Jump to content

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve yorumlara kapatıldı

selcukakgul

Mazda 3 Dizel Impressive veya Touring Almayı Düşünüyorum.

Tavsiye Edilen Mesajlar

selcukakgul    9
selcukakgul

Arkadaşlar merhaba, foruma yeni katılan ve 3_4 aya kadar mazda almayı düşünen biri olarak 2011 - 2012 model dizel impressive , touring kullanıcıların tavsiyelerine ihtiyacım var. Donanımları, yakıtı, fiyatı vs..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kemal87    72
kemal87

Ben dizel touring paketli aracımı yeni aldım. 2013 model ancak hiç sendeki ikileme düşmemiştim. Bence dizel ünite çok başarılı performans ve yakıt tüketimini beraber düşünürsek. Zaman geçtikçe araç hakkındaki düşüncelerimi aktarırım daha detaylı olarak

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.557
İlhan
04.12.2015 at 20:12, selcukakgul :

Arkadaşlar merhaba, foruma yeni katılan ve 3_4 aya kadar mazda almayı düşünen biri olarak 2011 - 2012 model dizel impressive , touring kullanıcıların tavsiyelerine ihtiyacım var. Donanımları, yakıtı, fiyatı vs..

İmpressive ve Touring arasında ki farkları bu konudan bulabilirsiniz.

10.12.2015 at 21:08, selcukakgul :

Sizce dizel mi benzinli&lpg limi dusunmeliyim..

Buna bizim yorum yapabilmemiz için, detay vermeniz lazım.

Bütçeniz nedir ?

Yıllık yapacağınız km nedir ?

Günlük kullanım olacaksa ortalama kaç km kullanılacak ? 

Günlük kullanımda kullanım güzergahı şehir içimi sayılır ?

Malum Dizel-benzinli bir fiyat farkı oluyor, bunu amorti ederim diyor musunuz ?

Bu arada benim aracım Touring paket. Sonradan takılma cruise control var. Yakıt yönünden çok memnunum.  Karma tüketimim 5.6 - 5.8 litre arasıdır bende.Şehir içinde, kısa mesafeli kullanımlarda, dur kalk yoğun trafiklerde. Klima, aracın içinde ki yolcu ve sürüş tarzınıza göre 7-8 litreleri görebilirsiniz. Ben bu güne kadar 8 litreleri hiç görmedim. Forumda gören arkadaşlara istinaden bu yorumu yapıyorum.

Yakıtla ilgili şöyle çok güzel bir konumuz var. Ben her fırsatta yazmışımdır buraya.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kemal87    72
kemal87
@ilhan 5.6 - 5.8 değerleri yol bilgisayarından gördüğünüz değerler mi, yoksa kendi hesaplandığınız değerler mi? Yol bilgisayarı ortalamayı tükettiğinden daha fazla gösteriyor gibi geldi. Benim ki 6.4 görünüyor fakat bir depo ile 900km gidecek gibi. Bu durumda ortalaması 5 litre civarı olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.557
İlhan
12 dakika önce, kemal87 :

@ilhan 5.6 - 5.8 değerleri yol bilgisayarından gördüğünüz değerler mi, yoksa kendi hesaplandığınız değerler mi? Yol bilgisayarı ortalamayı tükettiğinden daha fazla gösteriyor gibi geldi. Benim ki 6.4 görünüyor fakat bir depo ile 900km gidecek gibi. Bu durumda ortalaması 5 litre civarı olur.

Yol bilgisayarı ile manuel hesaplamam arasında çok aman aman farklar olmuyor. 0,5 -0,6 Litre arası olsa olsa sapma oluyordur sanırım.

Yukarıda ki paylaştığım Mazda 3 Dizel Yakıt Tüketimi konusunda çok fazla detay paylaşmışımdır. Hesaplama yönteminden bile bahsetmişimdir.

Her yakıt aldığınızda yol bilgisayarını sıfırlayın. Yakıt tüketimi üzerine gelip, info tuşunda 4-5 saniye basılı tutarak sıfırlayabilirsiniz.

Aracınızın deposu 55 litredir. 55x100=5500/6,4=859 Km mesafe yapar. Siz 6.4 litreden 900 km'yi nasıl hesapladınız ? Depo kapasitesini 60 litre olarak filan mı baz aldınız.

43 litredeyken yakıt ışığı yanar bu arada, bilginiz olsun. Size tavsiyem mümkün mertebe ışık yanmadan yada yanar yanmaz almaya çalışın. Ve yine mümkün olduğunca güvendiğiniz bildiğiniz aynı yakıt istasyonundan yakıt alın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kemal87    72
kemal87

Henüz bir depoyu tamamen tüketmedim, tükettiğim zaman sağlıklı hesaplama yapmış olacağım ancak kalan menzil ile gittiğim mesafe düzgün olarak azalıyor. Yani tam doldurduğumda 900 km menzil var diyordu, 250km gittim şu anda 650km menzil var diyor. Buradan çıkarım yaptım ama tabiki sağlıklı, kesin bir bilgi değil bu. Ben de ışık yanınca menzil 0 görüneceğini ve 900km yi yaklaşık 45 litre ile gittiğini düşünerek bu o yorumu yaptım. Neyse bunların bi önemi yok, ha bir litre az yakmış, ha bir litre fazla yakmış. Sonuçta performansına göre oldukça ekonomik bir araç

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.557
İlhan
Bir saat önce, kemal87 :

900 km menzil var diyordu, 250km gittim şu anda 650km menzil var diyor.

