Jump to content
Efebey

Trafik Türkiye'yi Kirletiyor !

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

 

Türkiye’deki hava kirliliğinin sebepleri açıkladı. İkinci sırada trafik yer alıyor.

gmbg7pb4.jpg

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’nin hava kalitesi indeksini açıkladı. Bu raporla, özellikle İstanbul’un havasının diğer şehirlere göre daha kirli olduğu ortaya çıktı. Yayınlanan rapora göre, hava kirliliğinin sebepleri arasında kömür gibi fosil yakıtlar yüzde 50 oranla birinci sırada bulunurken, trafik de yüzde 30 ile ikinci sırada yer alıyor.

Trafiğin yoğun olarak yaşandığı İstanbul’un birçok ilçesinde hava kalitesinin sağlık açısından “hassas” boyutlara geldiğinin açıklandığı raporda, hava kalitesi seviyesini yükseltmek için tüm kamuoyunun konuya duyarlı olması gerektiğinin ve bireysel olarak alınabilecek önlemlerin altı çizildi.

Trafiğin yarattığı hava kirliliğinin önüne geçmek için araç sahiplerine de iş düşüyor. İşte o önlemlerden bazıları:

Araç bakımlarınızı düzenli olarak yaptırın. Özellikle hava filtresi, yağ fitresi gibi filtrelerinizi düzenli olarak değiştirin.

Lastiklerinize doğru basınç oranlarını uygulayın. Unutmayın ki, özellikle kış aylarında lastik basınçlarının düşürülmesi hem aracınıza, hem çevreye, hem de yola zarar vermektedir.
Araç kullanırken farkında olmadan yaptığımız hatalar çevreye verdiğimiz zararı artırabiliyor.

Gereksiz yere gaza basılması, fazla devirli araç kullanımı emisyon oranlarını artırdığı için çevreye verilen zararı da artırır.

Araçlarınızda yuvarlanma direnci daha düşük lastikleri kullanmaya özen gösterin. Bir lastiğin neden olduğu karbon salımının %87’si araç altındayken gerçekleşmektedir. Yani bir lastiğin araç altında ne kadar az yakıt tüketimi yapması sağlanırsa, çevreye verdiği zarar o kadar azalır.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
M.E.G

Bunlar denetlenmedikçe hassas insanlar hariç kimse uymaz. Kamyonun çıkardığı kara dumandan önünü göremiyorsun ama trafik görevlileri buna bir şey demiyor. Emisyona göre vergilendirme en iyisi :)

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir

İlk iş belediye otobüslerinden başlamalı. Hâlâ dedem zamanında kalma, kara duman çıkaran otobüslerle vedalaşmalılar. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
İlhan

İş çok arkadaşlar, binek otomobillerden önce ticari araçların hemen hemen hepsinde sorun var. 

Tırlar ve kamyonlar.

Şehirler arası otobüsler.

Servis mininüs ve otobüsleri

Ticari taksiler.

Küçük çaplı ticari kamyonetler.

En çok çevreyi kirleten bu araçlar. Tamam hususi binek otomobillerde de var. Lakin binek otomobiller bir kirletiyorsa, bunlar on kirletiyor... Mustafa'nın dediği gibi yolda önümü göremediğim zamanlar oluyor.  Hayır bu araçlar Tuvturk muayeneden ve egzoz emisyon muayenesinden nasıl geçiyor. Bunlara onay veren kişileri egzozun tam önüne yüzü koyun yatırıp. Direksiyona geçip, marşa basmak geliyor içimden. Sonra ver rolantideyken gazı.....

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...