Jump to content
tuare

3.Nesil Mazda 3 İçin Ses İzolasyonu

Tavsiye Edilen Mesajlar

tuare    17
tuare

Eğer 3.Nesil mazda 3 ünüzde ses izolasyonu yapmak isteseydiniz, aracın neresinden başlardınız?

Mesela ben lastik davlumbazları diye düşündüm. Ya siz?

Ve eğer varsa nasıl yapıldığını gösteren fotoğraf veya video payLaşırsanız hepimiz faydalanırız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.531
Mehmet Özdemir

Çok teferruatlı ama forumda paylaşılmıştı. Rusya'dan birisi yapmış. Aşağıda alıntıdaki linklere bir göz atmanızı öneririm.

Ses yalıtımına bu kadar takıldıysanız aşağıdaki linklerdeki rus arkadaşın yaptırdığı izolasyonu bir inceleyin, bizim araçlar için yapılabilecek en son noktadaki izolasyonu yapmış arkadaş   O0 (sayfaları chrome ile açarsanız translate özelliği ile tüm sayfaları türkçeye çevirerek yapılanları az çok anlayabilirsiniz)

http://www.drive2.ru/l/4266827/

http://www.drive2.ru/l/3937433/

http://www.drive2.ru/l/3979726/

http://www.drive2.ru/l/4174451/

http://www.drive2.ru/l/4404341/

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Bikes44    217
Bikes44

Eğer 3.Nesil mazda 3 ünüzde ses izolasyonu yapmak isteseydiniz, aracın neresinden başlardınız?

Mesela ben lastik davlumbazları diye düşündüm. Ya siz?

Ve eğer varsa nasıl yapıldığını gösteren fotoğraf veya video payLaşırsanız hepimiz faydalanırız.

öncelik sırasına göre bence; davlumbazlar-kapı fitilleri ve taban..

bu üçünü çözersen araç müthiş bişey olur :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
tuare    17
tuare

Linkler için teşekkürler. Adam heryerini yapmış. Ama benim o kadar bütçem yok.

Şöyle sorayım; bagaj yalıtımının sizce faydası var mı?

Davlumbazlarda yalıtımı nereye nasıl yapmalıyız?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
h4k2n    2
h4k2n

kapı içlerine ve davlumbazlara yapıldığı zaman tatmin edici olur :) şimdiki aracımda uygulandı. yol sesini azalttı eskısıne nazaran daha verımlı oldu. özellikle kapı içleri.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.531
Mehmet Özdemir

Kapı içlerine bitüself denen malzemeden mi kullanıldı? Davlumbazda nasıl bir uygulama oldu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
eshotcu    26
eshotcu

Arkadaşlar varmı yeni mazda 3 üne ses yalıtımı yapan, amatör veya profesyonel?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina    728
Katil Balina

ben bi ara aracın su alması dolayısıyla giristim o işe.. şuradan fikir sahibi olabilirsiniz. biraz zor ama eğlenceli ve sonuç alabileceğiniz bi iş..

alet edevat sabır ve arkadaş lazım:) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara    1.237
Tarahumara

Son zamanlarda taksit taksit ben de yaptım ön kapılara bu işlemi. Benim amacım, dışarıdan gelen sesi kesmekten daha çok bassların daha derin gelmesi ve ses en son seviyede bile olsa hiçbir trim sesi gelmemesiydi. Öncelikle sadece bituself kullandım. Hoparlörü söküp arkasındaki saca, hoparlör etrafındaki saca ve kapı içi plastik döşemenin arkasını bitüself ile kapladım. Bütün vidaları söküp teker teker locktite ile tekrar sıktım. Döşemeyi kapıya iki tane vide ve 10-11 tane plastik klips tutuyor. Klipslerin hepsini sünger tabanlı olanlarla değiştirip yuvalarına oturtmatan önce arkalarına sünger bant çektim ki yerinde gevşek durmasın.

Süngerli klipsler:

zaD177.jpg

Locktite, vidaları sıkmadan önce üzerine damlattığınızda, titreşimlerden etkilenerek vidanın gevşemesini önlüyor.

6ynXj7.png

Bitüself, bir tarafı yapışkan lastik, diğer tarafı alüminyum folyo olan bir yalıtım malzemesi. Ses izolasyonundan daha çok titreşimi alıyor.

kXvW7r.jpg

RO3PZj.jpg

Sadece bitüself kullanarak titreşimleri çok büyük oranda halletsemde, aşırı basslı ve yüksek sesli müziklerde ön iki kapıdan basslarla birlikte bazen, bazı şarkılarda trim sesi geliyordu. Onlardan da tamamen kurtulmak için yapışkanlı süngerle kaplamaya karar verdim. 

Yapışkanlı sünger:

kXvWzm.jpg

pGPW3L.jpg

Ön iki kapıyı da tamamen, özellikle çerçeve kısımlarından süngerle kapladım ve araca monte ettim. Son ses, basslı müziği usb üzerinden açtım ve sıfır trim sesi, mükemmel bass :) Bu konudan muzdarip olan arkadaşlara öneririm. Keşke fabrikada yapsalar şu işlemleri de biz de uğraşmasak böyle.

