Jump to content
Oytun

2012 Mazda 3 Mirai mi 2009 Mazda 6 Exclusive mi ?

Tavsiye Edilen Mesajlar

Oytun    19
Oytun

Ve sonunda yol ayrımı...

İlk önce kafamdaki aracı, ihtiyaç ve bütçesel durumumu belirteyim.

Yıllarca en boş donanım düz vites şirket araçlarında hem uzun yolda hem Ankara'nın iş çıkışı + Kızılay trafiğinde sefil olduğum için artık kendi aracıma sahip olurken olabilecek en dolu aracı sürmek ve keyif almak istiyorum.

İhtiyaç anlamında C sınıfı bir sedan işimi rahatlıkla görecektir. D sınıfı ise büyük araç sevdiğim için zararı olmayacak bir durum.

Bütçe konusunda ise maksimum 55000TL harcayacağım.

Neden Mazda bir başka araç değil sorusunun cevabı ise sorunsuz önümüzdeki 5-7 yıl arasında artık evimizi de alana kadar bir daha araç değiştirmek istemediğim için. Dolayısıyla 2.ci eli yok değer kaybı hiç önemli değil. Arabaya ihtiyacımız var ama ev alana kadar bu konunun kapanması lazım.

İlk Mazda'ya niyetlendiğimde 6'ya vuruldum fakat henüz 7 yaşını doldurmamış olanların yıllık vergisini görünce çok kalbim kırıldı ve Mirai donanım 3 lere bakmaya başladım. 

Mazda 3 - 6 maksimum 55000TL'ye malum sitede bulunuyor. Mazda 3'ler 2012 yılına kadar çıkıp 35-40bin kmlere kadar inerken, Mazda 6'lar 110-120bin km den başlayıp 2009'a düşüyor fakat fiyat da 50000 bandına düşüyor.

İki araç da full donanım 6 hafızalı elektrikli deri koltuk + Bose müzik sistemi ve D sınıfı konforu verirken, Mazda 3 RVM Kör Nokta Uyarısı sunuyor. Donanım farklılığı olarak dikkatimi çekenler bunlar oldu.

Hangisi olursa olsun LPG'li alacağım ya da taktıracağım zira şu anki aracımın km 10-11lt benzin sarfiyatı epey can yakıyor. 

Mazda 6'yı bahsettiğim rakama alabilirsem yıllık vergi anlamında baştan kar edeceğim için 7 yaşında 2.0lt 1255TL ve 4 yaşında 1.6lt 748TL fark çok gözümde değil.

Bilmediğim ve öğrenmek istediğim bir konu da Mazda 3 ve 6 arasındaki parça fiyat farkı haa diyeceksiniz ki arkadaş parçaya ihtiyaç olmuyor ki farkını merak edesin :tey: yerden göğe haklısınız fakat bilmekte yarar var neticede biri C biri D sınıf araç.

Bu minvalde bir de 3 ve 6 nın periyodik bakım maliyetlerini karşılaştırma fırsatı olursa bu başlık rehber niteliğine kavuşabilir gibi geliyor.

Bu kriterler dahilinde burada yazmak aklıma gelmeyen durumları da göz önünde bulundurup uzun yıllar binilecek şekildeher türlü detayı göz önünde bulundurup sizlerin tercihi ne olurdu bir kamu oyu yoklaması yapmak istedim.

Şimdiden okuyan - cevap veren herkese teşekkür ederim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
sahmelik    60
sahmelik

Yanlış amlamadiysam rvm 6 da yok yazmış siniz demi? Benim bildiğim 6 da var ve 6 nin parca fiyatlari 3 e gore yuksek bulunabilirligi düşüktür. Konfor + sürüş keyfi illaki ondedir.miraide ayriyeten orjinal Xenon farlar ve anahtarsiz giriş (emin değilim) ve calistirma ( eminim) vardır. Yakit sarfiyati olarak 6 bir tik ondedir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
GökayT    275
GökayT

Eğer ki kafanızda mazda 6 almak var ise hiç tereddüt etmeden mazda 6 alın , model yılı bir iki yıl eski olabilir ama sürüş keyfi, konfor, rahatlık, genişlik ve içine oturduğunuzda deri döşemelerin, iç tasarımın ve bose müzik sisteminin verdiği yüksek sınıf hissi mazda 3 ile kıyaslanamaz, +  mazda 6'nın virajlardaki rayda gidiyormuş hissini anlatmak olmaz yaşamak lazım. 

