Jump to content
hascompag

1. Nesil Mazda 3 Rölanti Problemi

Tavsiye Edilen Mesajlar

Lupara

@quiteguide @Mutlu Tekir

Cevaplar icin tesekkurler. 

Bir kez daha lpg ayari yaptiracagim. Bobin icin de servise gidip atesleme olcumu yaptirmak istiyorum. 

Rolanti motoru ve kelebek temizliginden sonra ortaya cikan,  "bazen" vites degistirmek icin debriyaja bastigimda devrin 1-3 sn gec dusmesi hakkinda ne dusunuyorsunuz? Zamanla gecer mi acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
quiteguide

Kelebek temizliği için beyni soktuysen, ECU sifirlanmis olabilir. Rölanti motoru hassas bir arkadaş, dişliler tam oturmamış da olabilir, söküldüğü konumda takılması lazım. Motora maf sensorunun olcemedigi, sensör sonrası bir yerden(delik gibi, gevşek bir yer) hava girişi olabilir.

Ohmmetre varsa bobinlerin primer direnç durumu kontrol edilebilir. Tam sağlıkçı sonuç vermez ama. Fikir edinilebilir. Benimkiler 14.6 ohm mu ne çıkmıştı.

Servis bütün bobinlerdeki ateşlemeyi göremez diye biliyorum, en azından bende öyle. Forscan sadece 1. Silindirdeki durumu aktarıyor. Yine de servis bir baksın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir
44 dakika önce, Lupara :

@quiteguide @Mutlu Tekir

Cevaplar icin tesekkurler. 

Bir kez daha lpg ayari yaptiracagim. Bobin icin de servise gidip atesleme olcumu yaptirmak istiyorum. 

Rolanti motoru ve kelebek temizliginden sonra ortaya cikan,  "bazen" vites degistirmek icin debriyaja bastigimda devrin 1-3 sn gec dusmesi hakkinda ne dusunuyorsunuz? Zamanla gecer mi acaba?

O normal bir durum. Vites değişirken devrin düşmesini engelleme istenen bir durum, hafif ara gaz veriyor kendi kendine. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Lupara

Bence de bobin ama bobinler is gorur durumda. Usta, "bence bobinler biraz daha bozulsun sonra degistir" dedi.

Ulkede guzel seyler de oluyormus. 

Yerli mali Maysan amortisorden sonra bobin ureticisi de varmis. Maher adli bir marka. Fiyatlari da makul. 

Uzun yola cikacagim. Yine benzer bir kiprasma olursa bu bobinlerden alacagim. En azindan sorunu tespit etmeme yardim eder. 

13.07.2019 at 19:02, quiteguide :

Son olarak, eşden dosttan alınacak 1-2 orijinal, sorunsuz bobinle, deneme yanılma yöntemi yapılarak bütün bobinler denenmeli. Bir ihtimal, beyinde ateşleme hatası olabilir, varsa sorun daha kolay netlesir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Lupara

Sonucu yazayım, belki konuyu araştıran olur.

Bobinleri değiştirdim ve sabah soğukken rölantinin dalgalanması azaldı ve stop etme işi bitti.

Hareket halinde iken vites değiştirmek için debriyaja basınca devrin bir kaç saniye takılı kalması problemi oluşmuştu. Tps sensörünün soketini kontak spreyle temizleyince o da halloldu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak
10 saat önce, Lupara :

Bobinleri değiştirdim ve sabah soğukken rölantinin dalgalanması azaldı ve stop etme işi bitti.

İlk mesajında tanesi 700 TL diyordun, bu fiyata mı değiştirdin yoksa daha uygun bir çözüm bulabildin mi ? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Lupara
4 saat önce, Burak :

İlk mesajında tanesi 700 TL diyordun, bu fiyata mı değiştirdin yoksa daha uygun bir çözüm bulabildin mi ? 

Yan sanayi Maher diye bir marka aldım. Tanesi 115 tl.   www.parçafilosu.com

Eminim orjinalini alsam araba çok değişir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak
38 dakika önce, Lupara :

Yan sanayi Maher diye bir marka aldım. Tanesi 115 tl.   www.parçafilosu.com

Eminim orjinalini alsam araba çok değişir.

Çok ciddi fiyat farkı varmış uzun süre sorunsuz kullanırsın inşallah.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...