Jump to content

Mazda Bayileri Yenileniyor


İlhan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Eskişehir MazdaClubTR buluşmasında, Esoto'dan Fazıl beyden bu haberi almıştık. Sanırım 2016-Nisan dönemine kadar tüm bayiler için bir zorunluluk bu. Otomobillerinde ki tasarımlar gibi, eminim şhowroom tasarımları da harika olacaktır. Şimdiden hayırlısı olsun inşallah.

 

 

Mazda’nın SKYACTIV teknolojilerine sahip yeni nesil modelleri dünya çapında övgüye layık bulunurken, şirketin Avrupa bayileri de bu ilgiye ayak uydurabilmek için değişime devam ediyor.

 

mazda_bayileri_yenileniyor_h6686.jpg

 
Avrupa çapında 22 ülkede bulunan yaklaşık 1700 bayinin yenilendiği bayi tasarımı projesi kapsamında Mazda Türkiye’de değişim 2016 Ocak ayında başlayacak. Proje ile bayilere samimi ve modern bir ortama sahip çekici, seçkin bir görünüm kazandırılması hedefleniyor.

 

Değişimin ana hedefi Mazda marka deneyimini geliştirmek ve müşteri beklentilerinin ötesine geçmek. Mazda’nın alışılmışa meydan okuyan iş yaklaşımı yeni kurum kimliği ve mimari tasarımında da görülüyor. Otomobillerin showroom içindeki dizilişleri, yerleşim planları ürünlerin yıldız özelliklerini tüketicinin dikkatine sunmayı kolaylaştırıyor. Yeni Mazda bayi kurumsal kimliği’nde yoğun olarak kullanılan mat siyah malzemeler ve metal unsurlar prestij ve premium marka algısını desteklerken ahşap, kumaş ve seçilen renkler ile ziyaretçi ve çalışanların rahatı ve mutluluğu ön plana çıkarılıyor.
 
Showroom mimari anlayışında özellikle geleneksel Japon Origami (kağıt katlama), Tsubo-Niwa (avlu bahçe ) ve Kirigami (kağıt kesme) sanatlarına göndermeler bulunuyor. Bu sayede showroom içi ve dışında bir bütünleşme sağlanırken bu birliktelik müşteri ile daha kolay bir iletişim kurulmasını sağlıyor.

Mazda Türkiye, Satış Direktörü Mert Güçlüer, “Mazda büyük bir değişim içerisinde, 2012 yılında SKYACTIV teknolojilerine sahip tamamen yeni CX-5 modelinin satışı ile başlayan, otomotiv mühendisliğinde devrim yaratan ürün gamını efsanevi MX-5 modelinin de satışa sunulması ile tamamladı. Ürünlerimizde de yaptığımız gibi, mükemmel bir müşteri deneyimi sunma stratejimizi bu çalışma ile bayilerimize taşıyoruz. Bu vesile ile bir süreden beri beklemeye aldığımız bayi sayısını artırma programını da yeni kurumsal kimlik uygulamasının başlaması ile yeniden harekete geçireceğiz” dedi.

 

Kaynak

  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

       Showroom çok önemli bir noktadır, bir ürünün albenisini artırdığı gibi müşterinin gözünde ürünü daha değerli kılar. Çok doğru ve profesyonlece bir karar olmuş, tüm bayilerde bir hizmet standartı ve görüntüsü oluşturmak gerekliydi zaten.

       Bence böle maliyetli ürünleri satmak gerçekten de samimi satış elemanları gerektirir. Yani bazen önümüze çıkar ya hani böle; ''satayımda nasıl satarsam satayım'' mantığında her türlü laf evirip çeviren , çakal çukal ağzıyla sizi aklınca keklemeye çalışan  satış elemanlarıyla bir yere varılmaz. Öle satış elemanları arabayı alacak olan müşteriyi bile huylandırıp gıcık edip vazgeçirebilir. Sonuçta o araba defalarca o servise gidip bakım görecek, kişi rahatsız olduğu bir yere gitmek veya rahatsızlık duyduğu kişilerle muhatap olmak istemez.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Modeller, güzellikte çığır açtılar, sıra bayiilerde. Servislere de bir standart gelir herhalde yakında.

  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Malatya bayiyi açacak abimiz anlatmıştı geçende. Bayi açılışını biraz erteledim çünkü Mazda merkezde konsept yenilemeyle ilgili çalışmalar var demişti. Onu bekliyorlardı demekki doğruymuş :D

 

Hadi hayırlı olsun diyelim hepimize. Sanıyorum 2011 yılıydı, Citroen de tüm konseptini ve bayileri yenilemişti ve marka algısında çok büyük kazanımlar elde etmişti. İnşallah Mazda da da böyle pozitif bir ivme yakalanır. Marka algısı elbette çok önemli. Bu yeniliği reklam-tanıtım-ürün gamı çalışmaları ile de desteklenirse, mühendislik harikası Mazda araçları hakettiği değere ulaşır.

 

Ama ben bu siyah beyaz konsepti pek beğenmedim açıkşası. Mazdanın kendine has mavisi çok prestijliydi. Gene bu renk tonuyla bişeyler çalışılabilirdi. Umarım yanılırım ve güzel bir tasarım dili kullanırlar bayilerde. :D

  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Skyactiv felsefesini Mavi güzelce simgeliyordu, ayrıca Truffula Ağaçları vardı renkli ne güzel bir dünyayı simgeliyordu...

Sihay beyaz renkleri zamane AVM restoran zincirlerinde kullanılmaya başlandı (Modası fazla sürmez) , siyah ağırbaşlılık olduğu kadar karanlılığı,  kötülüğü ve çevre, petrol kirliliğini  de çağrıştırıyor. Araçlar ne kadar çevreci motorlu olsada bu algıyı çağrıştırmaktan uzaklaşacaklar...

 

Beyaz renk hakimiyetli showroom araçları daha çevreci ve teknolojik gösterecektir, çoğu iyimser bilimkurgu filminde gelecek ortamlarında  beyaz renk hakimiyeti vardır... Oysaki geçmişten bahsedilecek ise siyah kullanılmaktadır, kömür yakan buhar kazanlılar, siyah arabalar, trenler  vb...

 

Ayrıca ilk resimdeki İspanya bayisi gibi  Origami yada Bonzai sanatı marifeti ile 2,5 m tavan yüksekliğinde asma katlı  içine daha fazla araç sıkıştırılmış Showroomlar da pek çekici durmuyor... İçeri girip raftan araç almayacağız değil mi..

  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...