Yakıt olarak ikisinin arasında olsa olsa 1 litre fark olur . Parça konusunda mazda 6 iridyum buji kullanır 4 adet takımı 200 lira civarıdır ama 80 bin km de bir değiştirilir. Mazda 3 standart buji kullanır, 20 binde değiştirilir. Bunun dışında periyodik bakımlarında fark yoktur standart bakım prosedürü ikisinde de aynı. Parça bulunabilirliği açısından da aynıdırlar, sürekli istenebilecek sarf malzemeleri her daim bulunur, ancak filanca yerin plastiği, falanca parçanın tutacağı, amortisör vs. gibi parçalarda sipariş verip parçayı beklersiniz, mazda 6 da alsanız mazda 3 de alsanız bu değişmez . 

Satması zor diye düşünmeyin, piyasası çok hızlı denen markalar ne sürede satılıyorsa mazda'nız da o sürede satılır hatta daha bile hızlı satılır, çünkü reno da , fiat da , atıyorum vosvos da o kadar çok satılık ilan var ki birinin aracınızı bulması şans eseri, ama mazda da araç az meraklısıda tam tutkun olduğu için o bir kaç ilan içinde sizin aracınızı buluveriyor. 

Kısacası demem o ki ; Madem ki executive full donanım, otomatik mazda 6 alıp lpg takıp hem ekonomik hem konforlu gezmek gibi bir isteğiniz var o zaman mazda 3 ü kafanızdan silin , paranızı mazda 6 ya yatırıp keyfinizi sürün, yolda giderken, park ettikten sonra dönüp arabaya baktığınızda, diğer insanların aracınıza bakışlarını gördükçe, virajların tadını çıkartırken, deri koltuklarında yayılıp, Bose' un tadını çıkartırken iyi ki almışım diyeceğiniz bir aracınız olsun,  Mazda 6' tınız olsun , hayırlısı olsun . :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ömer626    425
Ömer626

Ne olurdu yani ben de de2006 model üstü bir mazda 6 olsaydı :( Hocam LPG takılacaksa mazda 3 ü unutun bence de..En başta 1 sınıf üst bir araç..Aile boyu  binilecek bir araç..Mazda 6 al keyfini sür,bana da fotolarını at ağzımın suyunu silee sile bakayım...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir

Çok güzel karşılaştırmalar gelmiş. Peki km. Ler konusunda ne düşünürsünüz?

Mazda 3 ler düşük km iken Mazda 6 lar 100bini geçmiş halde. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mazda_Ozan    455
Mazda_Ozan

Tamamen size kalmış birşey , 400bin kmde bile sorun yaşamayan bir araçtan bahsediyoruz. Lpg yoksa 500 bini rahat rahat görebilecek bir araç.. Kmsine göre fiyatı var her aracın ona göre alırsanız sorun olmaz.

Aramıza hoşgeldiniz

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

SM-G930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
GökayT    275
GökayT
35 dakika önce, Mutlu Tekir :

Mazda 3 ler düşük km iken Mazda 6 lar 100bini geçmiş halde. 

Km demek herşey demek değil , 50 bin km olup içi dışı bitmiş , takım taklavat ne varsa ölmüş, her yerinden ayrı ses gelen, içine keçi bağlasan durmaz vaziyette olan araçta var, 250.000 km olup gıcır gıcır, tertemiz, yeni gibi , en ufak sorunu olmayan araçta var . (kısa süreliğine bir serviste çalışmıştım ordan biliyorum)

Konfor, kalite ve üst sınıf araç deneyimini kilometre yüzünden bir kenara bırakıp, bir alt sınıf araca binmeye değmez, varsın kilometre sayacı yüksek olsun.

200.000 km de 2009 Mazda 6'ımı satıp 2015 sıfır mazda3 aldıktan sonra yaşadığım hayal kırıklığı bana ders oldu. Şimdi sorsalar şimdiki 80 bin km deki Tiguan mı, sıfır mazda 3 mü, yoksa 200.000 Km deki Mazda 6 'nı mı istersin diye , hiç tereddütsüz mazda 6 derim . :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
abdullah    103
abdullah
1 saat önce, Ömer626 :

Ne olurdu yani ben de de2006 model üstü bir mazda 6 olsaydı :( Hocam LPG takılacaksa mazda 3 ü unutun bence de..En başta 1 sınıf üst bir araç..Aile boyu  binilecek bir araç..Mazda 6 al keyfini sür,bana da fotolarını at ağzımın suyunu silee sile bakayım...

