Jump to content

Periyodik titreşim


Misafir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Araç seyir hızı 130-140 km/saat civarlarında yokuş yukarı seyir halinde 3-4 saniye aralıklarla periyodik olarak 2-3 saniye boyunca araçta hafif bir  titreşim oluştuğunu gaz pedalından ve direksiyondan hissettim. Neden kaynaklandığı konusunda fikri olan varmı ?

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

    Balans ayarsızlığın dan kaynaklı olduğunu düşünmekteyim.  Önlere güzelce balans ayarı verilmesi gerek,  belki biliyosunuzdur, balans ayarı gramlık kurşun ağırlıklarla yapılır, bu ağırlıklar bazen yıkama esnasında basınçlı suyun yazyikiyle düşebiliyolar veya araç kulanıldıkça lastiklerin aşınması sonucu bu farklar değişebiliyor, bir lastikçiye ugrayıp balanslarınızı kontrol ettriniz.

    Belkide hiç balans yarı yapılmamıştır bile, hatta  bi ara bir konu vardı sıfır araçlara lastik havalarının fabrika çıkışı gereğinden çok fazla basıldığıyla ilgili, bi baktırın bakalım hem havalara hem balansa nedir durum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belli hızlarda sürekli titreşim olsa balans ayarı bozukluğu yada jantların içinin kısmi çamurlanması akla geliyor. Fakat bu titreşimin döngüler şeklinde tekrarlanması sıra dışı geldi. Yinede dediğiniz gibi tekerlerin balansını kontrol ettirmek ilk adım olsa gerek.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

  Aleyküm selam.   

  İlk adımdan ziyade zaten periyodik olarak hem lastik değişiminde hemde rotasyonda yapılması gereken bir işlemdir, önce gerekli işlem yapılsın balansın ve havaların uygun olduğu belli olsun, problem gene olursa bu kez servise uğrarsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

  • 3 ay sonra ...

Kışlık lastikleri taktırınca, dolayısı ile lastik balansları da yeniden yapılmış olunca, problem ortadan kalkmıştı. Buraya yazmayı unutmuşum. Yeni araç olmasına rağmen lastiklerin balans ayarlarının bozuk olması şaşırtıcı olmuş oldu. Siz doğru tahmin etmişsiniz.

 

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...