Jump to content
Japon

Mazda RX-8 İçin Birkaç Soru da Benden :)

Tavsiye Edilen Mesajlar

SweepeR

Yine revivo73 ten öğrendiğim ve aracı aldığımda serviste değiştirttiğim ateşleme bobinleri, bujiler ve buji kablolarını düzenli değiştirmek gerekiyor. Forumda biraz araştırma yaparsan revivo73 ün bunlarla ilgili ayrıntılı yazdıkları var. Benim hatırladığım (serviste söyledikleri) ateşleme bobinlerinin 7 sene / 50000 km gibi bir ömürü var. Doğru yapılmayan ateşleme motorun gücünün düşmesinde ve sonrasında bitmesinde etkili oluyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73

Ateşleme derken aracı 112bin km 'de aldığımda bobinler hiç değişmemişti ve yüksek devirde ateşlemeyi eksik yapıyordu. O şekilde kullanmaya devam etsem bir süre sonra motora zarar vereceği belli. Uygunsuz buji (RE7C-L) vardı, o da soğuk çalışmada eksik ateşleme yapıyordu. 2013 'te çok sık kullandığımdan sabahları hep motorun zorlanarak çalışmasına şahit oluyordum, oldukça rahatsız edici sorundu. Dolayısıyla bobinleri yeniledim ve uygunsuz bujileri RE8C-L'yle değiştirdim. Onları deişmişken üstünde siyah buji kabloları vardı tahminimce onlar da fabrika çıkışıydı onları da mavi NGK'yla yeniledim. Tüm işlemleri kendim yaptım.

Yakıt sistemi derken motorun soğuk çalışmasında yüksek oranda, normal çalışmasında tam doğru miktarda yakıt gönderen parçası yakıt pompası çok önemli. Benzine yağ ekleyince (oil premix denilen uygulama) o parça zamanından önce bozuluyor. O parçanın bozulmaması şart. Sürücünün arkasındaki yolcu koltuğunu kaldırınca yakıt pompası çıkıyormuş o şekilde servis kitapcığına bakarak bir temizlik bakımı yapmayı düşünüyorum, giriş filtresinde birikme vs varsa onları bir temizleme amaçlı. Fakat yakıt sistemi derken daha cok katalitik konvertörü de kast ederim, onda yaşanacak tıkanma benzin birikmesine ve biriken benzinin orada yanmasıyla aşırı ısınmasına yol açabiliyor aşırı ısınan kat ısıyı motora iletip motorda orantısız sıcaklığa yol açıp bozabiliyor. Bende bu 2 sorun yok cunku hem önceki sahipleri premix uygulamamış hem de önceki sahibi tarafından kat iptal edilmiş,Türkiye'deki RX-8'lerin cogunda premix uygulaması pek yapılmıyor ancak kat bayağı kullanılıyor onun tıkanıp aşırı ısınmasına dikkat etmek gerekiyor.

Ve bunlara soğutma sistemini de eklemek gerekiyor, aslında en önemlisi o fakat mesajda aklıma gelmedi. Ancak o açıdan sorun yaşayan RX-8 kullanıcıları var. Bir kullanıcı zamanında anlatıyordu aracı çalıştırdıktan 5-10dk sonra hararet ibresi sağa doğru ilerleyip motor duruyor şeklinde, biz inanamıyorduk o motorla neden hala gezmeye calışıyor diye. Soğutma sıvısı eksiği ve kacağı hiç olmaması lazım. Yani aslında seffaf sıvı kabında eksilme varsa kesinlikle giderilmesi gerekli. Buna radyatör olduğu kadar radyatöre giden hortumlar da dahil.

Bu temel parçaların yanında yağlama bir teferruat olarak kalıyor bence. O yüzden özellikle aracını satmaya calışan kişilerin ilan açıklamalarında "yağı xxxx kmde bir değiştirilmiştir, her xxx km'de bir ekleme yapılmıştır, bagajda yağ ile dolaşıyorum" gibi ayrıntılara girip daha önemli diğer bakım işlemlerinden hiç bahsetmemeleri biraz komik kaçıyor. O şekilde bahsedilen aracı incelesem bobinleri ne halde, radyatörü ne halde, kat var mı varsa orjinal mi, tıkanık mı, yakıt pompası sağlıklı mı (cok pahalı parçadır) bunları bir incelemek gerekiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
nrş

Aracı ben de yeni aldım bir süredir kullanıyorum. Malum şehir içi trafik ama çoğunlukla insanı öyle gıdıklıyor ki o hafif dokunuşla altta yatan ''aslan''ın kükremesini en ufak bir boşlukta bile duymak istiyor insan :)

