Jump to content
karagozayd

Mazda 6 2006 Kısa Far Sorunu

Tavsiye Edilen Mesajlar

infiniteblack

Farların fotoğraflarını gündüz çekip koyarsanız daha açıklayıcı olur farlar yanmadan yakın çekim olarak görürsek sorun anlaşılır sanırım

Tapatalk

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
infiniteblack

Far camlarında sararma yok çok az bir çizik var o da görüşü çok etkilemez yinede far camını parlattırmak çok az fayda sağlayabilir birde elektrikçi bir tanıdığa farların mercekleri temizlettirilip far ayarı yapılması bir nebze daha iyi ışık alınmasını sağlar ama en iyi çözüm 4300 k xenon taktırmak , ben taktırdım inanılmaz rahat oldu hem sarı ışık gözü yormuyor hemde karşıdan gelene rahatsızlık vermiyor , saygılar

Tapatalk

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
apojitsu

cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. mercekli fara halojen lamba takınca böyle oluyor demişsin. mercekli fara hangi model lamba takmam lazım? birde arkadaki ışıklarımı senin anlattıgın gibi yapmak isterim bende. ne kadar tuttu? kendimiz yapabilir miyiz ?

mercekli veya merceksiz hiç bir fara olması gereken ampul modeli dışında farklı bir ampul modeli takamazsınız. benim o lafı dememdeki kastım mercekli farda xenon dışında başka hiç bir ampulden iyi bir aydınlatma alınamayacağıdır. reflektörlü farlarda helojen, mercekli farlarda xenon kullanılması en güzelidir. ama nedense mercekli farda helojen ampul kullanarak araç üretiyo bazı üreticiler. ondan sonrada aydınlatmadan hiç memnun kalmıyoruz malesef...

arkadaki ışıkları benim yaptığım gibi yapmak için;

- 1 adet t20 japon duy = 5-10 tl,

- 1 adet dipsiz tek duy stop ampulü 5 tl,

- 1 çift amerikan park modülü 15 tl,

- 2 metre 0,75x2 kabloya = 2 tl.

ihtiyacınız var.

sağ sis lambasını yerinden söküp duya göre sis farının arkasından delik açmanız lazım. amerikan park modülünü ön sinyallere bağlarken ki prosedürün aynısını arka sis lambaları için uygulayacaksınız. sadece sinyal yerine sis farına çıkış verip, tetiklemeyi de aracın kendi sis farı kablosundan alacaksınız...

maliyeti bana 28 tl'ye gelmişti. işçiliğini kendim yaptım. siz ustaya yaptırırsanız 20-30 tl'ye montajını yapar...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ilgaz-p

gündüz resim

farları aşırı derecede çizik farlarınızı cilalatın

hem dış görünüm hemde aydınlatma çok değişecektir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
GökayT

Resimlerden gördüğüm kadarı ile farlarınız oldukça çizilmiş, Yetkili serviste 50-60 lira gibi bir rakama hem ön farları hemde arka farları cilalatabilirsiniz , hem dış görünüş hemde farların aydınlatması çok değişecektir.

Halojen lamba kullanacaksanız " Philips Xtreme Vision " kullanmanızı öneririm (normal ampüllere göre %100 daha fazla ışık veriyor üstelikte normal sarı ışık olarak veriyor) (önceki aracımda uzun,kısa ve sisleri komple Philips Xtreme Vision yapmıştım çok memnun kalmıştım ) osramdan biraz daha pahalıdır ve biraz daha zor bulunur bir ampüldür. Philips Xtreme Vision ampülleri Kısaları=100TL ,  uzunlarıda =100 TL gibi bir rakama alabilirsiniz.

"Kaliteli" bir lastik bayisinde "bilgisayarlı far ayarı"nı da 20 TL cıvarında bir rakama yaptırabilirsiniz. (Çok iyi şekilde yapılmış bilgisayarlı far ayarı çok önemli )

Eğer ki Xenon takacaksanız " 6000K Philips "  kit takmanızı öneririm . Ben şu an aracımda 6000K Philips Xenon ampül kullanıyorum memnunum.

Ampül kutularının arkasında bir uyarı vardır "ampül camına dokunmayın, camda parmak izi bırakmayın" diye. Ampülü temiz bir bez veya peçete ile tutarak montaj yapmanızda fayda var.

Bu işlemleri yaptırdıktan sonra resim yüklerseniz ortaya çıkan sonucu hepimiz görmüş oluruz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
msinang

arkadaşlar üzerinde h1 vardı onu nightbreakerla değiştirdim. yoksa gece sürülmüyordu nerdeyse. Ustalara para vermekten yoruldum herkes para çarpma peşinde sorunu çözen yok . çizilmişse far yüzeyleri cila attırmak ne kadara patlar acaba ? xenon düşünmnüyorum . araçın normal aydınlatması yeter ama işte bir sorun var ve çok kötü aydınlatıyor . Başka kafama takılan soruda arkada fren lambaları sadece dıstakıler mı frene basınca sadece onlar yanıyor. ıc lambalardan soldakı sıs lambasını acınca yanıyor dıgerı hep sonuk normalı bu mudur acaba ?

Boşuna bir yerde sorun var diye aranmayın. Mercekli fara helojen ampul takınca böyle oluyor malesef. Aynı kombinasyondaki piyasadaki bir çok araba bu konudan muzdarip. Farın polikarbonunda arkadaşların dediği gibi bir kararma olduğunu sanmıyorum. Bu kararmayı kontrol etmeniz çok kolay. Far camı sararıp, belli noktaları tırnağınıza takılacak şekilde bütürtüleşir.

Park ve fren lambaları sadece dıştakilerdir. Ben sol içteki sis lambasına sağdaki boş sis lambasını da ekledim. Ek olarak bunları da parklara bağladım. Parklar açıkken sis lambası kısık yanıyor. Sisleri açınca ise parlak yanıyor. Yani arkadaki 4 yuvarlak kırmızı parklar açıkken aynı tonda yanıyor. Sisi açınca içtekiler parlıyor...

arkadaşlar aynı sorun bende de var ancak bu ampullerle çözülebilecek bişey değil gibi..

bildiğimiz mühendislik hatası..zira;

sinyal + uzun + kısa + sis hepsi aynı far içinde toplandığından alan daralmış ve sıkışık duruyorlar.. haliyle de ne ampul takarsanız takın bişey değişmiyor.. sis farı tamponun alt kısmında ve bağımsız olanlarda bu sıkıntı yok..

ben nasıl çözüyorum : ihtiyaç halinde kısa + sis yakarak :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.