Jump to content
İlhan

Gece Sürüş Gözlüğü Hakkında Yanlış Bilinenler

Tavsiye Edilen Mesajlar

İlhan

Çok uzun süredir özellikle internette, facebook’ta ve televizyonda, gece sürüş gözlüğü ve antifar gözlük gibi çeşitli adlarla ürünler pazarlanıyor. Bu ürün kabaca 1 çift fosforlu sarı renk camlardan oluşan bir gözlük. Fiyatları 100 TL ile 200 TL arası değişiyor. Pazarlanan sitelerde bu gözlüklerin gece görüşünü artırdığı ve kazaları azalttığı söyleniyor. Maalesef para kazanmak uğruna bir çok kişinin hayatı riske atılıyor.

OA_1210174.jpg  

Sarı camlar sisli veya puslu gün ışığı koşulları için etkili olabilir. Fakat far parlamaya karşı etkili değildir ve alaca karanlıkta veya gece takılmamalıdır. Farların verdiği parlamadan ötürü bir sorunda öncelikle tam bir göz muayenesi olunmalıdır

Sözde gece görüş gözlükleri sarı tonlu camlarıyla sürüş esnasında sürücüyü rahat hissettirebilir. Ancak yolun karanlık kısımlarını daha da görünmez hale getirir. (Sunglass Association of America)

Gözlerim gece araba kullanırken kamaşıyor. Sebebi ne olabilir?

Gece ışıktan rahatsız olan kişiler çok yüksek ihtimalle astigmat ya da miyop kişilerdir. Gece karşıdan gelen arabanın gözü çok rahatsız etmesinin en büyük sebebi, gece düşük ışıklı ortamda görebilmek için büyüyen göz bebeği, göze daha fazla ışık alır. Gözdeki en ufak bir kırma kusuru göz arkasında, retina üzerinde dağınık bir görüntü oluşturur ve kişiyi çok rahatsız eder.

Gece görüş gözlükleri neden rahatlık hissi verir?

Geçici bir rahatlıktır. Sarı ışık göz bebeğini kapatarak göz arkasında, retinada dağılan ışık miktarını azaltır. Kullanıcıya geçici bir konfor sağlar. Ancak sarı renk camlar, göze giren ışığın rengini kısıtlar, ışığı da azaltmış olur. Son derece tehlikelidir.

Antifar camlar güvenli bir sürüş sağlar mı?

Hayır! Bu çok büyük bir yanlıştır. Sözde gece görüş gözlükleri genellikle sarı tonlu camlarıyla sürüş esnasında sürücüyü rahat hissettirebilirler. Ancak yolun karanlık kısımlarını daha da görünmez hale getirirler.

Gece görüş gözlükleri gözlerimi UV ışınlarından korur mu?

Gece ortamda bulunan UV ışınları göze zarar vermeyecek kadar azdır. Bu yüzden herhangi bir koruyucu gözlük kullanmamıza gerek yoktur.

Gece görüş gözlüğünü karda kullanabilir miyim?

Bu gözlükleri karda kullanarak kendinize daha büyük bir kötülük yapamazsınız. Beyaz renk ışığı yansıttığından gözünüze çok fazla ışık girer. Karda kullanılması gereken %100 UV korumasına sahip kar gözlükleridir.

Gece görüş gözlüğü gün ışığında göz kamaşmasını önler mi? Önlemez. Zaten gün ışığında bu gözlükleri kullanınca gözlerinizin daha çok kamaştığını fark edeceksiniz. Sizi rahatsız edecektir.

Bilgisayar karşısında bu gözlükleri kullanabilir miyim? Bu gözlükleri bilgisayar başında kullanabilirsiniz. Bir zararı olmadığı gibi bir faydasını da görmezsiniz. Hatta uzun süre renkleri farklı algılamaktan dolayı migreni tetikleyebilir, baş ağrısı yapabilir.

Antifar gözlüğü kullanmadan önce ne yapmalı? Gece görüşü nasıl artırılır?

1) Göz doktorunuzu ziyaret edip, herhangi bir göz bozukluğunuz ve görme kaybınız olup olmadığını test ettirin.

2) Eğer optik gözlük kullanıyorsanız camlarınızın numaralarını ve odaklarını kontrol edin. Gözlük camlarınızın anti-refleli olmasına dikkat edin. Anti-refleli camda oluşacak hayali yansımaları engelleyerek rahatsızlığınızı ortadan kaldırır.

3) Özellikle 60 yaş üstü kullanıcılar muhtemel katarakt rahatsızlığı olabilir. Kataraktın gelişme şekline göre gece veya gündüz görüşleri farklı olabilir.

4) Şeker/Diabet rahatsızlığında göz numarası sürekli değişir. Vücutta şekerin yükselmesi gözü miyop yapar ve uzağı görmekte zorlanırız. Şekerinizi kontrol ettirin.

5) Gözlük camlarınızdaki çizikler gece sürüş esnasında parlamalara yol açar. Camlarınızın çiziksiz olmasına dikkat edin.

6) Aracın ön camındaki çizikler ışığın camda parlamasına, dağılmasına yol açar. Eğer ön camınızda çok çizik varsa camı değiştirmek işinize yarayacaktır.

7) Kolormatik, fotokromik, renkli ya da Transitions camlarda en az %7 koyuluk oranı olduğundan gece göze giren ışığı azaltır. Daha az ışık, daha az görüş demektir. Beyaz renkte şeffaf cam kullanımını öneririz.

Sonuç olarak gece görüş gözlükleri sahte bir rahatlama yaratarak, sürüş için daha tehlikeli bir ortam hazırlarlar. Antifar gözükleri kullanmayın

Maalesef trafikteki tüm araçların far ayarını yapmak mümkün değil. Ancak kendi aracımızın far ayarını yaparak ve gerekli olmadığı sürece uzun farları, yağışlı ve normal havalarda sis farlarını yakmayarak diğer sürücülere örnek olabiliriz.

Kaynak

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
oguzhan89

Direk babama okuttum şükür vazgeçti kac zamandir işe yaramaz diye ikna etmeye çalışıyorum şükür delilim oldu teşükkür ederim[emoji4]

Oğuzhan Altuğ

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
ayhan01

Detaylı bilgiler için teşekkürler. Bir uzman görüşüne göre bu tarz gözlükleri kullanmak renk körlüğüne yol açabiliyor.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Mehmet Hayri Genç

Bilgilendirme için teşekkürler...

Redmi Note 3 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...