Kıvrak , atak ve motor sesi...... :) Daha yakıt kısmına bakmadım ama ibreden farkettiğim kadarıyla normal sürüş ile randımanlı sürüş arasında epeyce fark var tahminim. Keyifli bir araç. Hele dönüşlerde gaza biraz yüklendiğimde arkadan gelen ''dırrrrrrr'' sesi...... . Benim gibi sakin kullananları bile cezbediyor.... Hepimize bol keyifli, kazasız belasız sürüşler dilerim....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SweepeR

Bu arada sizinde aynı mı bilmiyorum ama bende şöyle bir durum var. Trafiğe girersem 100 km de 20 lt, 140 - 180 km hız ile yol alırsam 13-15 lt civarı yakıt harcıyorum. Katalitik konvektörü aracı aldığımda yenilemiştim. Max 7-8 bin km oldu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
trbuka

Benim yakıt tüketimim de o civarlarda

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Japon

uzun yolda 45 kurusa dustuk 120 km sabit sehır ıcı hıc olcmedım ama genellıkle sakin gidiyorum cocuk oldugundan 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73
Tüketim değerleriniz felaket yüksek. Mazda'nın ş.içi rakamı 15.6 lt ki 20lt ile onu da geçmiş oluyorsunuz. Bir şekilde bir yerde bir ayarsızlık, düzensizlik olmalı. 
Hava filtresi - MAF sensörü temizlenmiş - hava emiş kelebeği sorunsuz - 3 vakum hortumu yerine tam bağlı - ESS (eccentric Shaft Sensor) (temizlenmiş ve ESS resetlenmiş) - çip  (resetlenmiş) -  yakıt pompası sorunsuz çalışmalı ve 6 yakıt enjeksiyonu sorunsuz olmalı - kullanılan benzin 95 oktan olmalı ve heryerin benzini aynı kalitede değil - orjinal bobinler (bobinler sahte ise eksik ateşleme yapabilir) - katalitik konvertör tercihen  iptal edilmeli, edilmediyse orjinal olmalı ve tıkanık olmamalı - şanzuman bakımı yapılmış yağı yenilenmiş olmalı - diferansiyel sorunsuz olmalı - DCS/TCS sisteminde en ufak bir sorun bulunmamalı; DCS/TCS sorunlu ise yapacağı gereksiz frenlemeler ile tüketimi arttırabilir - çapı değişmiş jant ve lastik tüketimi arttırabilir ve en önemli şeyi en sona sakladım: kompresyonu düşmüş motor tüketimi arttırır.

Benim araçta bu saydığım herşeyin bakımını temizliğini reset'ini kendim yaptım ve çoğunlukla akşamları akışın olduğu düz yollara çıkarak geziyorum ~11lt harcıyorum. Kullandığım benzin sadece TOTAL/Elf ve PO. Bahsettiğim 11lt, genelde tek başıma veya en fazla 2 kişi kullandığım yollarda kimseyle yarışmadığım ve düşük devirlerde kullandığım şartlarda geçerli. Güzergah ise genelde Bursa Muradiye 'den yakın cevre yoluna veya istanbul yoluna doğru.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
SweepeR

Bilgiler için teşekkürler, bunları bir gözden geçirmem lazım. Motor kompresyonunda sıkıntı olmadığına eminim çok şükür :) . Motor 10.000 km önce Erzurum daki servis tarafından değiştirilmiş, zaten sahibide servis sahibinin kardeşiymiş. Mazda Evo da yapılan testler sonrasında emin olup aldım.

Öte yandan sizin yolculuklar genelde dur kalksız diye anlıyorum. Ben kullanırken 9500 devirlere çıkmadan vites değiştirdiğim heralde toplam vites değiştirme sayısının 2/3 ü kadardır. Şirket arabam dizel olduğundan rx i kullandığımda ister istemez devirli kullanıyorum. 5000 bakımı yaklaşıyor, servis ile konuşup bunları gözden geçirmelerini isteyeceğim.

Unutmadan söylemek gerek, İstanbul da trafik çok sıkıntılı :) çok yoğunluk olan biryerde oturduğumdan da haftasonları dışarı araçla çıkmak için 1 saat düşünüyorum. çünkü 5-10 km lik mesafe 1 saatten fazla trafikte kalmamı gerektiriyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
trbuka

Benim de Ankara'daki durumum aynı. İşe gidip gelmek için toplamda 11-12 km mesafeyi rampalarda çık, trafikte bekle, çukurlardan kaç, gazla, frene bas, arada devir yükselt derken km'de 1 TL'yi buluyor. Hafta sonları yollar biraz daha açık olduğunda ve çevre yoluna çıkıp nisbeten sabit bir hızla gidince, tüketimin ortalaması 80 kuruşa düşüyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73