İnşallah en iyi ve en sevdiğin arabaya sahip olursun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ömer626    425
Ömer626
2 dakika önce, abdullah :

İnşallah en iyi ve en sevdiğin arabaya sahip olursun

Amin inşallah :) Herkesin gönlünde ne varsa ona sahip olur inşallah.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oytun    19
Oytun
7 saat önce, sahmelik :

Yanlış amlamadiysam rvm 6 da yok yazmış siniz demi? Benim bildiğim 6 da var ve 6 nin parca fiyatlari 3 e gore yuksek bulunabilirligi düşüktür. Konfor + sürüş keyfi illaki ondedir.miraide ayriyeten orjinal Xenon farlar ve anahtarsiz giriş (emin değilim) ve calistirma ( eminim) vardır. Yakit sarfiyati olarak 6 bir tik ondedir.

Bi-xenon Afs iki aracta da oldugu icin onu yazmamistim fakar anahtarsiz giris ve calistirma dediginiz gibi 3'te var 6'da yok. Olsa guzel olur fakat olmasa da cok sorun degil. Beni dusunduren konularin en basinda alacagim aracin yakit tuketimi var. Sehir ici kmde 25 kurus ve alti beni mutlu eder. Su an kullandigim tsi dsg aracimda sag ayagimi inanilmaz ehlilestirdim. Surus tarzi olarak sozum meclisten disari emekli albay statusune eristim diyebilirim. Bu sartlarda Mazda 6 beni tuketim olarak uzmeyecekse zaten tadindan yenmez.

5 saat önce, GökayT :

Kısacası demem o ki ; Madem ki executive full donanım, otomatik mazda 6 alıp lpg takıp hem ekonomik hem konforlu gezmek gibi bir isteğiniz var o zaman mazda 3 ü kafanızdan silin , paranızı mazda 6 ya yatırıp keyfinizi sürün, yolda giderken, park ettikten sonra dönüp arabaya baktığınızda, diğer insanların aracınıza bakışlarını gördükçe, virajların tadını çıkartırken, deri koltuklarında yayılıp, Bose' un tadını çıkartırken iyi ki almışım diyeceğiniz bir aracınız olsun,  Mazda 6' tınız olsun , hayırlısı olsun . :) 

Gokay agzina, vaktine parmaklarina saglik. Herseye cevap vermissin aklimdaki. Heleki su son yazdigin paragraf kavgada soylenmez kivamda olmus ayip etmissin soylemeden edemedim :tey:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Arman-1999    1.536
Arman-1999

Bir saat önce, Oytun :

Bi-xenon Afs iki aracta da oldugu icin onu yazmamistim fakar anahtarsiz giris ve calistirma dediginiz gibi 3'te var 6'da yok. Olsa guzel olur fakat olmasa da cok sorun degil. Beni dusunduren konularin en basinda alacagim aracin yakit tuketimi var. Sehir ici kmde 25 kurus ve alti beni mutlu eder. Su an kullandigim tsi dsg aracimda sag ayagimi inanilmaz ehlilestirdim. Surus tarzi olarak sozum meclisten disari emekli albay statusune eristim diyebilirim. Bu sartlarda Mazda 6 beni tuketim olarak uzmeyecekse zaten tadindan yenmez.

Gokay agzina, vaktine parmaklarina saglik. Herseye cevap vermissin aklimdaki. Heleki su son yazdigin paragraf kavgada soylenmez kivamda olsum ayip etmissin soylemeden edemedim :tey:

mazda3 sedan otomatik 5.5 ortalama yakıt değeri

fark 0.4

mazda6          otomatik 5.9 ortalama yakıt değeri

mazda3 şehir içi         6,8 

fark 0.7

mazda6 şehir içi         7.5 

bu rakamlara o konfor, o performans, o,o,o ooooo bırakılır mı hiç!!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oytun    19
Oytun
1 dakika önce, arman-1999 :

mazda3 sedan otomatik 5.5 ortalama yakıt değeri

fark 0.4

mazda6          otomatik 5.9 ortalama yakıt değeri

mazda3 şehir içi         6,8 

fark 0.7

mazda6 şehir içi         7.5 

bu rakamlara o konfor, o performans, o,o,o ooooo bırakılır mı hiç!!

