Jump to content

Akü Değişiminden Sonra Yakıt Tüketimindeki Düşme

GökayT
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Geçen hafta aldığım aracımın tüm genel bakımlarını yaptırdıktan sonra soğuk çalıştırmada nazlanarak ve yavaş şekilde çalıştığını fark ettim , araba marş alırken herşey fazlaca sönükleşiyordu, akünün ömrünü tamamladığını düşündüm, üzerinde 2011 yılından kalan orjinal fabrika çıkışı Varta marka akü vardı. Yolda izde şehir dışında olmadık yerde yolda kalmayalım diye aküyü değiştirmeye karar verdim, dün akşam üstü Bornova 3. Sanayideki Bosch Car servise gittim orada yapacak olan usta yokmuş tek akü kalmış falan hoşuma gitmedi, hemen karşısındaki 2. Sanayide ki Bosch Car Servise girdim, Bosch S4 60 Amper aküyü 220 TL aldım biraz pahalı oldu ama akşam vakti başka yer aramak istemediğim için katlandım fiyata .  Aküyü değiştirirken arabayı güç kaynağına bağlıyorlar böylece saat ve radyo istasyon listesi falan kaybolmuyor güzel bir hizmet. İşin ilginç yanı akü değişiminden önce kullandığım 1 hafta boyunca şehir içinde sakin ve dikkatli kullandığım halde 11 - 11,5 Litre yakan araba akücüden dönüş yolunda gazlayarak kullanmama rağmen önce 11 sonra 10,5 , 10 derken 9 Litre ve 9,2 Litre arasında bir tüketim değerine geriledi :D . Bagajda ortalama 100 Kg' lık inşaat malzemesi var bir de ben varım, yarım depo benzin, hava 5 derece bütün değerler aynıyken tek değişen faktör akü. Demekki bagaj boş olsa şehir içinde 8,5 litreleri falan görebilicem :D . Akünün yakıt tüketimine etki etmesini daha önce duymamıştım ve görmemiştim, bana ilginç geldi, paylaşmak istedim, tahminimce zayıf aküyü doldurmak için alternatör sürekli çalıştığından dolayı motora fazla yük bindiriyordu diye kendimce bir senaryo ürettim, nedir ? ne değildir ? senaryom doğrumudur ?  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Gökay selam,

Öncelikli olarak yeni aracın ve yeni akün hayırlı uğurlu olsun inşallah. Kazasız belasız kullanman dileği ile. :nazar:  :dua:

Akünün yakıta etkisini hiç duymadım. Senin bu izleniminden sonra bende de merak uyandırdı. Fark ettirsede bu kadar fark ettirir mi ? Bu konuda şahsen şüpheliyim.

Bu arada akünün fiyatını bence makul almışsın. Bende akü araştırıyorum, Bosch akülere bende baktım. Ama bu fiyatlara hiç denk gelmedim.

Forumda aküyle ilgili çok güzel bir konumuz mevcut. Zaman bulduğunda bir göz atmanı tavsiye ederim. Bu konu sayesinde akü konusunda daha bilinçlendim. Ve akü arayışımda ki kriterlerde bu konudan sonra değişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25 dakika önce, Mazdacı 1990 :

tahminimce zayıf aküyü doldurmak için alternatör sürekli çalıştığından dolayı motora fazla yük bindiriyordu diye kendimce bir senaryo ürettim, nedir ? ne değildir ? senaryom doğrumudur ?  

doğru bir mantıkla yaklaşmışsın fakat; 1 - 2 litreleri bulacak, senin fark edeceğinin bir ekonomi söz konusu olmaz maalesef. bir de sizde mazda 3 yok muydu? bu tiguan'ı görünce bir sorayım istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, Mehmet Özdemir :

doğru bir mantıkla yaklaşmışsın fakat; 1 - 2 litreleri bulacak, senin fark edeceğinin bir ekonomi söz konusu olmaz maalesef. bir de sizde mazda 3 yok muydu? bu tiguan'ı görünce bir sorayım istedim.

