Jump to content
constantine41

1. Nesil Mazda 3 Koltuk Gıcırtısı

Tavsiye Edilen Mesajlar

constantine41    5
constantine41

Arkadaşlar 2006 model mazda 3 aracımın sürücü koltuğundan aşırı gıcırtı sesesleri geliyor internette gezinirken bu sorunla ilgili mazdanın teknik bülten yayınladığını okudum bu nedemek oluyor?bu koltuk gıcırdama olayını yaşayan olduysa nasıl çözdünüz acaba.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.575
Mehmet Özdemir

Buna benzer bir sorun önceden belirtilmiş forumda. Onların gıcırtı emniyet kemerinden kaynaklıymış. Sizinki de öyle bir şey olabilir mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
constantine41    5
constantine41

yok dostum emniyet kemeriyle alakalı değil,oturduğumuz minder kısmından geliyor bugün farkettim yükseklik ayarı en aşağıdayken ses yok ama bir tık yukarı alsan gıcırdamaya başlıyor sanırım yükseklik ayar koluyla alakalı bir durum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.301
Mutlu Tekir

2. nesil aracımda da aynı sorun vardı. koltuuğu en üst kademeye getirip millerin, hareketli parçaların olduğu kısımları önce wd40 ile ardından ise sıvı gresle spreyledim. aynı işlemi ray için de yaptım ve hiç bir ses kalmadı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Katil Balina    778
Katil Balina

hava çok soğukken koltuğun  sanırım içinden gıcırdıyor. ısınınca da geçiyor. çözüm bulabileceğimi zannetmiyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
constantine41    5
constantine41

2. nesil aracımda da aynı sorun vardı. koltuuğu en üst kademeye getirip millerin, hareketli parçaların olduğu kısımları önce wd40 ile ardından ise sıvı gresle spreyledim. aynı işlemi ray için de yaptım ve hiç bir ses kalmadı.

evet mazdanın yayınladığı teknik bültende de sizin yazdığınıza benzer işlem uygulaması açıklanmış elimden gelirse yaparım yoksa servise :) cevaplar için teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Canuck    443
Canuck

Asagidaki sekilde bir TSB var kotuk gicirtisi icin. Bunun icin koltugun sirt kisminda bulunan yaylarin koltugun metal iskeletine surtunmesinden dolayi diyor. Yani koltugun oturma kismindan degil de sirt kismindan. Sizin koltuktaki ses geri dogru yaslaninca mi oluyor? Eger sorun ayni ise cozum olarak koltuk dosemesini cikartip yayin govdeye degdigi kismi yumusak bir malzeme ile kaplayin diyor (elektrik banti benzeri bir sey yeterli olabilir)

http://parts.arlingtonmazda.com/documents/09-064-09-2237.pdf

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.301
Mutlu Tekir

evet mazdanın yayınladığı teknik bültende de sizin yazdığınıza benzer işlem uygulaması açıklanmış elimden gelirse yaparım yoksa servise :) cevaplar için teşekkürler.

TSB'de koltuğun çıkartılması gerektiği yazıyor. Ben koltuğu çıkarmadan en üst konuma aldım ve kumaşı sıyırınca bilyeleri görebildim, Hem sırt destek mili, hem de yükseklik ayar milini her iki taraftan da spreyledim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
constantine41    5
constantine41

benim ses koltuğun oturma kısmından geliyor koltuk yükseklik ayarını en alta getirince ses kesildi ama az bir yukarı alsam ses tekrar başlıyor yani yükseklik ayarı ile ilgili,mutlu tekir ile aynı problem büyük ihtimal

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.