Jump to content
Arabalar

Araçların Elektronik Donanımlarının Kısaltmaları

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arabalar

Günümüzde sıklıkla kullanılmaya başlanılan, araç elektronik donanımlarının kısaltmalarını aşağıda derledim.

Bildiğiniz ve aklınıza gelen diğer kısaltmaları da açıklamalarıyla birlikte  eklerseniz hepsi bir başlık altında toplanmış olur.

Selamlar. 

ESP:

“Electronic Stability Program “ ın kısaltması olan ESP , sensörler sayesinde otomobilin seyir halinde çizgisini korumasına yardımcı olur. Böylece, araç savrulmadan istikrarlı bir şekilde seyrini sürdürür.

BAS ya da EBA:

 ''Brake Assist Sistem'' ve''Emergency Brake Assist''in kısaltmaları olan BAS ve EBA, sürücünün fren pedalına sert basması halinde devreye girerek, fren gücünü tam olarak devreye sokar.

ABS:

 ''Antiblock Brake Sistem''in kısaltması olan ABS , sürücülere, tekerlekler kilitlenmeden fren yapma olanağı sağlar. Ani frenler veya ıslak zeminlerde devreye giren ABS, kullanılan aracın manevra ve kontrol yeteneğini artırarak, sürücüye yardımcı olur.

MSR:

 ''Motor Schleppmomenten Regelung''un kısaltması olan MSR , özellikle kaygan zeminlerde, sürücünün ayağını gaz pedalından çekmesiyle oluşacak kaymayı, motor torkunu kullanarak önlemeye çalışır.

ASR:

''Anti Schlupf Regelung''un kısaltması olan ASR , araçların patinaja düşmeleri önler. Anti patinaj sistemi olarak çevrilebilecek ''ASR'', patinaja geçildiğinde çekiş olan tekerleklere giden gücü kontrol eder ve tutunmayı sağlar.

EBD:

''Electronic Brake olan EBD , fren yapılması halinde gücün ön ve arkadaki akslara dengeli şekilde dağılmasını sağlar. Böylece, güvenli fren yapılmasına yardımcı olur.

ASC+T:

''Elektronik çeki tanımlanan sistem, aracı seyir halindeyken sensörler aracılığıyla sürekli takip eder. Sürücü, tehlike yaratacak durumlarda aracına gaz verse bile, sistem motor gücünü sınırlar.

EPB veya APB:

 Klasik el freninin yerine geçen bu sistemde, el freni, anahtar kontak yuvasından çıkarıldığında otomatik olarak devreye girer. Sistem, bazı modellerde, motor yeniden çalıştığında, bazı modellerde de bir butona basılarak devreden çıkarılır.

Tiptronic:

 Araçlardaki şanzımanın manuel yada otomatik olarak kullanılmasına olanak sağlar.

Cruise Control:

 Otomatik hız kontrol sistemi olarak tanımlanan ''Cruise control “ sürücü tarafından devreye sokulduğunda aracın hızını sabitler. Sistem devreden çıkarılmak istendiğinde gaza, frene ya da sistemi çalıştıran düğmeye yeniden basılması gerekir. Günümüzdeki bazı yeni nesil modellerde kullanılan, ''Akıllı Cruise ise sensörler aracılığıyla öndeki araçla olan mesafenin daraldığını tespit eder etmez,  aracı yavaşlatır ve daha sonra hızı tekrar aynı seviyeye otomatik olarak getirir.

SRS:

Otomobil kabinindeki sürücü ve yolcuların bir kaza anında korunması amacıyla geliştirilen

''Airbag'' veya SRS (Suplementary Restraint System)'', Türkçe ‘ye ''hava yastığı” olarak geçti.

Emniyet kemeriyle birlikte kullanılmaları halinde maksimum koruma sağlayan hava yastıkları,

çarpışma sırasında, çok kısa bir süre içinde otomatik olarak devreye girer.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
İlhan

Abi paylaşım için teşekkürler ellerine sağlık. Bu arada forumun özellikleri arasında, bu kısaltmalara açıklama tanımlayabiliyoruz biz. Örneğin ESP veya EBD diye yazdığım anda altını çiziyor. Mause ile üzerine geldiğinde, ingilizce ve türkçe uzun açıklamalarını görebiliyorsunuz. Senin paylaştığın konuda esp ve ebd 'yi yakalamış örneğin. @Burak abi arada bu listemizi güncelleyelim, fırsat buldukça. :)

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

Tabii İlhan, fırsat buldukça ekleriz inşallah eksikleri ;) 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×