Jump to content

2015 Yepyeni SKYACTIV Mazda2 Gösteriye Hazır


Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

10551058_708462079200954_2558306746939957136_n.jpg

Avrupa’da üstün donanımı ve alışılmışa meydan okuyan özellikleriyle B sınıfında fırtına gibi esmeye hazırlanan yepyeni Mazda2.  Mazda’nın yeni nesil süpermini otomobili, 3 Kasım’da Barselona’daki Mazda Space’te gerçekleşecek bir sürüş etkinliğinde ilk kez Avrupa basınının karşısına çıkacak. Beş kapılı hatchback ayrıca sonbahar ve kış aylarında gerçekleştirilecek birkaç ulusal otomotiv fuarında da boy gösterecek.

Yepyeni Mazda2, SKYACTIV Teknolojisinin tüm özelliklerinin yanı sıra Mart ayında Cenevre’de tanıtımı yapılan Mazda Hazumi konseptine çok benzer olan mükemmel bir KODO – Hareketin Ruhu tasarımını bünyesinde barındırıyor. İlk olarak Mazda3’te görülen Aktif Sürüş Ekranı (sınıfında ilk kez) ve subkompakt otomobilin kabinine özel olarak uyum sağlayan insan-makine ara yüzü dahil ustaca bir şekilde sezgisel olan iç konsepti bulunuyor. MZD Connect ile yepyeni Mazda2 yolcularını tam güvenlik içinde çevrimiçi olmalarını sağlayan ilk B sınıfı otomobil olarak birçok günümüz tüketicisinin taleplerini karşılıyor.  Bu arada kabin ise, sınıfının en iyisi arka koltuk bacak genişliği ile özellikle sürücü için şaşırtıcı bir şekilde havadar ve rahat.

Kaputun altında, 89g/km* CO2 emisyonu için 100 km’de yalnızca 3,4 lt kullanarak 77kW/105PS ve 220 Nm’lik maksimum tork üreten yepyeni düşük basınçlı temiz dizel motoru olan SKYACTIV-D 1.5 de dahil olmak üzere dört farklı motor seçeneğinden bir tanesi yer alır. Yepyeni Mazda2 aynı zamanda üç versiyonuyla 55kW/75PS ve 85kW/115PS arasında değerler üreten benzinle çalışan SKYACTIV-G 1.5 motoru seçeneğiyle de piyasaya sunulacak. Bu motor seçenekleri, 100 km’de 4,5-4,9 lt yakıt tasarrufu ve 105-115g/km arasında değişen CO2 emisyonu sağlayacak. 

Ön lastiklere güç aktarımı, beş ve altı vites SKYACTIV-MT manüel ve SKYACTIV-Drive otomatik şanzıman ile gerçekleşiyor. Bunlar, diğer yeni nesil Mazdalarda sunulan ve kullanıcılar tarafından kabul gören şanzımanların yeni geliştirilmiş, kompakt ve hafif versiyonlarıdır.

Yepyeni süpermini otomobilde ayrıca SKYACTIV-Şasi ile Mazda’nın patentli Jinba Ittai (araçla bir olma) hissi için daha geniş kardeş modellerde bulunan ve oldukça sevilen lineer sportif yol tutuş özelliği de yer alıyor. Mazda2’nin boyuna göre optimize edilen bu özellik sayesinde, subkompakt otomobiller için pek de alışılageldik bir durum olmayan büyük ölçüde ileri seviye konfor ve güven veren stabilite ile otomobilin mükemmel yumuşak bir tepki vermesi sağlanıyor.

Gerçekten de yepyeni Mazda2, son teknoloji anlamında gelişmiş bir donanıma sahiptir. Sınıfının en iyisi i-ACTIVSENSE aktif güvenlik sistemleri Kör Nokta İzleme (BSM) özelliğiyle birlikte sunuluyor. Mazda’nın Avrupa pazarında ilk kez kullandığı bir özellik olan BSM, geri geri giderken bile aracın arkasında ve yanlarında bulunan kör noktaları izler. Boş ağırlıklar 970 kg’dan başlamasına rağmen Mazda’nın yepyeni modeli mükemmel pasif emniyet de sağlar. Bu, diğer özelliklerinin yanı sıra, mecvut Mazda2’nin gövdesinde kullanılandan daha hafif yüksek ve ultra-yüksek dirençli çelik barındıran SKYACTIV-Gövdesinin yenilikçi mimarisinden ileri gelir. 

Mazda bu sefer Avrupa lansmanında yepyeni bir yaklaşım ortaya koyuyor: Büyük uluslararası otomobil fuarlarına odaklanmaktansa firma, süpermini otomobilini birçok yerel etkinlikte tanıtacak. Örneğin, firmanın etkinlik merkezi Mazda Space’teki basın lansmanından önce yeni Mazda2 21. Yüzyıl Sanatının mekanı olan MAXXI Müzesinde gerçekleşecek Uluslararası Roma Film Festivalinde 16-25 Ekim tarihleri arasında gösterilecek. Bununla birlikte, 2015’in başında satışa sunulmadan önce Zürih (5-9 Kasım), Viyana (14-18 Ocak) ve Brüksel (15-25 Ocak) şehirlerindeki otomotiv fuarlarında da boy gösterecek.

post-1-141695302313_thumb.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...