650 km yapabilmeniz için, 250 Km mesafeyi yaptığınız koşullarda 650 km mesafe yapmanız lazım. Biraz tekerleme gibi oldu ama. :D

Şu anki güncel yakıtınızdan yola çıkarsak. Ankara, Kış, Klima vs baz aldığımızda 43 litre ile 700-750 km yaparsınız muhtemelen. İşin özü 6-6,5 litre gayet güzel ve makul değerlerdir bence. Ama bu değerleri bile beğenmeyen, çok yüksek bulan arkadaşlarımız var. Sonuçta herkesin beklentisi farklı.

Bu arada depo sonrası yakıt sarfiyatı bilgilerinizi. İlgili konumuzda paylaşırsanız sevinirim.

Kazasız, belasız keyifli sürüşler diliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kemal87    72
kemal87

Teşekkür ediyorum, yakıt tüketimi ile ilgili sonuçları da araçla ilgili izlenimleri de zamanla aktarırım ilgili başlıklarda

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
selcukakgul    9
selcukakgul

İmpressive ve Touring arasında ki farkları bu konudan bulabilirsiniz.

Sizce dizel mi benzinli&lpg limi dusunmeliyim..

Buna bizim yorum yapabilmemiz için, detay vermeniz lazım.

Bütçeniz nedir ?

Yıllık yapacağınız km nedir ?

Günlük kullanım olacaksa ortalama kaç km kullanılacak ? 

Günlük kullanımda kullanım güzergahı şehir içimi sayılır ?

Malum Dizel-benzinli bir fiyat farkı oluyor, bunu amorti ederim diyor musunuz ?

Şöyle ozetleyim , bütçe 50 - 55 bin civarı, günluk kullanımım şehir içi sayılır ve yılda yaklaşık 15-17 bin km yapıyorum , bunun 5 bin km si uzun yol. Dizelin fiyat farkını karsilayabilirim ama dizellerdede düşük km bulmak zor gibi..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kemal87    72
kemal87

Benim Ankara'da kapora verip bütçeden dolayı alamadığım impressive paket, gri renkli 2012 dizel 45bin'de mazda 3 vardı. Hatasız bir araç ve fiyat olarak biz 52.5'a anlaşmıştık. 51.5'a da düştüler sonradan ama ben touring paket bir araç aldım Konya'da daha ucuza. Eğer dizel aracın titreşimi, gürültüsü sizi rahatsız etmiyorsa ve otomatik vites gibi bir gereksiniminiz yoksa dizel tercih edin. Sonuçta dizel aracı pahalıya alıp, pahalıya satacaksınız benzinliye göre. Dezavantajları sizi rahatsız etmiyorsa dizelim çekişi de benzinli ye göre daha iyi olacaktır. Benim tercihim dizelden yana oldu zaten. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.557
İlhan
18 saat önce, selcukakgul :

Şöyle ozetleyim , bütçe 50 - 55 bin civarı, günluk kullanımım şehir içi sayılır ve yılda yaklaşık 15-17 bin km yapıyorum , bunun 5 bin km si uzun yol. Dizelin fiyat farkını karsilayabilirim ama dizellerdede düşük km bulmak zor gibi..

Düşük Km'li dizel bulmak nasip kısmet işi. Düşük km'li olanda sizin bütçenin üstünde oluyor. Daha çok yakın zamanda forumdan @ilhanmuhurhanci abinin arabası satıldı. Yanlış hatırlamıyorsam 59 bin liraydı. Ama çok düşük km'li ve temizdi.

Dizel modelde yaşayabileceğiniz sıkıntıların başında Baskı balata sorunu olabilir. Ben 105 bin km'de yaşadım. 900+Kdv'ye mal oldu bana.

Triger zincir değil kayış var. 115 Bin km'de değişti. Sanırım 1300 Lira civarına mal oldu bana.

Gelecekte Turbo sorunu yaşama ihtimalim var. Olurya yaşayan olursa turboyu Mazda'dan değil Ford'dan alın. Neredeyse yarı fiyata ve hatta daha da ucuza alabilirsiniz.

Aracın yol tutuşu, performansı, yakıt tüketimi gibi konular zaten fazlasıyla forumda var. Ben daha çok fazla konuşulmamış şeylerden bahsetmek istedim.

Hayırlısı olsun. Bu arada senelik 15-17 Bin km dizel için oldukça düşük değerlerdir.  Size tavsiyem temiz otomatik benzinli Mazda 3 bulup. Gerekirse Lpg'yi sonradan siz takarsınız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
selcukakgul    9
selcukakgul

Düşük Km'li dizel bulmak nasip kısmet işi. Düşük km'li olanda sizin bütçenin üstünde oluyor. Daha çok yakın zamanda forumdan @ilhanmuhurhanci abinin arabası satıldı. Yanlış hatırlamıyorsam 59 bin liraydı. Ama çok düşük km'li ve temizdi.

Dizel modelde yaşayabileceğiniz sıkıntıların başında Baskı balata sorunu olabilir. Ben 105 bin km'de yaşadım. 900+Kdv'ye mal oldu bana.

Triger zincir değil kayış var. 115 Bin km'de değişti. Sanırım 1300 Lira civarına mal oldu bana.

Gelecekte Turbo sorunu yaşama ihtimalim var. Olurya yaşayan olursa turboyu Mazda'dan değil Ford'dan alın. Neredeyse yarı fiyata ve hatta daha da ucuza alabilirsiniz.

Aracın yol tutuşu, performansı, yakıt tüketimi gibi konular zaten fazlasıyla forumda var. Ben daha çok fazla konuşulmamış şeylerden bahsetmek istedim.

Hayırlısı olsun. Bu arada senelik 15-17 Bin km dizel için oldukça düşük değerlerdir.  Size tavsiyem temiz otomatik benzinli Mazda 3 bulup. Gerekirse Lpg'yi sonradan siz takarsınız.

Teşekkür ederim Ilhan Bey..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.