Jump to content
MAR61

Mazdacılar Kışa Hazırlık Zamanı

Tavsiye Edilen Mesajlar

MAR61

Kışa girerken yapılması gereken bakımlar ve kontroller,

1- Lastiklerimizi kontrol edelim, kışlık lastiklerimizi taktırma zamanı geçen kış kullandığımız kış lastiklerini kontrol edin dişleri uygunsa takalım yoksa satın almamız gerekli ,aracın çekiş yönüne göre ön veya arkaya iki adet yeni lastik ve eski kullanılmış lastiklerin iyi olanlarını takarak kafamızı rahatlatalım.

2- Kışın görüş mesafesinin düştüğünü göz önünde bulundurarak silecek lastikleri kontrol edilmeli bozuksa değiştirilmelidir.

3- Aydınlatma kışın daha çok önem kazanır, bizim yolu görmemiz başka araçlarında bizi görmesi önemli bir faktör, kararmış far çamları var ise üzülmeyin küçük bir bütçe ile hallolur, evinizde dişlerimizi fırçaladığımız diş macunu bu iş için mükemmel bir parlatıcı olur, far çamını temizleyin kurulayın diş macununu

çama sürün sert olmayan bir bez ile yavaş ve dairesel hareketle silin daha sonra temiz su ile yıkayın, bakın nasıl parlayacak.

4- Kapılar kışın başımıza çok iş açabilir, kilitler donabilir açılmaz veya kilit çalışmaz, bunu önlemek sizin elinizde kapı kilitleri için

yapılacak basit bir önlem ile bu sorunlar çözülür, eczaneden alınacak vazelin ile anahtarlar yağlanır birkaç kez kilitlere takılarak çıkarılır

menteşeler ince yağ ile yağlanır, cam fitilleri talt pudrası ( çocuk pudrası ) ile silinir. Bu kadar basit.

5- Kış geldi motoru koruyalım, radyatördeki antifriz kontrol edilir yoksa veya eksikse tamamlanır bu arada antifrizle camsuyu unutulmamalıdır.

6- Vantilatör kayışları kontrol edilmeli aşınmış olanlar değiştirilmelidir, gevşek olan kayışlar sıkılmalıdır yoksa yazın aşınmış olan kayışlar nem soğuk yüzünden kopabilir veya kaçırma yapacağı için yeterli soğutma olamaz, bu havalarda daha fazla dur kalk yapılacağından motor yeterli soğuma yapamaz, şarj dinoması yeterli dönemeyeceği için şarj etmez .

bu basit işlemler sizin ve aracınızın kışı sağlıklı geçirmesini sağlayacaklardır, tabi bu kadar bakım yetmez başka bir gün diğer bakım yapılması gereken şeyleri paylaşacağım, sizindi aklınıza gelen basit önlemleri paylaşarak tüm Mazda sevenlerin kışı rahat geçirmesini sağlayabiliriz.

MAR61

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...