Jump to content
MazdaClubTR

Mazda'dan Üç Yeni Model, Üç Reddot Ödülü

Tavsiye Edilen Mesajlar

MazdaClubTR

Mazda’dan üç yeni model, üç yeni ödül. Japon otomobil üreticisi, Haziran ayında gerçekleştirilecek olan Red Dot Ödülleri: Ürün Tasarımı 2015 töreninde yepyeni modelleri Mazda MX-5, Mazda CX-3 ve Mazda2 ile ödülleri toplayacak.

.Dördüncü nesil ikonik roadster modeli, üstün ve çarpıcı tasarımları için yapılan başvuruların yalnızca %1,6'sına verilen ve yarışmanın en prestijli ödülü olan "Red Dot: En İyinin En İyisi" ödülünü kazandı. Mazda’nın ilk küçük SUV’si olan CX-3, mükemmel tasarım kalitesiyle “Red Dot" ödülüne layık görüldü. Son olarak, Yepyeni Mazda2 “Onur Ödülü” kazandı. Red Dot jürisi başvuruları tasarım, inovasyon, işlevsellik, ergonomi ve doğaya saygı gibi birçok kritere göre değerlendirdi.

Firmanın en yeni üç modeli de böylelikle kendilerinden önceki yeni nesil Mazda’ların yolunu izlemiş oldu. Tüm modeller baş döndürücü KODO – Hareketin Ruhu dış tasarımları sayesinde ödül kazanırken bunların beşi Red Dot ödülüne layık görülmüştü. KODO çizgileri ve formları, Mazda araçlarının enerjisi ve atletik “hareketli” doğasını yansıtıyor. Bu konseptin temelleri, otomobil üreticisinin uzun yıllardan beri sürdürdüğü spor otomobil geleneğinde yer alıyor. Yepyeni MX-5, konseptin tam anlamıyla hayat bulduğu model olarak dikkat çekiyor. Şu anda dördüncü nesil modeliyle piyasada olan dünyanın en çok satan roadster modelinin KODO stili gerçekten de eşsiz. CX-3 ve Mazda2 de sırasıyla küçük SUV ve B segmentlerinde önemli modellerin başında geliyor.

Mazda Avrupa tasarım direktörü Kevin Rice ödüllerle ilgili şunları söylüyor, “Red Dot ödüllerine layık görülmek, KODO’nun esnekliği ve bize sağladığı artistik özgürlüğün bir kanıtı niteliğinde. KODO, bir atletin ya da bir vahşi hayvanın harekete geçmeden önce içinde bulunan enerjiyi yakalar ve ortaya çıkarır. Görsel enerjiyi kontrol etmenin yollarından biri, Yepyeni MX-5'te gerçekleştirdiğimiz gibi, aracın gövdesi boyunca hareket ederken onu 'bastırmak' ve 'serbest bırakmaktır'. Yeni CX-3 ise otomobilin iki ana hacmini birleştirerek ve enerjiyi bu şekilde oluşturarak farklı bir artistik yaklaşım izler. Mazda2 de yine farklıdır. Bunların hepsi KODO’nun her otomobile kendi bireysel karakterini vermemize yardımcı olduğunu gösterir.”

Merkezi Essen, Almanya’da bulunan Design Zentrum Nordrhein Westfalen tarafından 1955’te başlatılan Red Dot, dünyanın en büyük ve en prestijli ürün yarışmasıdır. Red Dot Ödülleri: Ürün Tasarımı 2015 için, tasarımcılar, öğretim görevlileri ve gazetecilerden oluşan uluslar arası bir jüri 56 ülkeden 4.928 başvuruyu inceledi. Mazda ve diğer kazananlar ödüllerine 29 Haziran'da Essen’de bulunan Aalto Theatre’da düzenlenecek bir seremoniyle kavuşacak. Araçlar dahil 31 kategoride seçilen tüm ürünler de 30 Haziran 2015’ten 30 Temmuz 2016’ya kadar Red Dot Design Museum Essen’de ve internette www.red-dot.de adresinde sergilenecek. Bu ürünler, uluslar arası platformda mükemmel tasarım anlamına gelen “kırmızı nokta” sembolünü taşıma hakkına sahip olacak.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Fotifoti

Cx-3'ün alacağına kesin gözüyle bakıyordum, kardeşleri de boş durmamış. Diğer firmaların bir kısır döngüye girdiği bir dönemde gerçekten fark yarattılar :) Geriye bu güzelliklere sahip olup tadını çıkarmak kalıyor :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×