlatmak istedim, herkese saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 48
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• NoooFearrrr

7

• İlhan

4

• domestos

4

• reallaz61

5

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

2012 yılında 2009 model manuel mazda 3 aracımla ve yazlık lastiklerle Ankara da kışı geçirdim ve ilk kış tecrübemdi. Hiç yolda kalmadım aman aman da araç kaymadı en ufak bi dengesizlikte abs esp devreye girip aracı toparlıyordu. Şans mı şöfürlük mü bilmem ama anormal bi durum yaşamadım araçla ilgili olarak

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2005 model mazda 3 ümün arka düzeni bozuk, Cuma akşamı GÜmüşhaneye Giresun Dereli üzerinden gittim, arka ya savurmasın diye çıkma kar lastiği takdırdım önler normal, o hali ile Eğribel geçidini (2200 mt) yol tamamen buzlu iken çıktım, hafta sonu GÜmüşhanede kaldıktan sonra kar bastırdı dönüşte Trabzon yolunu kullanmak istedim. yine zincirsiz bir şekilde buzun üzerinde Zigana geçidini aştım ve yine buzun üzerinde Hamsiköye indim. bence kullanmayla alakalı çünkü daha hafif bi rampada kalmış ve zincir takmak zorunda kalmıştım. benim kaldığım yerde Mercedes marka bi otomobil de kalmıştı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2005 model mazda 3 ümün arka düzeni bozuk, Cuma akşamı GÜmüşhaneye Giresun Dereli üzerinden gittim, arka ya savurmasın diye çıkma kar lastiği takdırdım önler normal, o hali ile Eğribel geçidini (2200 mt) yol tamamen buzlu iken çıktım, hafta sonu GÜmüşhanede kaldıktan sonra kar bastırdı dönüşte Trabzon yolunu kullanmak istedim. yine zincirsiz bir şekilde buzun üzerinde Zigana geçidini aştım ve yine buzun üzerinde Hamsiköye indim. bence kullanmayla alakalı çünkü daha hafif bi rampada kalmış ve zincir takmak zorunda kalmıştım. benim kaldığım yerde Mercedes marka bi otomobil de kalmıştı.

Tamamen katılıyorum, Gümüşhane ve havalisinde 3 kış geçirdim ve bir inat uğruna hiç zincir vs. bir şey takmadım... Zincirsiz Zigana Kayak merkezi dahil karda kışta gitmediğim yer kalmadı, Aracımda da öyle TCS ABS VS.VS. şeyler ve kar lastikleri de yoktu...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mazda 3 ümle ilk kar deneyimimi bende daha dün yaşadım hatta kar değil buz üzerinde afyon malum oldukça soğuk. ve kış lastiğimde yok malesef. ancak mazda 3 bence oldukça iyi bir kar performansı verdi benim için eğimli veya düz farketmeden. Bence yol tutuşu normalde çok iyi olan bi aracın kardada çok iyi olması gerekir zaten; kışın yol tutuşu bence araçtan çok lastiklerle alakalı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda 3 ile hiç yazda dahil :) deneyimim olmadı ama araçların kış performansının böyle değerlendirilmeyeceği düşüncesindeyim, ben hem bmw kullandım şuanda mercedes kullanıyorum kış lastikleri olmasına rağmen ikisininde kar performansı rezil, en ufak yukşta kalabiliyorlar şimdi ben bu araçlara kötü diyemem :) işin doğrusu bence aynı düzey araçların aşağı yukarı kar performansı bir olur en önemli noktanın lastik olduğunu düşünüyoru, güvenli sürüş için hepinize kış lastiği tavsiye ederim, maceraya gerek yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kış lastiğiyle gayet başarılı bence. tabi belli eğimlerde kalkış yapabiliyor. ama bazen daha az eğimli karda yada buzda hiç başarı olmuyor. En saçma olan durum ise tcs sağ veye sola kuvveti dengelemeye çalışırken esp de etki ediyor ve motor stop ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar maceraya atılmayın, alın bi takım kış lastiği takın, takmıyorsanız karda kışta fazla oynamayın, youtube'a düşmeyin:)

2009 otomatik Mazda 3'te iki sene good year ug performance 2 kullandım. Kullandığım en mükemmel kış lastiği diyebilirim. Hiç bir yerde kaymadığım gibi patinaja bile düşmüyordu araç. Derin kar, ıslak kar, buz vs her tür koşulda denedim. Kış lastiğine ne gerek var abi diyen arkadaşları kurtarmaya bile gitmiştim o kadar diyim:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eğer karda kış lastiği olmadan araba ile gidiyorsanız, kullanıyorsanız demiyorum çünkü tam olarak kontrol altında tutamadığınız bir aracı kullanamazsınız, adrenaline ölümüne susadığınızı düşünüyorum.

