Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Vuruntu ve Sarsıntı

alpqla
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2 saat önce, Reicht :

Aracı bugün Haldız'a götürdüm. Dedikleri gibi motor kulakçıklarını değiştirdiler fakat tahmin ettiğim gibi sorun gene çözülmedi. Şimdi şanzıman güncellemesi yapacaklarmış fakat kılavuz antalyada olduğundan bi süre bekleyeceğim. O da olmazsa şanzıman değişimi olacak dedileri. 

O kadar para ver 0 araba al şanzıman değişsin, e peki o da işe yaramaz ise ne olacak, 0 araba verecekler mi yoksa para iadesimi ya da öpücük mü? 

tam olarak sorun nedir ? sizinde P den R geçerken hafif bir sarsıntı mı oluyor tam o cogu mazda da mevcut diye biliyorum 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

P den R ye R den P ye gecislerde sarsinti oluyor aynen. Haldiza ilk defa boyle bir sorunla gittmisim daha once karsilasmamislar.  Bende normal saniyordum ama diger araclarda yok bu sorun. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Şanzıman değişiminden önce Mazda Türkiye'den Volkan Bey yazılım güncellemesi için geldi ama o da şazıman değişecek dedi. Daha sonra durumu Japonya'ya iltmişler ve şanzıman yağını değişip ve selonoid valfe bir işlem yapın olmazsa şanzıman değiştirin demişler.  @alpqla sizin aracınız da selenoid valf için bir işlem veya değişim yapıldı mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Merhaba,

Alpqla adlı arkadaşın sorununa benzer bir sorunla karşılaştım. Aracım 20bin kmde. Bugün kırmızı ışıkta durdum ve istop'u devreye soktum frene tam basarak. Sonra yeşil yanınca frenden ayağımı çekip gaza basarken yavaş yavaş titreme oldu ve vuruntu sesleri geldi.

Daha sonra yine aynı şekilde başka ışıklarda aynı vuruntu ve titreme yaptı. Hatta yokuş aşağı bir yerde yavaşlayıp kalkarken baya bir vuruntu oldu ve çok korktum diyebilirim. Arac duracakmış gibi oluyor ama durmuyor titreme yapıyor. Vites geçişlerinde sorunum yok. P - R - D hiç sıkıntı yok. Yarın sabah servise götüreceğim aracı. Canım çok sıkıldı. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8 minutes ago, Erdierdi said:

Merhaba,

Alpqla adlı arkadaşın sorununa benzer bir sorunla karşılaştım. Aracım 20bin kmde. Bugün kırmızı ışıkta durdum ve istop'u devreye soktum frene tam basarak. Sonra yeşil yanınca frenden ayağımı çekip gaza basarken yavaş yavaş titreme oldu ve vuruntu sesleri geldi.

Daha sonra yine aynı şekilde başka ışıklarda aynı vuruntu ve titreme yaptı. Hatta yokuş aşağı bir yerde yavaşlayıp kalkarken baya bir vuruntu oldu ve çok korktum diyebilirim. Arac duracakmış gibi oluyor ama durmuyor titreme yapıyor. Vites geçişlerinde sorunum yok. P - R - D hiç sıkıntı yok. Yarın sabah servise götüreceğim aracı. Canım çok sıkıldı. 

Geçmiş olsun. İnşallah sorunu servistekilere de gösterebilirsiniz. Eğer onlarla test sürüşü yaparken sorunu gösteremezseniz, bilgisayara bağlayıp bir kaç test yapıyorlar sorun yok deyip gönderiyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 dakika önce, Tarahumara :

Geçmiş olsun. İnşallah sorunu servistekilere de gösterebilirsiniz. Eğer onlarla test sürüşü yaparken sorunu gösteremezseniz, bilgisayara bağlayıp bir kaç test yapıyorlar sorun yok deyip gönderiyorlar.

