Jump to content
Ali

Mazda’nın yeni SUV modelinde sıra uzadı

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ali

2009’da B segmentinde 949 adet SUV modeli satılan Türkiye’de geçen yıl bu rakam 10 bin 673’e ulaştı.

mazda.jpg

 

Toplam SUV pazarı ise aynı sürede 24 bin 700’den 74 bin 100’e ulaştı. Birçok marka modellerini hızlı büyüyen bu pazara yoğunlaştırırken Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, B segmentindeki yeni SUV modeli CX-3’ü haziranda Türkiye’ye getireceğini açıkladı. İspanya’nın Barcelona şehrindeki model tanıtım toplantısında açıklama yapan Yurdakul, rekabetin giderek kızıştığı pazara 1,5 litrelik motor, 4 çeker ve otomatik CX-3 ile yeni bir soluk getireceklerini belirterek, yeni modelin fiyatının yaklaşık 85 bin lira civarında olacağını kaydetti. Eşzamanlı Türkiye’ye gelecek 1,5 litrelik motor, manuel ve 2 çeker model ise yaklaşık 75 bin liradan satılacak. Modeller mayısta İstanbul’daki Autoshow’da tanıtıldıktan sonra satışa çıkacak. Şu ana kadar 200 kişinin bankaya kapora yatırdığı bilgisini veren Yurdakul, “C ve B segmentinde sıra yazan kaç marka var? Geçen seneyi 1.300 satışla kapatmıştık. Bu sene CX-3’nin etkisi ile yılı 2 bin 700 civarında bir satışla kapatırız ki sadece CX-3’ten 1.000 satış hedefliyoruz.” dedi.

Modelin Avrupa’da 38 bin, dünyada ise 150 bin adet satılması hedefleniyor. Dünyada B segmenti SUV pazarı 2013’te 401 bin civarındaydı. Bu rakamın geçen yıl yüzde 56 artışla 625 bine ulaştığını hatırlatan Mazda Avrupa sorumlusu Jeffrey Guyton, “2017 sonunda B SUV pazarının 810 binlik satışa ulaşacağını öngörüyoruz.” dedi. Mazda 2014’te önceki yıla göre yüzde 5 büyümüştü. Avrupa pazarında ise yüzde 16 büyüyerek 180 bin adetlik satışa ulaşan marka, bu sene 200 binin üzerine çıkmayı hedefliyor. Mazda 2013’e göre kârını yüzde 400’e yakın artırarak 1,5 milyar Euro’ya çıkararak dikkatleri üzerine çekmişti. Guyton, Türkiye’de Mazda’dan 1.300 adet araç satmalarını yetersiz bularak, “Ama yeni 1,5 litre motorlu modellerimizle Türkiye’de sıçrama yapacağız. CX-3 4 çeker ve 2 çeker modellerimizle Mazda 2 bizi Türkiye’de meydan okuyacağız.” dedi.

 

MAZDA 2’Yİ GETİRMEYEBİLİRİZ

Mazda Türkiye Genel Müdürü Nurkan Yurdakul, “Mazda 2 Türkiye’deki vergi sistemi sebebiyle rekabetçi olmayacağından getirmeyebiliriz.” dedi. Bunun üzerine Guyton, “Evet, Türkiye’de vergi sistemi otomotiv sektörü için problem ve kısmen anlaşılabilir. Fakat mevcut hükümet bu vergi sistemini karbon salınımı bazlı düzenleyebilir.” çıkışında bulundu.

 

Yaris’leri Mazda üretecek

Toyota’nın 70 bin adet yeni Yaris’i Mazda’nın Meksika’daki fabrikasında üretilecek. 1.5 motorlu modellerinin üretilmesi için karar alındığı öğrenilirken, üretimin bu yılın ikinci yarısında başlayacağı ve Yaris’lerin Mazda inovasyonu skyactive ile üretileceği bildirildi.

 

Kaynak : http://www.zaman.com.tr/ekonomi_mazdanin-yeni-suv-modelinde-sira-uzadi_2284937.html

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×