Jump to content

BMW 1 Sedan'ın Öncüsü; Concept Compact Sedan


Mümin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

BMW dört kapılı kompakt sedan konseptini tanıtmak için Çin'in en büyük Uluslararası fuarlarından birisi olan Guangzhou 2015 Otomobil Fuarı'nı seçti. BMW Concept Compact Sedan; Sportif, elegan, özel

BMW 1 Sedan'ın Öncüsü; Concept Compact Sedan

 

BMW Concept Compact Sedan projesi firmanın kompakt sedan segmentinde gördüğü potansiyeli ortaya koyuyor. BMW Grup Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Adrian van Hooydonk konseptle ilgili şunları söylüyor: “Konsept sadece sürücü ve yolculara kompakt bir alanda cömert miktarda bir alan sunmakla kalmıyor, aynı zamanda bir BMW'den bekleyeceğiniz sportif performansı sunuyor ve sadece BMW'nin büyük sedan modellerinde görebileceğiniz derecede seçkin ve lüks bir araba. Konseptin kalitesi ve öz değeri bu model için ne kadar özel ve lüks bir seviye hedeflediğimizi ortaya koyuyor”.

000%20(7)(1).jpg

 

Yeni nesil için yeni bir otomobil

Çin premium kompakt piyasasında yüksek bir büyüme potansiyeli var. BMW segmentin gelişme trendleri ve hedef kitlesi üzerinde derinlemesine araştırmalar yaptı. BMW Concept Compact Sedan Çin'deki genç neslin yeni yaşam tarzını ifade eden bir araba. Bu potansiyel müşteriler özgüvenli, dinamik ve kalite bilinçleri çok yüksek. Aynı zamanda iyi bir estetik duygusuna sahipler. BMW Tasarım Şefi Karim Habib bununla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor: “Konseptin karakter sahibi tasarımı spor bir otomobilin sürüş keyfini en küçük otomobil boyutları içerisinde rahatlıkla sunabiliyor. Bu özgün tarzı ile araba kompakt segmentine taze kan aşılıyor. Bu dört kapılı sedan BMW'yi diğer markalardan tüm özelliklere sahip”.

 

000%20(8)(1).jpg

 

Dış cephe tasarımı

BMW'nin kompakt sedan konseptinin küçük ama enerjik dış cephesi alışıldık bir sedan silueti sunuyor. BMW'nin geleneksel tasarım özellikleri segmentinde rakipsiz bir dinamik cazibe ile uygulanmış. Geniş kaput ve uzun aks açıklığı otomobili daha büyük gösteriyor, arka kısım tasarımı ise modelin sportif doğasını vurguluyor. BMW'nin zaman içinde kendini kanıtlayarak klasikleşmiş “Hofmeister kink” (arka yan camların çevresinde kullanılan bir BMW tasarım özelliği), çıkıntılı dövme çizgiler ve çok derinlikli şekillendirilmş yüzeyler gibi bazı bileşenlerinin akıllıca kullanımı hem modelin atletik yapısına katkıda bulunmuş hem de diğer BMW modelleri ile arasındaki ilişkiyi vurgulamış. Dört kapı otomobilin orantılarıyla uyumlu şekilde entegre edilmiş ve sürücü ve yolcular için kolay giriş çıkış sağlayacak bir tasarım kullanılmış. Kapı tutacakları da yumuşak bir parmak dokunuşuyla kolayca açılacak şekilde tasarlanmış.

 

000%20(4)(1).jpg

Yüzeylerin güçlü etkileşimi

Kusursuz kenarlar ve konturlar dinamik bir biçimde şekillendirilmiş yüzeyler meydana getirmiş, ışık ve gölge arasındaki karşılıklı etkileşim otomobilin yan gövdesine yontusal bir derinlik sağlamış ve bu kısım bakanlara gergin kasları çağrıştıran atletik bir etki veriyor. Tekerlek bombelerinin genişletilmiş etekleri de arabanın atletik etkisini pekiştiriyor. Özel dış cephe renk tonu “Likit Metal Bronz” gövdenin yüzeyleriyle çok iyi uyum sağlıyor. Boyadaki iyi pigmentler ışığın etki alanına göre koyu ve açık arasında değişerek renk oyunları yapıyor ve tasarım dilinin etkisini maksimuma çekiyor. Pencere çevreleri ve dış aynalardaki cilalı alüminyum kullanımı havalı bir etki veriyor, özel çift telli 20 inç hafif alaşım jantlar iki renkli tasarımları ile etkileyici görünümü daha da pekiştiriyorlar.

BMW Concept Compact Sedan Resim Galerisi

 

Ön ve arka kısımlar

Arabanın ön kısmı yanlardan aldığı destekle daha güçlü ve sportif bir duruş sergilerken, markanın imzası haline gelen fasulye (ya da İngilizce ifade ile “kidney” yani böbrek) şekilli ön panjur ve dikkat çeken ikiz dairesel farlar konseptin bir BMW olduğunu hemen fark ettiriyor. Ön panjurun özgün şekli ve boyutu otomobilin karakterini daha da vurguluyor; atiklik, sportiflik ve eleganlığın mükemmel bir karışımı. İkiz dairesel LED farlar iki yandan yüzlerini karakteristik ön panjura dönerek bu bağlantı ile anlamlı bir görünüm veriyorlar. V şekilli orta hava girişi tasarım temasının başlangıç noktasını oluşturuyor. Bu sayede ön kısmın alt bölgesi üçe bölünüyor ve heybetli bir görünüm kazandırılıyor. Birbiriyle etkileşime giren katmanlı yüzeyler tasarıma ekstra derinlik ve dinamizm katıyor.

