Jump to content
Mehmet Özdemir

Otomobiller Acil Durumda Çağrı Yapacak

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mehmet Özdemir

Avrupa Parlamentosu'nun alt komisyonunda alınan karara göre otomobillere kaza anında otomatik olarak acil yardım merkezlerine bilgi verecek bir sistem kurulacak.

 

otomobil_ab_haber.jpg?itok=3T7NzpvG

 

Otomobil kazalarını önlemek için sürücüsüz araçlar üzerinde çalışan firmalara farklı bir uygulama geliyor. Avrupa Parlamentosu alt komisyonlarından olan Piyasa Komitesi tarafından alınan karara göre otomobil üreticileri araçlarına eCall adı verilen bir sistem kuracak. Bu sistem bir kaza anında 112 acil numarasını otomatik olarak arayacak bilgi verecek.

eCall sistemi aracın durumunu, hangi yakıt türü kullandığını, konumunu ve kaza saatini acil yardım birimine iletecek. Komisyonda kabul edilen bu kararın hayata geçmesi için önce üye ülkelerin onay vermesi ve son olarak Avrupa Parlamentosu'nda görüşülüp onaylanması gerekiyor. Yeni tasarının parlamentoya tahmini geliş tarihi Mart 2015 olarak gösteriliyor. Eğer karar onaylanırsa otomobil üreticileri araçlarda acil yardım merkezlerini aramak için düzenlemeler yaparak bu sisteme uyumlu hale getirecekler. Sistemin ilk etapta yeni üretilen araçlarda kullanılması düşünülüyor.

Sistemin ilk olarak binek araçlarında kullanılması planlanıyor. İlerde sistemin otobüs ve kamyon gibi ticari araçlar için de kullanılması düşünülüyor. Geçen yıl 26 bin kişinin hayatını trafik kazalarında kaybettiği Avrupa Birliği ülkelerinde yeni sistemle ölümlü kazaların azaltılması hedefleniyor. 

 

haber

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×