Jump to content
Oldcity

1.Nesil Mazda 3 Otomatik Vitesin Çalışma Prensibi

Tavsiye Edilen Mesajlar

Oldcity    2
Oldcity

Arkadaşlar 1 ay öncesinde 2005 model otomatik Mazda 3 sahibi oldum. Aklımı kurcalayan birkaç soru var.

1 - Araç çalıştırmadan vites kolu ileri,geri,park gibi konumlarda hareket ediyor. Normalde hareket etmemesi gerekmezmi?

2- Araç çalıştırıldıktan sonra frene basmadan yine ileri,geri ve park konumunda hareket edebiliyor. Fren müşüründe problem olduğunu düşündüm ama fren lambaları çalışıyor.

Bildiğim kadarıyla otomatik araçlarda frene basıldıktan sonra vites geçişi gerçekleşir. Şimdiye kadar zaten hep frenle kullandım aracı ama güvenlik amaçlı böyle çalışması gerekir diye biliyorum. Ayrıca araçda vites geçişleri olsun veya şanzımanda hissedilen bir arıza olmadı. 

Konuya hakim arkadaşlardan cevaplarını bekliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Burak    3.644
Burak

Selamlar Doğan,

Senin de belirttiğin gibi özellikle P ve R ye geçmeden önce ayağın frene basılı olması gerekiyor. Büyük ihtimalle vites mekaniğinde bir problem var. 2004 Model Mazda 6 aracımda da benzer bir durum olmuş, serviste kısa sürede halletmişlerdi. Bu dediğim mekanik vitesin hemen altında bulunuyor bildiğim kadarı ile. Servis bu problemin bir şekilde o kısmın sökülüp düzgün takılmaması sonucu oluşmuş olabileceğini söylemişti.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir

Frenden gelen bir kablo vites kolunun bağlı olduğu kutuya girer. Frene basarak p den çıkmasını sağlar bu kablo basılı değilken de çıkmamasını sağlar. Bu kablo kopmuş olabilir. Bir zararı yok, dikkat etmeniz gerekir. Vites değiştirirken frene basma alışkanlığını edinmeniz gerekiyor zaten.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oldcity    2
Oldcity

Cevaplar için teşekkürler.

Mutlu bey tespitiniz için teşekkürler. Banada buna benzer bir problem gibi geldi bu kablonun ismi ve maliyeti hakkında bilginiz varmıdır ? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir
Bir saat önce, Oldcity :

Cevaplar için teşekkürler.

Mutlu bey tespitiniz için teşekkürler. Banada buna benzer bir problem gibi geldi bu kablonun ismi ve maliyeti hakkında bilginiz varmıdır ? 

malesef. aşağıdaki linkten bulabilirsiniz. kurcalamak gerekir biraz.

http://www.jimellismazdaparts.com/

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.