Jump to content
26Mazda

3.Nesil Mazda 3 Far Yıkama Açık Konumda Kaldı

Tavsiye Edilen Mesajlar

26Mazda    22
26Mazda

Herkese merhaba , bugün sabah otomatik far yıkamalardan biri açık konumda kaldı. Başına gelen arkadaşımız varmı hiç ?

İlhan tarafından düzenlendi
Konu başlığı yeniden düzenlenerek. Konu ilgili bölümün altına taşınmıştır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.501
Mehmet Özdemir

endişelenecek bir şey yok, önceden de bazılarımızın başına geldi. ısınınca tekrar yerine girecektir. bu arada motorun zorlanıp, bozulmaması için çalıştırmaya uğraşmayın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.410
İlhan

Eskişehir soğuk oluyor donma olmuş olabilir mi ? Kullandığınız su antifrizli mi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
26Mazda    22
26Mazda

Evet antifrizli su kullanırım hep. Zaten cam ve diğer yıkamada problem yok sadece sol far yıkama dışarda kaldı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.410
İlhan

Far yıkama kızağını çok nazik/hassas bir şekilde. Kendinize doğru hafif şekilde çekip bırakarak bir deneme yapabilirsiniz. Kış koşulları dolayısı ile yağmur, çamur, toz toprak vs bir şeyler kızağı kirletmiş olabilir. Sonra ılık su dökebilirsiniz. Şu an hava sıcaklığı kaç derece oralarda.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Semih Uluca    212
Semih Uluca

Aynı şey aracımı ilk aldığım da başıma geldi. Size önerim ise antfrizli suyunuzu bir ölçtürmeniz. Piyasa da çok çakma ürün var bu aralar. Başınıza gelen şey ise soğuktan kaynaklı, hafif bir donma yapıyor ve dışarıya doğru itiyor far yıkama kapağını. Sıcak bir ortama koyun arabayı tüm suyunu boşaltın bildiğiniz, güvendiğiniz bir markanın ürününü kullanın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.410
İlhan

Şu tavsiyeye de bakabilirsiniz. Buzlanma için alternatif bir çözüm.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
26Mazda    22
26Mazda

Sıcaklık şu anda 1 'C lerde  ve az önce tekrar denedim bende donma olabilir diye maalesef ( zaten motor ısınmadan yıkamayı çalıştırmam normalde, ayrıca komple antifrizli su tanktaki ve donma yok), dışarda duruyor komple. Bende sıkışma olabilir diye biraz hareket ettirmeye çalıştım buda fayda etmedi. Yaklaşık 10 cm dışarda takılı olarak kaldı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Semih Uluca    212
Semih Uluca

Esoto ya gidip sorunun ne olduğuna baktırabilirsiniz. Fazıl bey, İlhan bey de yardımcı olacaklardır. Birde şöyle birşey var çok küçük bir hava sıkışması olabilir. Far yıkama sistemi basınç ile dışarı çıkıp, içeri giriyor çünkü. Serviste yardımcı olacaklardır.

Birde şuanda far yıkama çalışıyor mu denediniz mi ?

Semih Uluca tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
26Mazda    22
26Mazda

Çok şükür yıkama akşamüstü normale döndü, büyük ihtimalle soğuklar sebebiyle ufak bir sıkışma yapmıştı. Gece -6 'C Eskişehir şu sıralar.

İlgilenen arkadaşlara teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
lord_fth    7
lord_fth

maalesef benim aracınkide soğuktan donmuştu sağ kısımdaki açık kaldı..elim ile hafif geri itmek istedım çıt diye bir ses geldi ve şimdi boşa cıkmış gibi duruyor sağ far yıkama..umarım kırılmamıştır :(  bilgisi olan yada bir öneride bulunacak arkadaş var mı :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.501
Mehmet Özdemir
13 dakika önce, lord_fth :

maalesef benim aracınkide soğuktan donmuştu sağ kısımdaki açık kaldı..elim ile hafif geri itmek istedım çıt diye bir ses geldi ve şimdi boşa cıkmış gibi duruyor sağ far yıkama..umarım kırılmamıştır :(  bilgisi olan yada bir öneride bulunacak arkadaş var mı :(

havaların ısınmasını beklemeniz gerekir bence. o zaman bir arıza var mı -inşallah yoktur- belli olacaktır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
lord_fth    7
lord_fth
2 saat önce, Mehmet Özdemir :

havaların ısınmasını beklemeniz gerekir bence. o zaman bir arıza var mı -inşallah yoktur- belli olacaktır.

