Jump to content
ugur0932

2. Nesil Mazda3 Kaç Litre Motor Yağı Alır?

Tavsiye Edilen Mesajlar

ugur0932

Öncelikle herkese keyifli arizasiz kazasiz surusler araci alali ya klasik 1ay oldu araç oldukça tatmin edici bence, araci aldıktan sonra kafamda soru işareti bırakmamak için yağ filtre değişimi yaptirdim motora 4 lt castrol 5 40 yağ konuldu ama yağ seviyesi iki noktanin arasindaydi usta eksik dedi ve yarim lt daha koydu ve üst noktaya geldi bu araçlar 4,5 lt yagmi aliyor.birde vites geçişleri sanki biraz hissedilir gibi geldiğinden sanziman yagini degistirtdim karter tapasindan 2,5  lt yağ cikti 2,5 lt yağ koyduk araci calistirdik yağ cubugunu çektik yarim lt eksik tamamladik bu arada araç 85000 de vites geçişleri çok güzel oldu.sanziman yagida Castrol atf MULTIVEHICLE ...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
kursadnart

Yağ filtre değişimi ile birlikte 3,9 lt yağ alır. Anlattığınıza göre fazla yağ konulmuş oluyor. Tekrar ölçmekte fayda var. Yanlış ölçüm yapılmış olabilir.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

      Hangi viskosite yağ koyacağınızı ve hangi kodda bırakacağınızı ne kadar bırakacagınzı kullanım kitapçığına  veya kaputtan çizelgeye bakarak bırakınız öle ezbere davranmayınız, şanzıman yağı olarak atf koyduğunuza göre oto vites dir araç, km uygun hatta 60.000 de değişmesi gerekirdi lakin atf nin bir kaç farklı kodu var( ATF DEXRON II, DEXTRON III, vs. vs.  kitapçıkta hangi kodda atf konulması gerekiyosa onu koyunuz.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
kursadnart

Yukarda söylediklerim motor yağı içindi, şanzıman yağı için kesinlikle Mazda orginal atf m-v kullanılması tavsiye ediliyor. Mobil 1 in de muadil bir sentetik şanzuman yağı var o da kullanılabilir.Ancak castrolün istenilen spesifikasyonları karşılayan bir yağı türkiye de var mı onu bilmiyorum araştırmak ve incelemek lazım. Kapasiteye gelince hafızam beni yanıltmıyorsa 7,2 litre şanzıman yağı kapasitesi var. Ama daha öncede bahsi geçmişti; tork konvertörünün içinde kalan yağ sesebi ile şanzıman inmeden bu yağın hepsini değiştirmek pek mümkün değil (özel teçhizatlı servisler hariç). Bu sebeple şanzuman tapasından ancak 3-3,5 lt kadar boşaltılabiliyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
ugur0932

Sabah kontrol ettiğimde biraz 2 mm fazla olduğunu farkettim degistirdigim yere gittim ve yarim lt cektirttim sanziman yagi icinde bir fikrim olmadigi için dedikleri yagi koydular yagin üstünde kullanilan araçlarda mazdada yazıyordu sanki vites geçişleri daha iyi gibi simdi inşallah bir sikinti cikarmaz..

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

Hiç bir sıkıntı çıkmaz, mazda larda kolay kolay, oto şanzımanda kefine bak.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×