Aracı yaklaşık 1 Yıldır kullanıyorum. Ilk defa yaptı. Haklısınız inşallah servisteki ustaların da yanında olur sorun da gösteririm. Mazda'yı en sorunsuz araba olarak aldım, hatta Arkadaşlara hava atıyordum. İnşallah problem basit bir yazılım ile çözülür. Arabada beraber gittiğim Kız arkadaşım titremeden ve vuruntudan dolayı çok korktu, o derece vuruntu sesi geldi diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

42 dakika önce, Erdierdi :

Aracı yaklaşık 1 Yıldır kullanıyorum. Ilk defa yaptı. Haklısınız inşallah servisteki ustaların da yanında olur sorun da gösteririm. Mazda'yı en sorunsuz araba olarak aldım, hatta Arkadaşlara hava atıyordum. İnşallah problem basit bir yazılım ile çözülür. Arabada beraber gittiğim Kız arkadaşım titremeden ve vuruntudan dolayı çok korktu, o derece vuruntu sesi geldi diyebilirim.

Bende de 2 defa tam da bakımdan sonraki gün yaptı durduktan sonra kalkarken titreme yaptı. Tak tak tak diye ses geldi ama daha sonra hiç yapmadı. Şu an sorun yok. Servise götürsem de problem görünür mü bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

6 dakika önce, Budaren :

Bende de 2 defa tam da bakımdan sonraki gün yaptı durduktan sonra kalkarken titreme yaptı. Tak tak tak diye ses geldi ama daha sonra hiç yapmadı. Şu an sorun yok. Servise götürsem de problem görünür mü bilmiyorum.

Evet aynı tak tak tak sesi geldi. Stop edecekmiş gibi yaptı araç. Arkadaşı evine bıraktım. Dönerken migrosun otoparkında arabayı stop ettim , kaputu açtım 10 dk. bekledim biraz. Eve dönerken I-stopu kapattım ve yaklaşık 4 km yolda sorun tekrar etmedi. Bakalım yarın sabah ne olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Devrim Babacan :

Yakıt temizliği/kalitesi vb. hususlarla ilgili olabilir mi bu?

Bu da olabilir. Shell veya opet dışında başka marka kullanmadım. Bu arada aracın 20000 bakım zamanı da geldi. Anahtar işareti çıktı ekranda. Programlanmış olan zamanlamada gelen bir uyarı bu. Servise gidince 20bin bakımını da yaptıracağım. Sabah ola hayrola.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, Devrim Babacan :

Yakıt temizliği/kalitesi vb. hususlarla ilgili olabilir mi bu?

Yakıttan olacağını sanmıyorum. 1 inci vitesten 2 nci vitese geçişte yapıyor gibiydi. Ya da 2'den 1'e. Yakıtı da shell'den alırım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu bizim yaşadığımız soruna benzemiyor. Alpqa ve benim yaşadığım sıkıntı araç dururken geriye taktigimizda vuruntulu gecisti. Araç seyir halinde hiç sorun yaşamadık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

55 dakika önce, Reicht :

Bu bizim yaşadığımız soruna benzemiyor. Alpqa ve benim yaşadığım sıkıntı araç dururken geriye taktigimizda vuruntulu gecisti. Araç seyir halinde hiç sorun yaşamadık.

Bugün servise giderken seyir halinde hiç problem yaşamadım. Evimin yakınında manevra için geri vitese takınca vuruntular yine oldu.

Servise gittim, usta bilgisayara bağladı bir sorun görünmüyor dedi. Daha sonra araçla ustayla beraber dolaştık, aracı usta kullandı. Sorun çıkmadı, defalarca i-stop'u devreye sokturdum. Geri vitese aldık, durduk kalktık. Hiç sorun olmadı. :- Aracın 20000 bakımını yaptrdım servise. Bujileri kontrol ettmişler ateşleme ile ilgili olabilir diye. Aküye de bakmışlar. Daha önce böyle bir problemle gelen olmamış dedi. Bakalım bugün aracı teslim alıp kullanacağım. Ama içim rahat değil. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 hours ago, Erdierdi said:

Bugün servise giderken seyir halinde hiç problem yaşamadım. Evimin yakınında manevra için geri vitese takınca vuruntular yine oldu.

