Jump to content

GoTek Energy'nin DynaKinetic Motoru - Yeni Rotary Motor


emregc
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Kaliforniya merkezli GoTek Energy firması DynaKinetic adını verdiği , pistonlu motorlardan daha güçlü , verimli ve çevreci bir Rotary motor üretmeyi başardı. Mazda'nın RX serisinde kullandığı Rotary motorun oval yapısı ve üçgen rotorunun aksine Dynakinetic motor yuvarlak bir forma ve ninja yıldızı şeklinde rotora sahip. 13 hareketli parçadan oluşan basit motorun, 1500cc hacmindeki pistonlu bir motora eşdeğer oranındaki boyutları 30 cm çap ve 15 cm genişlikten ibaret ve istenen güç gereksinimlerine göre rotorlar birbirine eklenebilmektedir.

 

DynaKinetic motor  benzin, dizel, biodizel ve ethanol gibi sıvı yakıtlara ek olarak temiz yakıt olarak adlandırılan CNG, Propan, Hidrojen gibi gaz formundaki yakıtlar ile de çalışabilmekte ve ısı enerjisi daha kolay ve verimli olarak rotasyonel kinetik enerjiye dönüşmektedir.

 

http://gotekenergy.com/?page_id=32

 

How-the-DynaKinetic-Engine-Works_00021_z

How-the-DynaKinetic-Engine-Works_0001_zp

How-the-DynaKinetic-Engine-Works_0003_zpHow-the-DynaKinetic-Engine-Works_0004_zp

DynaKinetic motorun,  pistonlu ve Wankel  motorlara oranla üstünlükleri:

 

-Pistonlu motorlara oranla hızlanma ve yavaşlama gereksinimlerine daha seri yanıt verilmektedir.

-Sanat eseri ateşleme sistemi sayesinde hava yakıt karışımı daha verimli olarak yakılabilmekte yanma döngüsü içerisinde daha tamamlanmış bir yanma sağlamak amacıyla birden çok ateşleme yapılabilmektedir.

-Eş değer pistonlu bir motora oranla %50 azaltılmış ağırlık  ve %60 daha az hacim sayesinde ilerlemek için daha az yakıt ve güç gereksinimi bulunmaktadır.

-Wankel rotary motorlardaki yağ sarfiyatı DynaKinetic motorda bulunmamaktadır.

-DynaKinetic motor çevreci gaz yakıtlar ile çalıbildiği gibi bunların bulunamadığı yerde geleneksel sıvı yakıtlar ile de çalışabilmektedir.

-Bakım kolaylığı sayesinde motor yenileme için daha az işçilik gereksinimi bulunmaktadır.

 

 

GoTek Energy CEO'su Steve Herbruck ile Port Tech Los Angeles 2013 fuarındaki röportaj:

 

 

 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

valla rotary motorun tüm eksilerini birkerede kapatmıs,,yazılanlar doğru ise süper olmus,,ama ne yazıkki seri üretime geçip satılacağını düşünmüyorum nedense

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...