Gökay'ın gündemini artık takip edemiyoruz Mehmet.

Bir bakmışsın Mazda 6'sını satmış, Mazda 3 almış. Ardından Mazda 3'ünü modifiye edip, akabinde hemen satması. Ben şahsen konularda tesadüfen yakaladım gündemi. :fiuw:

Ama Mazda 6'sından sonra Mazda 3'ünden memnun kalmadığını biliyordum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, Mehmet Özdemir :

İyi de ben de en son egzoz fotoğraflarını inceliyordum :)

Aynen bende öyleydim. Çift egzoz görüntüsünü paylaştıktan sonra, guzuyu sattım diyince. İlkin şaka yapıyor sandım ! Ama baktımki şaka değil, durum ciddi. Avatar değişmiş vs..Dedim guzu gitmiş. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, Mehmet Özdemir :

bir de sizde mazda 3 yok muydu? bu tiguan'ı görünce bir sorayım istedim.

Mazda3 bir kaç aydır ilanda idi, ilanı yenileyince fiyatı da dibe vurunca şans eseri 2 saatte satıldı, Mazda3'ü istanbul'a sattım aynı gün bu Tiguan daha ilana çıkmadan ilk sahibi doktordan denk geldi, 5-6 saat içinde benim araba değişti, bunu da uygun fiyata aldım mazda3 ten ettiğim zarar bu Tiguan' da tolere oldu tamamen şansımın eseri, düşeş denk geldi, şimdi isteyen olsun Tiguan'ı da anında satarım :D , ama bundan sonra ne alabilirim bütçeme uygun ona karar veremedim . Her zaman düşeş araba denk gelmesi imkansız :) , bir süre şansımı daha fazla zorlamadan Tiguan'la takılıcam . 

6 saat önce, İlhan :

Aynen bende öyleydim. Çift egzoz görüntüsünü paylaştıktan sonra, guzuyu sattım diyince. İlkin şaka yapıyor sandım ! Ama baktımki şaka değil, durum ciddi. Avatar değişmiş vs..Dedim guzu gitmiş. :D

Aynen abi guzu gitti :D , Bir atasözü var " Bir sevdik gitmeden , diğer sevdik gelmez " diye hep bir 4x4 üm olsun istemiştim, en makul seçenek Tiguan' dı. Dediğin gibi Mazda 6' dan sonra mazda3' e alışamamıştım, elektrikli deri koltuklar, sunroof , bose vs . bu donanımlara alışınca insan hep arıyor, üzerine Mazda3'ün amortisörlerin garantiden tamir edilmesi, servis sorunu derken hiç üzülmedim sattığıma, ama Mazda 6 'yı sattığıma pişmanım resmen sıfırlamıştım arabayı motorundan alt takımına lastiğine kadar, o kadar uğraştıktan sonra 3000Km falan bindim, mazda 6'yıda piyasasının çok altına bir fiyata almıştım, onu dışarıda özel servise götürüp yıllarca binebilirdim, keşke en başta senin sözünü dinleyip mazda 6' yı Mazda 3'le değişmeseydim, neyse bunda da vardır bir hayır diyelim :) .

Güzel sözleriniz ve dilekleriniz için çok teşekkür ederim allah sizede kaza bela yaşatmasın, sizlerde güzel günlerde kullanın araçlarınızı :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 saat önce, İlhan :

Forumda aküyle ilgili çok güzel bir konumuz mevcut. Zaman bulduğunda bir göz atmanı tavsiye ederim. Bu konu sayesinde akü konusunda daha bilinçlendim. Ve akü arayışımda ki kriterlerde bu konudan sonra değişti.

Akü ararken senin kriterlerin nedir İlhan abi marka mı ? fiyat avantajı mı ? Bayi ağı mı ? Akünün teknik donanımlarımı ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Akü ararken senin kriterlerin nedir İlhan abi marka mı ? fiyat avantajı mı ? Bayi ağı mı ? Akünün teknik donanımlarımı ? 