Resmi yakıt verileri, ben ş.içi 15.6 olarak hatırladım fakat 15.1lt ş.içi ve bu rakamı Mazda verdiği için manipilasyonsuz rakam yani Peugeot, VW gibi uyanıkların yaptığı gibi çok özel şartlarda elde edilen vitrinlik rakam değil. Ş. içi fazla trafik ve aşırı dur kalk yapılıyor olmalı. O tarz trafiğe ben zaten girmiyorum, yakıt tüketiminden cok Rotary motorlu bir araç için uygun değil, bir Leoparı köpek kulubesinde tutmak gibi birşey o. RX-8'i günlük olarak kullanmıyorum sadece bazen bazı müşterilerimin yeri ters ise onlara giderken aracı çıkartıyorum ki o zaman öyle trafiğe giriyorum.

gZ8XDZ.png

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
qwertykam
9 saat önce, revivo73 :
Tüketim değerleriniz felaket yüksek. Mazda'nın ş.içi rakamı 15.6 lt ki 20lt ile onu da geçmiş oluyorsunuz. Bir şekilde bir yerde bir ayarsızlık, düzensizlik olmalı. 
Hava filtresi - MAF sensörü temizlenmiş - hava emiş kelebeği sorunsuz - 3 vakum hortumu yerine tam bağlı - ESS (eccentric Shaft Sensor) (temizlenmiş ve ESS resetlenmiş) - çip  (resetlenmiş) -  yakıt pompası sorunsuz çalışmalı ve 6 yakıt enjeksiyonu sorunsuz olmalı - kullanılan benzin 95 oktan olmalı ve heryerin benzini aynı kalitede değil - orjinal bobinler (bobinler sahte ise eksik ateşleme yapabilir) - katalitik konvertör tercihen  iptal edilmeli, edilmediyse orjinal olmalı ve tıkanık olmamalı - şanzuman bakımı yapılmış yağı yenilenmiş olmalı - diferansiyel sorunsuz olmalı - DCS/TCS sisteminde en ufak bir sorun bulunmamalı; DCS/TCS sorunlu ise yapacağı gereksiz frenlemeler ile tüketimi arttırabilir - çapı değişmiş jant ve lastik tüketimi arttırabilir ve en önemli şeyi en sona sakladım: kompresyonu düşmüş motor tüketimi arttırır.

Benim araçta bu saydığım herşeyin bakımını temizliğini reset'ini kendim yaptım ve çoğunlukla akşamları akışın olduğu düz yollara çıkarak geziyorum ~11lt harcıyorum. Kullandığım benzin sadece TOTAL/Elf ve PO. Bahsettiğim 11lt, genelde tek başıma veya en fazla 2 kişi kullandığım yollarda kimseyle yarışmadığım ve düşük devirlerde kullandığım şartlarda geçerli. Güzergah ise genelde Bursa Muradiye 'den yakın cevre yoluna veya istanbul yoluna doğru.

hava fıltresı degıstıgınde bende maf sensıorunu o spreyle temızlemıstım abi. ancak dıger soyledıgın  '' hava emiş kelebeği sorunsuz - 3 vakum hortumu yerine tam bağlı - ESS (eccentric Shaft Sensor) (temizlenmiş ve ESS resetlenmiş) - çip  (resetlenmiş) -  yakıt pompası sorunsuz çalışmalı ve 6 yakıt enjeksiyonu sorunsuz olmalı '' kısımları hakkında pek bılgım yok. aslında bu konuları bızde kendın yap gıbı bır bolum olusturup senın gıbı bılgılı abilerimizin destegıyle kullanıcılarla paylassak cok ıyı olur gıbıme gelıyor. RX8clubdakı gıbı...

yakıt tuketımım benımde senınkı gıbı abı 45-75 kurus arası(aracım stock ve kat. var) lıtre olarak olcemedım hıc. her doldudugumda fulleyıp km'ye bolerek buldugum mıktarlar. bende opet dısında almıyorum benzını 95 oktan tercıh edıyorum hep. mesafe uzak olmasına ragmen hep aynı yerden aynı markadan alıyorum benzını. oncekı araclarımdada oyle yapardım hep :)

katalızoru sokmeyı onerıyorum demıssın abı ama nerede okusam yakıt tuketımını arttırırı alt devırlerde guc kaybına neden olur dıyor. senın onerme sebebın nedır acaba?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73

O bakım konuları için Google en büyük dostun veya Google is your best friend ben de o arkadaştan öğrendim .) Ancak öğrenmekten cok zaman ayırıp yapmak önemli.