(Yaşınızdan ötürü abi diyeceğim) Abi bu verdiğin rakamlar hayal gibi zaten... :clap: fabrika verileri diye tahmin ediyorum.

Forumdaki Mazda3 lpg'li yakıt tüketimi konusunu da Mazda6 yakıt tüketimi (bunu sonuna kadar okuyamadım henüz) konusunu da okudum. 

Mazda3 lpg'de 11-12lt yakar deniyor. 6'nın da benzin şehir içi 10lt diyor çoğunluk. 6'nın da 11lt lpg yaktığını farzı misal edersek.

KM'de iki araç da 11lt lpg yaksa pompa fiyatını bilmiyorum bilenler düzeltsin lütfen ama shell'in internet sitesinde gördüğüm en düşük rakam olan 2,39tl/lt lpg fiyatından ilk çalıştırmadaki benzin tüketiminden muaf olarak iki araç da kmde 23,9 yani 24 kuruş yakar görünüyor.Tteoride tabi.

Buna 1-2 kuruş da benzin sarfiyatı eklenirse 25-26kuruş km'de Mazda6 ile yakacak isem heeeç sorun yok. Çok km yapacak değilim yılda 7-8bin en çok yaparım, fakat benim sıkıntılı olduğum konu her yakıt aldığımda o kuruş hesabını yapan rahatsızlardanım ben. Bu durum altımda dizel şirket aracı varken de böyleydi zaten o zamanlardan böyle oldum ben :fiuw:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Arman-1999    1.536
Arman-1999

Elbette fabrika verileri bunlar

sadece bir referans teşkil etmesi bakımından yazdım. Eğer lpg ile kullanacak olursan 5 aşağı 5 yukarı buna yakın farklar oluşacaktır (sanırım)

mevzu eğer iki model arasında kalmak ise ve yazdığın gibi ana konu yakıt sarfiyatı ise;

fabrika verileri de olsa

lpg li kullanım da olsa

benzinli kullanım da olsa

yakıt sarfiyatı açısından aralarında ki fark -1- lt.ye çıksa da mazda6 tercih edilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oytun    19
Oytun
11 dakika önce, arman-1999 :

Elbette fabrika verileri bunlar

sadece bir referans teşkil etmesi bakımından yazdım. Eğer lpg ile kullanacak olursan 5 aşağı 5 yukarı buna yakın farklar oluşacaktır (sanırım)

mevzu eğer iki model arasında kalmak ise ve yazdığın gibi ana konu yakıt sarfiyatı ise;

fabrika verileri de olsa

lpg li kullanım da olsa

benzinli kullanım da olsa

yakıt sarfiyatı açısından aralarında ki fark -1- lt.ye çıksa da mazda6 tercih edilir.

Katılmamak elde değil O0

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.204
Mutlu Tekir

Lpg benzin gösterge değerinin %20 fazlasini yakar. %20 fazla yakmıyorsa aracın lpg ayarı bozuktur. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oytun    19
Oytun
4 saat önce, Mutlu Tekir :

Lpg byapışması österge değerinin %20 fazlasini yakar. %20 fazla yakmıyorsa aracın lpg ayarı bozuktur. 

Kesinlikle. Bir yerde okudum iyi bir ayarla en iyi ihtimal bu rakam %15'e dusuyormus. 

Bu arada daha ziyade Mazda6 kullanicilarina yonelik bir sorum olacak. Ankara'da yasiyorum deri koltuk kullanimi yazin cok sorun olur mu? Sort ile falan yaz gunu araca binince bir coossss diye yapisma durumu oluyor mu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Oytun    19
Oytun

Deri döşeme ile ilgili forumdaki konuyu okudum özellikle Art Car'dan gelen cevap ile gülü seven dikenine katlanır sonucuna vardım. En kötü ihtimal yaz için ucuz yollu bir kılıf ayarlarız zira eşim yazın deri koltuk olayına tepkisini baştan koydu :2funny:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Renegade    215
Renegade

İki araç arasında segment farkı vardır, karşılaştırma yapmak yanlış olur. Bütçenizi, parça pahalılığını, mtv ödemelerini göz önüne alın. Mazda 6 kesinlikle çok kaliteli bir araç, ama büyük, şehir içi pratik kullanım sıkıntı yaratabilir, uzun yol için mükemmel. 3 ise daha pratik ve ekonomik, tek dezavantajı kötü asfalt kaplama yollardaki yol sesi. Tercih sizin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.