Jump to content
Sergio_01

3. Nesil Mazda 3 Soul Red 41V Boyası

Tavsiye Edilen Mesajlar

Sergio_01    121
Sergio_01

Merhabalar,

Bundan 1 yıl önce arka ve ön kapıları kapsayan ufak bir hasar oluşmuştu. Servise gösterdiğimde arka kapı değişecek ön kapı tamir olur demişlerdi ve çok uçuk rakamlar söylemişlerdi. Bu süre zarfında çıkmacılardan arka kapı araştırdım fakat onlarda çıplak kapı satmadıkları için 250 - 300 usd arasında fiyat çekiyorlardı sadece arka kapı için.

Bizim firmada imalatta çalışan çocuklardan birisi daha önceden kaportacılık yapmış onunla arka kapıyı söküp bakalım dedik gerçekten yeni kapımı lazım yoksa iki çekiçle düzelirmi diye.

Ve anladıkki iki çekiç darbesi ve biraz macunla düzelttik. Sonraki etap boya kısmına geldik...

Kievde bir boyacı buldum internet sitelerine Mazda Soul Red 41V boyasını özellikle koymuşlar. (Verdikleri boya iki ayrı boyadan oluşuyor ilk boya metalik turuncu renk gibi ikinci boya ise kırmızı bir renk Boya markası RM)

Gittik aldık boyamızı ve başladık boyamaya ilk denememizde beceremedik kapılarda siyah siyah gölgeler kaldı maalesef. Tekrardan boyamaya karar verdik. Aldık tekrardan boyamızı ve boyadık fakat bu seferde renk biraz açık kaldı.

Boya yapılırken birinci kat metalik boya 2 kat atılıyor ikinci kat kırmızı boya 5 kat atılıyor en sonundada cila (Cleat Coat) 2 kat atıldı....

Kısacası çok zahmetli ve problemli bir renk Soul Red 41V... En güzeli beyaz renk araba alacaksın arkadaş....

İnternette bulduğum bir video bu renk boyama işlemiyle ilgili....

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mehmet Özdemir    2.535
Mehmet Özdemir

sonraki denemenizde tutturabildiniz mi peki? serviste çalışan boyacı arkadaş da bu kırmızı rengin çok sıkıntılı olduğundan bahsetmişti. kendisine göre bir istatistik de tutmuş; kazaya karışıp, boya ve kaporta için gelen yeni Mazda3'lerin çoğu bu kırmızı renge sahip araçlarmış.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sergio_01    121
Sergio_01

Şimdi birşey geldi aklıma... Boya işinden anliyan arkadaşlar inşallah görürler bunu...

En son kat olarak atılan verniği söksek kimyasallarla ve ikinci kat boyası olan kırmızı baz boyayı bir kat daha atıp sonra tekrar vernik atsak isteiğimiz efekte ulaşabilirmiyiz acaba ... Admin abilerim lütfen yardım .... SOS ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Sergio_01    121
Sergio_01

Tekrar merhabalar,,,

Bu konuyla ilgili kimseden hiç ses çıkmadı maalesef...

En sonunda mazda servisinde boyattım tekrardan... Bu sefer renk uyumu %80 oranında tuttu.... Servisteki masterin söylediğine göre %100 oranında hiçbir şekilde renk uyumu yakalanamaz diyor... Hatta ve hatta fabrikadaki robotların boyamasında bile aracın tavanıyla ve kapılarıyla bile renk farklılıkları oluyormuş...

Kazasız sorunsuz sürüşler dilerim hepimize...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.