Servise gittim, usta bilgisayara bağladı bir sorun görünmüyor dedi. Daha sonra araçla ustayla beraber dolaştık, aracı usta kullandı. Sorun çıkmadı, defalarca i-stop'u devreye sokturdum. Geri vitese aldık, durduk kalktık. Hiç sorun olmadı. :- Aracın 20000 bakımını yaptrdım servise. Bujileri kontrol ettmişler ateşleme ile ilgili olabilir diye. Aküye de bakmışlar. Daha önce böyle bir problemle gelen olmamış dedi. Bakalım bugün aracı teslim alıp kullanacağım. Ama içim rahat değil. 

Merhaba,

aracı ilk aldığımda frene bastığımda araç silkeleme yapıyordu, sanki durmak istiyor duramıyor veya vites değiştirecek ama hangi vitese atayım kararsızlığı gibi bir şey. Yanlış hatırlamıyorsam 2. bakımda motor ve şanzıman yazılımlarını güncellettim (yeni versiyonları vardı) ve sonrasında problem yaşamadım. Bende de geri vitese aldığımda sarsıntı oluyor ilk çalıştırdığımda aracı ama sadece ilk geçişte ve araç soğukken ve hafif bir sarsıntı, beni rahatsız etmediği için hiç üzerinde durmadım. Yazılım güncellemesi ihtimalini bir değerlendirin derim, geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 dakika önce, Felixus :

Merhaba,

aracı ilk aldığımda frene bastığımda araç silkeleme yapıyordu, sanki durmak istiyor duramıyor veya vites değiştirecek ama hangi vitese atayım kararsızlığı gibi bir şey. Yanlış hatırlamıyorsam 2. bakımda motor ve şanzıman yazılımlarını güncellettim (yeni versiyonları vardı) ve sonrasında problem yaşamadım. Bende de geri vitese aldığımda sarsıntı oluyor ilk çalıştırdığımda aracı ama sadece ilk geçişte ve araç soğukken ve hafif bir sarsıntı, beni rahatsız etmediği için hiç üzerinde durmadım. Yazılım güncellemesi ihtimalini bir değerlendirin derim, geçmiş olsun.

Yaşadığım durum aynen sizin sorununuza benzer bir durum. Araç silkeleme yapıyor, motor duracakmış gibi oluyor ama durmuyor. Servisi şimdi aradım bahsedilen yazılımları güncellemişler. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20 minutes ago, Erdierdi said:

Yaşadığım durum aynen sizin sorununuza benzer bir durum. Araç silkeleme yapıyor, motor duracakmış gibi oluyor ama durmuyor. Servisi şimdi aradım bahsedilen yazılımları güncellemişler. 

Hocam yapılması gerekenler yapılmış gibi, eğer devam ederse mekanik bir sorun olabilir, inşallah tekrar yaşamazsınız sorunu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Bakım yapıldıktan sonra problem kalmadı. Saat gibi Çalışıyor araç. Iyi günler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba tekrar,

Bakımdan yaklaşık 1 hafta geçti. Bugün iki kez farklı yerlerde i-stop devreye girdikten hemen sonra ama çok kısa süreli titreme ve vuruntu yaptı yine aracım. (Artık yine aynı sorunu yapacak mı acaba diye müzik bile dinlemiyorum araçta). I-stopu devreden çıkardım ve o şekilde sürdüm. I-stop Devreden çıkarınca tüm sürüş esnasında hiç sorun olmadı. Sorun i-stop gibi geliyor bana. Farklı bir servise gideceğim bu sefer. Benim anlamadığım durum, bu sorunu benden duyar duymaz servisteki ustanın direk anlaması gerekmez mi? Sorun, sinek misali mide bulandırıyor şu an. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

selam

daha öncede yazmıştım size

aynı araç aynı problem bende de var, sadece vuruntu ise R ye takarken sorun etme demiştiniz ama normal değil

dün aracı servise bıraktım bugün şuan itibarı ile haber yok, çıldıracağım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...