Alın 4 adet kış lastiği hem siz üzülmeyin hem de sizi sevenler üzülmesin. Tavsiye olarak da Goodyear UG serisini öneririm.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konu sahibi haricinde ki, tüm yazılanlara katılıyorum. Kar yağdığında, kışlık lastik yok ise. Aracın kontrolü bizden çıkıyor. Karlı yolda, 4 mevsim/yazlık lastik ile yapılan testte. Macera ve youtebe testi derim.:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kislik lastik olmadan hic bir araba kisin karli, buzlu yollarda bir ise yaramiyor. Buna 4x4 araclarda dahil. Birde lastikleriniz kotuyse hic bir sekilde tutunma saglayamaz ozellikle buzlu yollarda.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

buzda karda spor ayakkabı ile gezmeye benzer. markaya gelince çok para vermeye değmez. bizim mazdaların orjinal lastik markası toyo nun çok kaliteli lastikleri var hem yazlık hem kışlık. michelinden sessiz yol tutuşu çok daha başarılı. fiyatıda neredeyse yarısı. toyo observe gsi 5 derim. toyo Türkiye de çok bilinmiyor ama bir çok yarış pislerinde toyo kullanılıyor. Hızlı ve öfkeli filminde toyo kullanılmış.

http://www.lastikcim.com.tr/Toyo-20555r16,TA-976.html

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konu sahibi haricinde ki, tüm yazılanlara katılıyorum. Kar yağdığında, kışlık lastik yok ise. Aracın kontrolü bizden çıkıyor. Karlı yolda, 4 mevsim/yazlık lastik ile yapılan testte. Macera ve youtebe testi derim.:)

Arkadaşım harici olarak bişey kastedmedimki, bende aynı şeyi söyledim, karlastiği olmadan sadece drift yapılıyo, kar lastiği şart dedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kışlık bot ile kösele ayakkabı nasıl farklıysa yaz lastiğiyle kış lastiğide öyledir,

Sayın reallaz61 siz diğer araçlarınızda aynen yaz lastiğiylemi denediniz ??? 

Fakat anlayamdığım yaz lastikleriyle bahsi geçen bir kaç aracınızı kar üstünde test ederken ne gibi bir amaçınız vardı ???

Bu kriterlerin çok değişken olduğu aşikar, sayayım size, kullandığınız michelin lerin modeli neydi ???  bir çok model lastik var aynı firmada, lastiklerin aşınmışlık düzeyi, lastiklerin üretim tarihi, deneme yaptığınız andaki hava sıcaklığı neden derseniz soğuk havada yazlıklar donduğundan işi biter, bide şu var tüm araçları aynı yerde vede aynı ayardamı tert ettiniz, ben derimki bu kriterlerin farklı zamanlarda bütün araçlarda aynı olması muhtemel değil yani bu test pekte kriter olarak kabul edilmez en azından benim için. Test yapacaksınız bütün bahsi geçen araçları aynı anda, aynı şartlarda vede düzeyde test etmelisiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kışlık bot ile kösele ayakkabı nasıl farklıysa yaz lastiğiyle kış lastiğide öyledir,

Sayın reallaz61 siz diğer araçlarınızda aynen yaz lastiğiylemi denediniz ??? 

Fakat anlayamdığım yaz lastikleriyle bahsi geçen bir kaç aracınızı kar üstünde test ederken ne gibi bir amaçınız vardı ???

Bu kriterlerin çok değişken olduğu aşikar, sayayım size, kullandığınız michelin lerin modeli neydi ???  bir çok model lastik var aynı firmada, lastiklerin aşınmışlık düzeyi, lastiklerin üretim tarihi, deneme yaptığınız andaki hava sıcaklığı neden derseniz soğuk havada yazlıklar donduğundan işi biter, bide şu var tüm araçları aynı yerde vede aynı ayardamı tert ettiniz, ben derimki bu kriterlerin farklı zamanlarda bütün araçlarda aynı olması muhtemel değil yani bu test pekte kriter olarak kabul edilmez en azından benim için. Test yapacaksınız bütün bahsi geçen araçları aynı anda, aynı şartlarda vede düzeyde test etmelisiniz.

Birde hava sıcaklıklarının eşit olarak araç ve içindeki agırlıklıkları var haklısınız...

Bir konu bu kadar yanlış anlaşılır ve bu kadar çarptırılır. Ufak bi deneyimimi anlattım hepsi bu, Mazda düşmanı yaptınız 2 dakikada adamı. Ya bende severek aldım ve kullanıyorum, dediğim gibi sadece ufak bi deneyimimi anlattım. Bi amaç uğruna yapılmış bişey değil. Her defasındada bunu acıkladım ama pes ettim. Rica ediyorum silin gitsin konuyu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Estafurullah sayın reallaz61 , ben sadece konu ile alakalı düşüncelerimi paylaştım, size karşı herhangi bir itham içinde değilim, lastik testini yazlıklarla yapmanızdaki amacınızı merak etmiştim,  alınmayıız lütfen.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir yerde okumuştum,forumda olabilir tam hatırlamıyorum ve yanlış bir yorumda olabilir.Karda ve yokuşta bu tür sorunlarda DSC'nin kapatılmasını öneriyordu yazıda,ama altını çizerek tekrar belirteyim yanlış bir işlemde olabilir,teknik bilgiye sahip değilim ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir yerde okumuştum,forumda olabilir tam hatırlamıyorum ve yanlış bir yorumda olabilir.Karda ve yokuşta bu tür sorunlarda DSC'nin kapatılmasını öneriyordu yazıda,ama altını çizerek tekrar belirteyim yanlış bir işlemde olabilir,teknik bilgiye sahip değilim ...

Sisin bahsettiğiniz DSC denge kontrol sistem oluyor lakin kış yollarında TCS veya diğer adı ASR ( Anti patinaj sistemi) devre dışı yani Off yapılmalıdır.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güzel bir konu oldu, karlı buzlu yollarda DSC kapatılmalı mı? Ben aracı alırken satış yapan Mazda yetkilisi kapatın demişti ama pek mantıklı gelmedi. Uzman bir arkadaş bizi aydınlatabilir mi?

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

DSC değil TCS(ASR) kapatılmalı aksi halde araç patinajda olduğundan sürekli gazı kesecektir, hareket edemeyecektir.

Uzman dedinizde uzman tv de vardı bu kavramaların net anlatımı, şimdi aklıma geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...