Jump to content
Fotifoti

Kar-Tipi Fırtınasında, Led Farların Performansı

Tavsiye Edilen Mesajlar

Fotifoti    2.273
Fotifoti

Geçen pazar Eskişehir-Bursa yapım geldim . Dönüşte yol boyunca fırtına vardı . Yüksekliğe göre hava sıcaklığı ile beraber yağış da değişti. İnegöl'e gelmeden karla karışık yağmur, İnegöl de yagmur varken Sivrihisar'a 30km kala kar fırtınasına çevirdi. Yagmur boyunca ben önde, skoda arkadaydı çünkü LED'ler yağmurda müthiş gösteriyor. Kar yağınca isler değişti [emoji1] Yol Kenarlarında takip ettiğim kedi gözleri kar kaplandı, radar benden bu kadar deyip kendini kapattı, led farlarda (kısada olmasına rağmen) sanki bütün kar taneleri üzerimize yağıyor gibi bir görüntüye neden oldu. Önümdeki aracın stoplarını takip ederek gittim [emoji1] mola verecek yer yok, kenarda duracak yer yok baya korkunçtu [emoji1] belki ömrümde böyle bir yol bir daha görmem ama led farla tipiye yakalananlar ne yapıyor, ne yapmalıyız ?

https://vimeo.com/152572392

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.556
İlhan
21 dakika önce, fotifoti :

Geçen pazar Eskişehir-Bursa yapım geldim . Dönüşte yol boyunca fırtına vardı . Yüksekliğe göre hava sıcaklığı ile beraber yağış da değişti. İnegöl'e gelmeden karla karışık yağmur, İnegöl de yagmur varken Sivrihisar'a 30km kala kar fırtınasına çevirdi. Yagmur boyunca ben önde, skoda arkadaydı çünkü LED'ler yağmurda müthiş gösteriyor. Kar yağınca isler değişti emoji1.png Yol Kenarlarında takip ettiğim kedi gözleri kar kaplandı, radar benden bu kadar deyip kendini kapattı, led farlarda (kısada olmasına rağmen) sanki bütün kar taneleri üzerimize yağıyor gibi bir görüntüye neden oldu. Önümdeki aracın stoplarını takip ederek gittim emoji1.png mola verecek yer yok, kenarda duracak yer yok baya korkunçtu emoji1.png belki ömrümde böyle bir yol bir daha görmem ama led farla tipiye yakalananlar ne yapıyor, ne yapmalıyız ?

https://vimeo.com/152572392

Foti ilk iş olarak bence çok iyi bir göz doktoruna görünmelisin. :D

Vallahi paylaştığın videoda yol ve şeritler gayet güzel görünüyor. Xenon farın yağmurlu-sisli havada çakması gibi bir görüntü beklemiştim ama. Durum kat ve kat iyi.

İstanbul'da çok iyi tanıdık bir göz doktoru tanıdığım var. Benim kızın ameliyatını yapan doktor. Olmadı sana bir randevu alalım. :geyik:

Öpüyorum gözlerinden

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Fotifoti    2.273
Fotifoti
10 dakika önce, İlhan :

Foti ilk iş olarak bence çok iyi bir göz doktoruna görünmelisin. :D

Vallahi paylaştığın videoda yol ve şeritler gayet güzel görünüyor. Xenon farın yağmurlu-sisli havada çakması gibi bir görüntü beklemiştim ama. Durum kat ve kat iyi.

İstanbul'da çok iyi tanıdık bir göz doktoru tanıdığım var. Benim kızın ameliyatını yapan doktor. Olmadı sana bir randevu alalım. :geyik:

Öpüyorum gözlerinden

Ya o fırtınanın iyi kısmı, kar parlıyor ya onu göstermek için. Ayrıca video fps farklı olduğu için de yol görünüyor. Normalde öyle görünmüyor yani ve esas problem yaşadığım yerde sadece hayatta kalmaya odaklandığım için video falan çekmek aklıma gelmedi :D gözler o kadar kötü değil.

http://f80.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1206896

burada da başka bir led far sorunu var

ayrıca silecek hızına dikkatini çekerim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mersinden_Ersin    225
Mersinden_Ersin

Farkındasınızdır, sıkı otopark.com takipçisiyim ve yaptıkları testlerde objektif olduklarına inanıyorum. Daha beğendikleri led fara rastlamadım. BiXenon'ları genelde seviyorlar, eleştirdikleri de oluyor ama alınabilir fiyatlı araçlarda gelen led farları (Mondeo hatırlıyorum en son) yetersiz buluyor haspalarım. İhtimal yok ama yeni araç alacak olsam muhtemelen led fara ekstra para vermem, anca paket donanımdaysa ve diğer donanımlar önemliyse alırım, performansı eh ama şekli yeter beah diyerek kendimi avuturum :)

Videoyu da izledim, videoda yol gözüküyor evet ama kar taneleri de çok belli oluyor. Ağır sisli bir gecede 500 km 2014 Passat kullandım, nefret ettim xenondan. Bu tip karakış koşullarda beyaz ışıktansa sarı ışık daha iyidir, hatta eski sapsarılar en iyisidir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
M.E.G    1.130
M.E.G

Biz sürekli kar ve fırtına da araç kullanıyoruz foti ne yapalım? :) Ben ne eski mazdada ( 6000K xenon) , ne dizelde ( 8000K) çok büyük sıkıntı yaşamadım. Bir kaç kere farları tamamen yere yönledirip gitmişliğim var. Sislerin iyise onlarda çok iş görür. Hatta kısaları kapatıp sislerle gidebilirsin. Eğer büyük sıkıntı yaşıyorsan sislerin gücünü artır biraz foti.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot    1.563
Zealot

ışık kaynağınız ne olursa olsun, 

ışık ; ilerlediği ortamın yoğunluğuna göre yol kat eder. suda kırılması ve hızının yavaşlaması da bundandır.

yağmurda, suyun içinden geçen ışıklar kırılıp dağılacak,  

karda ve siste ise,  ışık; çarptığı bu yüzeyin içinden geçemeyecektir ve önünüzdeki kar-sis i aydınlatacaktır. 

kısaca ışığınız ne kadar kuvvetliyse, önünüzdeki sis veya kar taneleri o kadar parlar.   

sis farının da ışığı dağıtmasının sebebi budur > her kar tanesine düşen birim ışığı azaltmak gibi düşünebiliriz.  

sizin farlar güzel. hatta bayaa güzel..   bir problem yok.

zor şartlarda temkinli sürmek iyidir.  

geçenlerde sis'te 2 kamyona çarpan 4-5 araç videosu meşhur oldu ya =) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.