Bir de test sürüşüne çıktım otoyola. Dışarıdan gelen ses için çok az da olsa bir azalma var ama yalıtımın olduğunu bilmeyen biri muhtemelen anlamaz bile. Tabana, davlumbazlara, bagaja ve arka kapılara da bu işlem yapılsa belki bir nebze daha iyi sonuç alınabilir ama uğraşmaya değer mi bilmiyorum. 

Bu arada hazır elime yapışkanlı sünger geçmişken torpidoya daha önce kapladığım beyaz kaydırmaz malzemeyi de söküp süngerle tekrar kapladım.

Öncesi:

1LlAXA.jpg

Sonrası:

bLbL2n.jpg

Bu da bonus olsun :) bose amblemini orta hoparlör ızgarasına taktım ama çıkarmayı düşünüyorum. Bazı durumlarda cama yansıma yapıyor. Bu fotoda da görebilirsiniz. Woswosun tamponunun olduğu yerde yansıması gözüküyor.

o676ro.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Tarahumara    1.237
Tarahumara

Rahat duramadım ve bugün de bagaja ses yalıtımı yaptım. Kapılar kadar kolay olmuyor malesef. Yaklaşım 8-9 saat süren bir işlem var bagaj kısmını neredeyse tamamen söküyorsunuz. Adım adım fotoğraflarla anlatacağım. Sadece perçinleri yerlerinden çıkararak bütün bagaj sökülebiliyor. İhtiyacımız olan tek alet bu.

LOQ2Xj.jpg

Öncelikle bagajı tamamen boşaltıp, bagaj rafını çıkarıyoruz:

vJZgPm.jpg

Bagaj zeminindeki halıyı çıkarıyoruz:

1GNYEY.jpg

Lastik tamir kitini, siyah köpüğü ve şaka gibi duran yeşil keçeyi çıkarıyoruz:

LOQpDa.jpg

Yapacağımız bütün sökme işlemlerini aracı çizmemek için trim sökme aparatıyla yapıyoruz. Kilit koruma plastiğini söküyoruz:

rJEg1V.jpg

7yAoDP.jpg

İlk sökeceğimiz ortadaki plastik parçayı sadace iki tane perçin tutuyor. Biri sağda, diğeri solda:

g9Xk6Z.jpg

POQ5D6.jpg

Perçinleri söktükten sonra bagaj çerçevesinin lastiğini söküp, plastik parçayı yukarı doğru çekiyoruz ve yerinden çıkıyor:

9DGVNo.jpg

Sağ tarafta ve sol taraftaki köşe plastiklerini sökmek için aşağıda işaretletidiğim ikişer tane perçini söküyoruz:

qJE4vB.jpg

Sol tarafı çıkarmak için perçinleri söktükten sonra ok işareti yönünde çekiyoruz. İki tane plastik klips tutuyor sadece bu parçayı:

QpQR2v.jpg

Plastik parçayı tamamen çıkarmadan önce lamba bağlantısını sökmeyi unutmayın:

NOk5JN.jpg

Plastik parça çıktıktan sonra aşağıdaki gibi bir manzara ortaya çıkıyor:

a1XoRR.jpg

Malesef keçeyi yerinden çıkarmak için bir parça daha sökmemiz gerekiyor. Bunun için önce arka yolcu kapısının eşik plastiğini yukarı doğru çekerek çıkarıyoruz:

YO4vRa.jpg

8N8lor.jpg

Eşik plastiğini çıkardıktan sonra kapı içi lastiğini kaldırıyoruz:

Dy3lq1.jpg

Sökmemiz gereken son plastik parçayı da ok yönünde çekerek ya da iterek yerinden çıkarıyoruz:

mJEGZy.jpg

Ey3VM9.jpg

Sonunda keçeyi sökebilecek duruma geliyoruz. Okla işaretli yerlerdeki bütün perçinleri söküyoruz:

jQB4RG.jpg

Perçinler söküldükten sonra keçe boşa çıkıyor ve ok yönünde çekerek yerinden alıyoruz:

By8Zgj.jpg

Sıra geldi sağ tarafa. Aslında sol tarafta yapılan işlemlerin birebir aynısı ama ben fotolarını koyuyorum yine de:

ZOYLR0.jpg

lbEk6b.jpg

V3El1r.jpg

Artık bagaj bütün çıplaklığıyla karşımızda:

nJEA3l.jpg

vJZgv6.jpg

Yalıtım malzememizi boş yer kalmayacak şekilde her yere döşüyoruz:

1GNYlp.jpg

rJEgoN.jpg

7yAorW.jpg

Yalıtım işimiz bittikten sonra aynı söktüğümüz sıranın tam tersine göre geri topluyoruz:

LOQpWG.jpg

g9XkJR.jpg

Hadi geçmiş olsun:

XEdB5k.jpg

8 saatin ardından belim biraz ağrıdı doğrusu :D 

5GY8BL.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.