Jump to content

Mazdadan "Dost Kaput"


Guest axela
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Yayayla dost motor kapakları geliyor

Mazda yayaları daha iyi korumayı hedefleyen, yepyeni bir darbe emici yapıya sahip olan, ‘Shock Cone Aluminium Hood’ geliştirdi. Bu yeni yapı, geleneksel, iskeletli alüminyum motor kapaklarıyla karşılaştırıldığında, yayaya otomobilin çarpması halinde başında oluşabilecek yaralanmaların ağırlığını kayda değer ölçüde azaltma gücüne sahip.

Yepyeni motor kapağı yılın ortasında satışa sürülecek olan Mazda RX-8’de kullanılacak, diğer Mazda ürünlerinde de aşamalı olarak yerini alacak.

Geleneksel olarak araçlarda kullanılan iskeletli motor kapaklarının içinde, pekiştirme işlevi gören bir kemik yapısına sahip iç panel bulunuyor. Yayaların korunması için, güvenlik mühendisleri kemik yapısının ezilme şeklinde ayarlar yaparak darbelerin emilmesini denetleyebiliyorlar. Öte yandan, iskeletli iç panelde kaçınılmaz olarak, çarpmanın şiddetini tam anlamıyla emmeyi başaramayabilecek bazı sert noktalar kalıyor.

RX-8’deki ‘Shock Cone’ isimli alüminyum iskeletli yapının yerine, volkan konilerine benzeyen, sayısız kraterle, benzersiz biçimde şekillendirilmiş bir iç panel bulunuyor. Bu kraterlere sahip olan ‘şok konisi’ adı verilen yapı motor kapağının yüzeyinin tamamında etkili darbe emilimi sunuyor. Bu yapı ilk defa yayaların daha iyi korunmasını sağlamak amacıyla darbe emilimini artırmak için motor kapaklarına uygulanıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Barış sendeki bu mazda sevgisine, araştırmasına hayran olduğumu belirtmeden edemeyeceğim ben avatarımın altına mazdakolik yazmıştım ama onu sen hakediyorsun

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...