Jump to content

Geleceğe Dönüş - 1970 Mazda RX-500 Konsept


Leskylor
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Internette dolaşırken rastladığım bu güzel konsept aracı sizlerle paylaşmak istedim. Google translate değil alın teridir :) 

Model: Mazda RX-500

Prömiyer: 1970 Tokyo Motor Show

Teknik Özellikler: 247 beygir gücünde Rotary motor, 850 kg ağırlık, kelebek-kanat kapılar, martı-kanat motor kapağı

 

Bu model neden önemliydi?

Çünkü dakikada 14.000 devir çevirebilen bir motora ve sadece 850 kilogram ağırlığa sahip bir steyşın araç! :) 

Bu aracı 1970 Tokyo Otomobil Fuarı'nda gördüğünüzü düşünün. Çağının ötesinde bir dizayna sahip, Geleceğe Dönüş filminde başrolü oynayabilecek bir araç. Mazda mühendisleri, RX-500'e, kelebek-kanat kapılar ve motora ve yedek lastiğe erişim sağlayan martı-kanat motor kapağı gibi yenilikçi dizayn öğeleri katmışlar.

Aracın ruhu ve kalbi, 491 cc hacminde, çift kava kanallı ve 247 beygir güce sahip Wankel rotary motor. Mazda bu inanılmaz hafif ağırlığa plastik kaporta panelleri kullanarak erişmiş ve bu sayede araç 200 km/h'dan fazla bir hıza ulaşabiliyor. Mazda, şirketin test pistinde aracın 241 km/h hıza çıkabildiğini iddia etmiş.

Muhtemelen bu araca baktığınızda arka kısımda yer alan ek aydınlatma parçalarını merak etmişsinizdir. Üst taraftaki yeşil olanlar, sürücü hızlanırken; sarı aydınlatma seti ise hız azalırken yanıyormuş. Ayrıca stop lambalarının yoğunluğu sürücünün frene ne kadar basınç uyguladığına göre değişiyormuş. (şu an çoğu markanın sanki ekstra bir özellik gibi sunduğu aktif stop lambaları :) )

Mazda 2008 yılında bu aracı restore ederek Hiroshima Şehir Taşımacılık Müzesi'ne koydu. Bir yıl sonra Tokyo Otomobil Fuarında, 2014'te ise Goodwood Hız Festivali'nde sergiledi.

Uzun zamandır birçok insan, aracın yeşil, sarı ve gümüş renklerini Mazda'nın ürettiğini sandı. Halbuki restorasyon sürecinde ortaya çıktı ki Mazda boyaları tek araca 3 farklı katman halinde uygulamıştı :) 

 

Kaynak: motor1.com

bg-mazda_rx_500-08.jpg

maxresdefault.jpg

Mazda_RX-500_002.jpg

1970_Mazda_RX-500_concept_03 small.jpg

  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şu dünyada anlamadığım bir şey varsa o da nesnede hat, çizgi ya da şekil duygumuzun yıllara göre nasıl değiştiğidir. 

nasıl oluyor da bir otomobili ne kadar "futuristik" olsa da tutturamıyoruz ya da bir otomobili görür görmez nasıl oluyor da "eski" tasarım olduğunu anlayabiliyoruz. 

bunu bir türlü anlayamıyorum. dediklerimin bu otomobille bir ilgisi yok tabi. böyle "şeyler" gördükce böyle düsünmekten alamiyorum kendimi.

bu arada bence bu dizayn konusundaki tek istisna kubrick'in 2001:a space odyssey'idir herhalde galiba sanırsam?

  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu tasarımdaki araca Rotary motorda olur, Jet motorda , çıkma F4 motoru taktın mı buna  gitgel konya  istanbul 6 saat olur...

 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...