Opet'ten  en son 2010 ağustos ta motosikletime benzin almıştım vuruntu üstüne vuruntu yaptı bir daha elveda .)

katalizör konusunda önceki sahibi ses yaptığı için iptal ettirmiş, mantıken düşündüğünde kat'sız motor daha rahat calışıyor alt devirde de devri belirleyen kat değil çip, rölantide hep belli bir devire alan çip. Onun dışında çok şahane hızlanıyor özellikle yokuş yukarı  hızlanmalarda araç sanki 1390 kilo değilde tüyden yapılmış gibi ve egzostan deişik bir ses eşlik ediyor. Kat takılsa araç biraz daha terbiyeli olur, şehirlileşir bu 2 şeyi ararım gibi geliyor .)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
qwertykam
40 dakika önce, revivo73 :

O bakım konuları için Google en büyük dostun veya Google is your best friend ben de o arkadaştan öğrendim .) Ancak öğrenmekten cok zaman ayırıp yapmak önemli.

Opet'ten  en son 2010 ağustos ta motosikletime benzin almıştım vuruntu üstüne vuruntu yaptı bir daha elveda .)

katalizör konusunda önceki sahibi ses yaptığı için iptal ettirmiş, mantıken düşündüğünde kat'sız motor daha rahat calışıyor alt devirde de devri belirleyen kat değil çip, rölantide hep belli bir devire alan çip. Onun dışında çok şahane hızlanıyor özellikle yokuş yukarı  hızlanmalarda araç sanki 1390 kilo değilde tüyden yapılmış gibi ve egzostan deişik bir ses eşlik ediyor. Kat takılsa araç biraz daha terbiyeli olur, şehirlileşir bu 2 şeyi ararım gibi geliyor .)

abı ıs yerınde bos zamanım oldukca rx8club youtube dolsıyorum rx 8 le alakalı :) sen de cogu zaman cok yardımcı oluyosun abı cok teskkurler :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ekrem Usta RX-8

slm arkadaşım,ilk önce hayırlı olsun , güle  güle kullan. kısaca arkadaşların yaptığı yorumla bende ekleme yapiim...Yazın aracı çalıştırdığında maximum 30-40 saniye . kışın 2-3 dakika bekledikten sonra hareket etmenini öneririm..Stop ediceen zamanda  3000 devir basıp kontağı kapatırsan (teknik ayrıntıya girmiyorum) her şey tamamdır.

Yağ konusuna gelince ,ben sürekli rx motoru revize ediyorum ve topladığım motorlar yaklaşık 6 lt yağ alıyor. tabi motoru dağıttığımız için gram yağ kalmadığından ,bu kadar yağ alıyor.

Aslında revivo kardeşimizin dediği gibi yaklaşık 8lt dir fabrika çıkışı.

Yalnız yaklaşık 3lt civarında yağ önde bulunan yağ soğutucularının içerisinde kalıyor.bu yüzden yağ değişiminde yaklaşık 4lt civarında yağ alıyor.Bakım kısmına gelince..ateşleme kiti olarak bildiğimiz (bobin bujı ve kablolar) bunların ömürleri sıradan araçlardakinden biraz daha kısadır.sürekli yüksek ısıya maruz kaldığından . Aracın soğukken tek marş çalışmıyorsa ve tekleme tarzı veya patlatma sesleri yoğunlaşınca ,bunları değiştirmeni öneririm. bujıleri maxımum 25 binde değişirsen çok daha  iyi.   Soğutma sisteminde mutlaka ama mutlaka saf olarak  FL22 kullanmalısın ,hatta bir bidonda bağajında yedek olarak taşımanı öneririm.her ihtimale karşı.  FL22 özel olarak rx8 için geliştirilmiş bir soğutma sıvısıdır

FL22  nin kısaca öneminden bahsedeyim ... bu sıvı   +145 / +155  ......  -70 / -80     dereceelerde donma ve kaynama özelliğine sahip. %55  oranında su ilave edelirse   -40   ..    +120   derecelere düşüyor. RX8 LERDE MUTLAKA SAF OLARAK KULLANILMALI  !!!!!!!!!!

En önemli özelliği ise içerisinde pas önleyici bir takım kimyasalların bulunması. buda rx için oldukça hayati bir durum. motor iç yapısı paslanmaya ve çürümeye çok meyilli olduğu için . bu sıvı rx lerde vazgeçilmezdir.  kıssaca motor içinde ve oluşabilecek korozyona karşı sınırsız bir koruma sağlıyor. paylaştığım bazı görsellerde bunları görmüssünüzdür zaten.

bunlara dikkat ettiğin sürece perece pekte endişelenmen gereken bişi yok. güle güle kullan.  dilersen paylaştığım sayfada  biraz gezin . sana faydalı olacak  şeyler bulacaksın....    facebook..     MAZDA RX8 EKREM MEMİŞ

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

• Yeni Oluştur...