Jump to content
Devrim Babacan

3. Nesil Mazda 3 - Şanzımandan Gelen Tık Sesi

Tavsiye Edilen Mesajlar

Devrim Babacan    490
Devrim Babacan

Arkadaşlar, bugün fark ettim;

Aracım 2015 Power AT. Araç P'de, motor çalışıyor. Frene dokununca şanzımandan (evet vitese doğru eğilince duyuluyor) bir "tık" sesi geliyor. Frenden çekince de aynı ses geliyor.

Var idiyse daha önce nasıl oldu da duymadım diye düşündüm. Motor çalışmıyorken -doğal olarak- bu ses yok. Gün içindeki durumlarda ise müzik sistemi sebebiyle duymadım sanırım. Biliyorsunuz müzik/radyo 7/24 açık.

Ya da yoktu da yeni mi başladı. Bu sesi duyan var mıdır?

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Canuck    443
Canuck

Uzun suredir otomatik kullanmadim ancak pek cok otomatik aracta duyabilirsin bunu. Bazilarinda ses daha belirgindir. “shift lock solenoid” denen mekanizmadan cikiyor ses muhtemelen. Frene basinca arac vitese takip hareket edecegini varsayarak vites kilit sistemini devreden cikariyor.  Hareket halindeyken bir ses gelmiyorsa endiseye gerek yok yani. Ac muzigin sesini gazla gitsin :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Srkn    180
Srkn

Araç P de iken frene bastığınızda tık sesi geldiğinde elektrik sistemi şanzıman kilidini açarki vites geçebilsin diye,yani o ses gelmeden şanzıman vites değişimine izin vermez her otomatik araçta vardır o. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.206
Mutlu Tekir

Bl kasada elektronik değil hatta o. Frene belli bir seviyede basınca o tık sesi gelip p den alabiliyorsunuz. Yoksa p den çıkmıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan    490
Devrim Babacan

Çok teşekkürler cevaplar ve bilgilendirme için, sağ olun. :)

Rahatladım açıkçası.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
alpqla    90
alpqla
10/1/2015 9:10:38, Devrim Babacan :

Arkadaşlar, bugün fark ettim;

Aracım 2015 Power AT.

Araç P'de, motor çalışıyor. Frene dokununca şanzımandan (evet vitese doğru eğilince duyuluyor) bir "tık" sesi geliyor. Frenden çekince de aynı ses geliyor.

Var idiyse daha önce nasıl oldu da duymadım diye düşündüm. Motor çalışmıyorken -doğal olarak- bu ses yok. Gün içindeki durumlarda ise müzik sistemi sebebiyle duymadım sanırım. Biliyorsunuz müzik/radyo 7/24 açık.

Ya da yoktu da yeni mi başladı. Bu sesi duyan var mıdır?

Teşekkürler.

Aramiza hosgeldin sonunda kendim gibi birini buldum:) o sesi ikinci gün bende fark ettim.. normal sikinti yok..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
alpqla    90
alpqla

Daha ne sesler var bende.. Aracin start stopa frensiz bas, çalıştırma yani enerji verince (durduğun yerde radio felan acmak için) motordan çat çut tıkırt sesler geliyor, bu şekilde kadranin sağındaki solundaki renkli bildirim ışıkları söndüktenten sonra yine frene basmadan enerjiyi kesmek icin ( çalışmayan araci kapatmak için) startstop düğmesine bas grurulllt gurullt diye bi takim degisik elektronik sesler cikiyor aracin içinde. Birde calişan arabayi stop ettiginde motordan fotoğraf makinesi deklanşöründen gelen ses gibi çat çat çat sesi geliyor. Bayağı tedirgin eden sesler hele gurult gurult sesi felan ama hayırlısı :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
alpqla    90
alpqla

3 dakika önce, Mehmet Özdemir :

Hocam bi servise falan uğrayın bence siz. 

Yok hocam normal diyorlar makina komple elektronik diyorlar, açarken kaparken o bahsettiğim tüm seslere normal diyolar. Yeni mazda 3 olan arkadaslar sessiz bi ortamda denerlerse bilgi verebilirler. Gün içinde kolay duyulmayan sesler bunlar, epey sessiz bi yerde oturuyorum.. Bose'u sadece yol sesi aldığı için koymamışlar :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Devrim Babacan    490
Devrim Babacan

Evet o tip mekanik sesler var, kulağa hoş gelebilen ve arıza sesi gibi duyulmayan.

Fakat siz öyle bir yazmışsınız ki gerçekten soluğu acilen serviste almanız gerekiyormuş gibi okuduk. :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Faruk ozturk    43
Faruk ozturk

Tam 1 yil oldu araci aldigim fakat bahsedilen sesler catirtilar bende yok cok sukur bahsettigiz kadar kotu ise sesler hicbir servis normal diyemez heleki mazda servisleri:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
alpqla    90
alpqla
8 saat önce, Faruk ozturk :

Tam 1 yil oldu araci aldigim fakat bahsedilen sesler catirtilar bende yok cok sukur bahsettigiz kadar kotu ise sesler hicbir servis normal diyemez heleki mazda servisleri:)

Test arabasi sagda soldaki diger mazda 3 ler hepsine baktim var bu sesler sadece duyan ve duyamayan var...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.