Jump to content
NeBiAnd

Otomotivciler 'Kan ağlıyor'

Tavsiye Edilen Mesajlar

NeBiAnd

Otomotiv Yetkili Satıcılar Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Tarık Taşar, bu yıl iç pazarın yüzde 30 düşüşle 500-550 bin adetle bitirileceğini belirterek, “İç piyasada büyük durgunluk var. İçimiz kan ağlıyor” dedi.

OYDER tarafından Gaziantep Ticaret Odasında (GTO) düzenlenen “Grup Muafiyeti” panelinde konuşan Taşar, otomotiv pazarının bu yıla yüzde 32 küçülmeyle başladığını ve bu trendin devam ettiğini anlattı.

Taşar, şunları söyledi: “Bu yılı 500-550 bin aralığında bir pazarla bitireceğiz. Geçen yıl 670 bin olan pazardaki satış sayısının 500-550 bin civarına düşmesi yaklaşık yüzde 30 düşüşü ifade ediyor. Bu da çok ciddi bir düşüş.

Genel ekonomik şartlarda her şey toz pembe görünüyor; döviz kurları düşüyor, faiz oranları sabit gidiyor. Tüccarın, sanayicinin geleceğe daha güvenli bakacağı bir konjonktür gibi hava var. Ama, iç piyasada tıkanıklık var. Genel ekonomideki şartlar bizim iç pazarımıza, iç tüketime çok da iyi yansımıyor. Hükümetin enflasyonu düşürme politikası çerçevesinde yüksek faiz ve düşük kur politikası, bizim iç piyasadaki büyük durgunluğun en büyük sebeplerinden biri.”

Sektörün tahmininin, önümüzdeki senenin 800-900 bin aralığında ve 2010 yılında 1 milyon adedi geçecek pazar büyüklüğüne kavuşması olduğunu belirten Taşar, “Özellikle son dönemde yaşanan Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan sıkıntılar, erken seçim kararı, sonrasında oluşacak tabloların çok çabuk netleşecek olmamasından dolayı bu tahminler bir parça ertelendi” dedi.

-“KAR MARJLARI AZALIYOR”-

Taşar, otomotiv sektörünün önünün hala açık olduğunu belirtti.

Sektörün ihracatta birinciliği elde ettiğine işaret eden Taşar, şunları dile getirdi:

“Türkiye, Avrupa'nın 6. büyük pazarı haline geldi. Hem üretimde hem iç pazar satışlarında bunlar çok sevindirici rakamlar. Sektör büyürken biz yetkili satıcılar olarak maalesef bu rekorları, bu büyümeleri hissedemedik. İç piyasada büyüyen pazara rağmen, bizim her geçen gün daha da azalan kar marjları, daha da sıkışan bir otomotiv piyasası ile karşı karşıya gelmemize sebep oldu.”

Üreticiye parasını, devlete SSK ve KDV'yi zamanında ödediklerini belirten Taşar, “Her tarafta görevimizi yaparken, bizim içimiz kan ağlıyor, para kaybediyoruz, sermaye kaybediyoruz” dedi.

-“KARAMSAR TABLO”-

Otomotiv sektörünün geleceğine güvenle baktıklarını ifade eden Taşar, ama önümüzdeki 1-2 yılı çok sıkıntılı gördüklerini belirtti.

Geçen yıl 1,6 civarında olan kar marjının, 2007 yılında 0,80-0,90'a düşeceğini öngördüğünü ifade eden Taşar, “Bu kar marjıyla ayakta kalmak, nasıl olacak bilmiyorum” diye konuştu.

Taşar, “Bir de bunu üstüne son zamanlarda illegal bazı faaliyetlerin devreye girmesi, grup muafiyetinin etkisi, satış sonrasının rakamlarında gerileyen yaklaşık yüzde 20-30'luk oran hepimizi karamsar bir tabloya itiyor” dedi.

Avrupa'da grup muafiyeti sonrasında konsolidasyon ve birleşmelerin hızlandığına, maliyetlerin aşağı çekildiğine işaret eden Tarık Taşar, Türkiye'de bunun yapılacağına fazla inanmadığını söyledi.

-“VERGİLER DÜŞÜRÜLSÜN”-

Otomotivin ihracatta birinci sektör olduğunu vurgulayan Taşar, çok güzel teşvikler verildiğini ama iç piyasada Avrupa'nın 3 katı vergi ile çalıştıklarına dikkati çekti.

Taşar, “Otomotiv sektörünün bu yıl 1 milyon adet üretim hedefi var. Ama, iç piyasada güçlü olmayan hiçbir sektöre dış yatırımcı gelmez. İç piyasanın hareketlenmesi için vergi oranları düşürülmeli” dedi.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan da, otomotiv sektörünün rekabetçi olması için bir strateji belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Aslan, “İhracatın zorlanması ve ithalatta büyük artış, tehlike işareti. Otomotiv, kolay vazgeçilebilecek bir sektör değil. Gerekli düzenlemeler yapılır ve rekabet ortamı yaratılırsa otomotiv ülke ihracatında daha çok pay alabilir” dedi.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
OveRMinD

Her sektör de sanki bu durgunluk bi tek kendilerinde varmış gibi konuşuyo, halbuki her sektörde bi seçim durgunluğu var şu sıralar...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...