valla kaşındık tabiri caizse..öyle çokta güç uygulamadım bastırmak için ama :( insallah yuvası felan varsa ordan cıkmıştır diye umuyorum..yoksa bi ton para isterler buna şimdi..birde bu far yıkama değişimi için acaba tampon sökülüyor mudur bilen var mı ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.410
İlhan
11 dakika önce, lord_fth :

valla kaşındık tabiri caizse..öyle çokta güç uygulamadım bastırmak için ama :( insallah yuvası felan varsa ordan cıkmıştır diye umuyorum..yoksa bi ton para isterler buna şimdi..birde bu far yıkama değişimi için acaba tampon sökülüyor mudur bilen var mı ?

Geçmiş olsun öncelikli olarak. Umarım dediğiniz gibi sadece yerinden çıkmıştır. Halen buzlanma devam mı ediyor ?

Kapalı bir otoparka sabahtan park edip, akşam üzerine doğru kontrol edebilirsiniz.  Bu süreçte muhtemelen buzlanma varsa çözülür.

Tampon sökülüp takılmasını gözünüzde büyütmeyin. İşin ehli bir usta sıkıntısız söker takar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
lord_fth    7
lord_fth
2 saat önce, İlhan :

Geçmiş olsun öncelikli olarak. Umarım dediğiniz gibi sadece yerinden çıkmıştır. Halen buzlanma devam mı ediyor ?

Kapalı bir otoparka sabahtan park edip, akşam üzerine doğru kontrol edebilirsiniz.  Bu süreçte muhtemelen buzlanma varsa çözülür.

Tampon sökülüp takılmasını gözünüzde büyütmeyin. İşin ehli bir usta sıkıntısız söker takar.

saol ilhan bey teşekkürler...şuan buzlanma yok..kontrol ettim boşluk azalmış gibi  daha sıkı duruyor..artık ankaraya gidince baktıracam..sonucu yazarım buraya..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sergio_01    121
Sergio_01

Merhabalar,

Kievde -20 'lerde her gün başıma geliyordu... Sorunu kökünden çözdüm... Kaptunun altındaki sigorta kutusunundan H/CLEAN 20A sigortasını söktüm hava sıcaklıkları normale dönene kadar....

Bu vesile ile far yıkama suyundan da büyük tasarruf ediyorum O0

Zaten far yıkamanın hiçbir faydası olduğunu düşünmüyorum.... Suyu sıktıktan sonra silmeden temizlenmiyorki zaten fardakı kir....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.501
Mehmet Özdemir
1 dakika önce, sergio_01 :

Merhabalar,

Kievde -20 'lerde her gün başıma geliyordu... Sorunu kökünden çözdüm... Kaptunun altındaki sigorta kutusunundan H/CLEAN 20A sigortasını söktüm hava sıcaklıkları normale dönene kadar....

Zaten far yıkamanın hiçbir faydası olduğunu düşünmüyorum.... Suyu sıktıktan sonra silmeden temizlenmiyorki zaten fardakı kir....

kesin çözüm. bir aksesuardan fazlası değil gerçekten.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
M.E.G    1.113
M.E.G

Merhabalar,

kesin çözüm. bir aksesuardan fazlası değil gerçekten.

Ben yararını görüyordum... Basınçlı püskürttüğü için gayette başarılıydı. Yağmurlu gece sürüşlerinde araç solladıktan sonra deneyin farkı göreceksiniz...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fotifoti    2.253
Fotifoti
04.01.2016 at 13:57, lord_fth :

2. nesildeki yıkama motoru ford'dan alıntı olduğu için biraz sıkıntılı. Ben bir kiti soğukta bozdum öyle :D garantiden değişti. İnşallah bir şeyi yoktur. Soğuk iklimde yaşıyorsanız ucuz cam suyu koymayın, -40 yazsın mutlaka.  Geçen Eskişehir'de -21 gördük. Donar yani normaldir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.