Bilindik bir marka oluşu ve soğuk marş kapasitesinin biraz yüksek olması. Çalıştığım yerde - 12 leri gördüğüm oluyor. Birde Kartepe, Bolu, Abant gibi soğuk şehirlere gezmeye gittiğimiz için. Bu konuda karda kışta kıyamette ki performansı iyi olmalı benim için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9 dakika önce, İlhan :

Bilindik bir marka oluşu ve soğuk marş kapasitesinin biraz yüksek olması. Çalıştığım yerde - 12 leri gördüğüm oluyor. Birde Kartepe, Bolu, Abant gibi soğuk şehirlere gezmeye gittiğimiz için. Bu konuda karda kışta kıyamette ki performansı iyi olmalı benim için.

Bosch S4 Silver  , soğuğa standart aküden daha daha dayanıklıymış, soğuk çalıştırmada %15 daha iyiymiş falan ben esas onu arıyordum olmuşken iyisini alayım diye ama kaç yere gittim bulamadım Normal S4 buldum onu bile zoraki buldum, Bosch servisleri soyulmuş gibi resmen ne akü kalmış ne silecek hepsi bitmiş :D . Abi eğer ki Bosch S4 Silver bulamazsan Varta Blue Dynamic' te fiyat kalite açısından çok iyi aklımda Varta'da kaldı aslında. İnternetten alma şansın varsa uygun fiyata bu yazdığım çeşitlerden var hemde silver falan istediğini seçme şansı var, ben internetten alışverişe güvenmediğim için cesaret edipte alamadım, Bosch serviste'de benim iş akşam üstüne denk geldiği için normal Bosch S4 'e razı oldum :), neyse artık almış bulundum kafayı takmıycam, nasıl olsa beni İzmir'de idare eder . Bu araştırmaların sonucunda senin için ön plana çıkan özel bir marka model var mı abi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

16 saat önce, Mazdacı 1990 :

Bosch S4 Silver  , soğuğa standart aküden daha daha dayanıklıymış, soğuk çalıştırmada %15 daha iyiymiş falan ben esas onu arıyordum olmuşken iyisini alayım diye ama kaç yere gittim bulamadım Normal S4 buldum onu bile zoraki buldum, Bosch servisleri soyulmuş gibi resmen ne akü kalmış ne silecek hepsi bitmiş :D . Abi eğer ki Bosch S4 Silver bulamazsan Varta Blue Dynamic' te fiyat kalite açısından çok iyi aklımda Varta'da kaldı aslında. İnternetten alma şansın varsa uygun fiyata bu yazdığım çeşitlerden var hemde silver falan istediğini seçme şansı var, ben internetten alışverişe güvenmediğim için cesaret edipte alamadım, Bosch serviste'de benim iş akşam üstüne denk geldiği için normal Bosch S4 'e razı oldum :), neyse artık almış bulundum kafayı takmıycam, nasıl olsa beni İzmir'de idare eder . Bu araştırmaların sonucunda senin için ön plana çıkan özel bir marka model var mı abi ?

Araştırmalarım sonucunda kafama ilk yatan marka Varta. Yetkili servisimde Varta önerdi. Yanlış hatırlamıyorsam onlarda hep Varta takıyorlarmış.

Soınraki marka Bosch, bir dönem kampanyası vardı. Eski akünü belirli bir fiyata alıyorlar, yeni akünün fiyatından düşerek ödüyorsun. Ama öyle olduğu halde Varta, Mutlu ve İnci'den fiyatları yüksek kalıyordu.

Mutlu ve İnci akülerde oldukça cazip, fiyatları oldukça makul. Ürün çeşidi oldukça fazla, bayi, servis ağı iyi. Hal böyle olunca 2011 model aracıma çok fazla kasmaya gerek yok. İnci yada Mutlu olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...