 

Ön kısım gibi yatay yapılı arka kısım da sportif bir duruşa sahip. Yanal çizgiler ve yatay ışıkla gölgeli yüzeylerin çarpıcı etkileşimi arka kısmın genişliğini vurguluyor, otomobilin daha alçak görünmesini sağlıyor. İnce, uzatılmış arka lambalar dikkat çeken “L” biçimleri ile bu görünümü bir adım öteye taşıyor. Lambaların içindeki “L” şekilli LED bileşen karakteristik ışık konturlarının gece de görünür olmasını sağlıyor. Güçlü şekilde yontulmuş arka kapak arka kısımla yol arasındaki boşluğu azaltıyor, bagaj kapağının dış kenarlarına doğru genişleyen krom parça kaliteli bir hava katıyor.

BMW Concept Compact Sedan Resim Galerisi

 

Sportif hafiflik ve modern lüks anlayışı: İç kabin

Konseptin iç kabininde BMW ailesi ile bağları hemen fark ediliyor. Kokpit sürücü odaklı tasarlanmış, tüm çizgiler, formlar ve kontroller direksiyon başındaki kişinin ihtiyaçları düşünülerek planlanmış. Ön cama yansıtılan sürücünün göz hizasındaki özel ekranda ise tüm gerekli bildirimler dikkatini dağıtmadan sürücüye aktarılıyor. Uzatılmış yatay çizgiler ve yüzeyler ise ferah bir alan duygusu veriyor, sürücü odaklı ön kısmın yolcular için de çekici olmasını sağlıyor. Ön yolcu kısmındaki kontrol paneli şık ve yatay bir hareketle kapılara doğru genişliyor ve yolcular için davetkar bir atmosfer yaratıyor. Özel napa deri, ahşap ve fırçalanmış alüminyum materyaller tüm kontrol paneline yayılan etkileyici bir hava yaratıyor. Panelin kontrast dikişli deri kaplı üst yüzeyi lüks sedanlar için alışıldık bir özellik. Cilalı alüminyum kısım ise kontrol paneli için seçkin bir ortam yaratıyor, turuncu kontur ışıklandırması geceleri karakteristik konturları daha da belirgin hale getiriyor.

 

Kapıların tasarımı kontrol panelinin yatay çizgilerini alarak onları arabanın yanlarına doğru dinamik bir şekilde yayıyor. Ön kapı B sütununa doğru uzanıyor ve iç kabinin daha geniş görünmesini sağlıyor. İç kabin gerçekten de bu boyutta bir otomobil için gayet geniş ve ferah. Spor koltuklar arka kısımda tekli olarak ayrı ayrı konumlandırılmış, böylece genişlik hissi daha da arttırılmış. Konforlu yumuşak Napa deri döşemelerde fildişi ve gri-kahve ya da sadece kahve tonlar kullanılmış. Turuncunun farklı bir tonunda (velocity tulip) renklendirilmiş aksanlar koltukların sportif geometrisini vurgulamış. Geniş panoramik tavan ise iç kabini doğal ışıkla doldurarak alanın ferahlık hissini arttırıyor.

BMW Concept Compact Sedan Resim Galerisi

 

Teknik estetik

BMW Concept Compact Sedan otomobilin tüm teknik özellikleri iç kabin tasarımı ve arabanın kalitesi ile uyumlu. Klima sistemi kontrolleri, vites kolu ve iDrive sitemi gibi özellikler ergonomik şekilde tasarlanmış ve şık yüzeylerle uyum sağlıyorlar. Direksiyon üzerindeki diğer fonksiyonlar, orta konsol ve kapı tutacakları dokunmatik şekilde kullanılabiliyor, bu dokunmatik yüzeyler parlak siyah renkte ve iç kabinin lüks ambiyansını pekiştiriyor. Ekranlara baktığımızda ise sürücü göz hizasında ön cam ekranı ve 8.8 inç orta ekran gerekli tüm bildirimleri sürücü ve yolculara aktarıyor.

 

Geniş ve ferah arka yolcu alanı

BMW'nin yeni konseptinin arka kısmı yolcuların konforuna verilen önemi bire bir yansıtıyor. Otomobilin kompakt boyutlarına rağmen, iki yolcu alabilen arka kısım aydınlık, ferah ve geniş bir ortam sunuyor. Kaliteli materyaller, yüksek kalite işçilik ve turuncu ile desteklenmiş sıcak fildişi ve kahverengi tonlar davetkar bir ambiyans yaratıyor. Arka sıra iki ayrı tekli koltuktan oluşuyor ve her bir yolcuya geniş alan sunuyor. Aynı zamanda arka koltuklar ön kısımdaki sportif görünümü devam ettiriyor. Panoramik tavan ve fildişi renkte çatı çizgisi ferah, havadar ve aydınlık ortamın arka kısımda da sağlanmasını garantiliyor. Geceleri kontur aydınlatmaları kapı içlerini, paneldeki kontrol düğmelerini, dokunmatik kapı ve pencere açma kontrollerini ve ses açma düğmelerini vurguluyor. Orta konsolun arkaya bakan kısmındaki ayrı bir klima kontrol ünitesi arkadaki konforu daha da geliştiriyor.

  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...