Jump to content

Opel'de Emisyon Manipülasyonu


emekli
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Otomotiv üreticisi Volkswagen'in egzoz atıkları konusunda manipülasyon yaptığının ortaya çıkmasının ardından, bir otomobil üreticisi için daha aynı iddia ortaya atıldı

Merkezi Rüsselsheim’da bulunan Amerikan General Motors’a ait Opel'in de benzer manipülasyonu yaptığı iddia edildi. Opel ise iddiayı kesin bir dille yalanladı.

Cihan'ın geçtiği bilgiye göre, Alman Çevre Yardım Kurumu (DUH) Bern Fachhochschule’ye bağlı egzoz atığı test merkezinde Opel otomobilini test etti. 1,6 litrelik 126 beygir gücündeki dizel Opel Zafira’ya test eden bu kurum azotmonoksit değerinin atık gazlar içerisinde sınırı belirgin şekilde aştığını belirtti.

Test sonuçlarına göre aynı araç özel durumlarda mesela 6 bin kilometre yol alması durumunda belirlenen sınırından tam 17 kat daha fazla atık saldığı iddia ediliyor. Normal şartlarda ise azotmonoksit atığı iki üç katına kadar fazla atık gösterirken karbonmonoksit (CO) ile karbondioksit (CO2) atığı konusunda sınırlara içerisinde kaldıkları belirtildi.

Test sonuçları ile ilgili geniş bir rapor yayınlanırken üretici Opel ise iddiayı kesin bir dille yalanladı. Opel yetkilileri yaptığı açıklamada raporda açıklanan aracın ön tekerleri veya sadece arka tekerlerinin yük binmesi ile testleri kendilerinin bizzat yaptığını ve sonucun kendi verdikleri şeklinde doğru olduğunu ifade etti.

Opel sözcüsü suçlamaları reddederek “Kesinlikle bir manipülasyon yok.” dedi. Opel yetkilileri DUH’yı suçlayarak “DUH’nın yaptığını anlamak mümkün değildir. Defalarca test sonuçlarını istememize rağmen bize göndermediler.” dedi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...