Jump to content
Efebey

"Trafik Kurallarına Uyulmaması İle Yolsuzluk Arasında Bağ Var"

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

 

Yapılan bir araştırmaya göre, bir ülkedeki trafiği ve araba kullanama alışkanlıklarını inceleyerek o ülkenin yolsuzluğun boyutu belirlenebilir.

Bir ülkedeki yolsuzluğun boyutunu ve kurumların yozlaşıp yozlaşmadığını o ülkedeki şoförlere bakarak anlayabilirsiniz. 

Her ne kadar kulağa biraz çılgınca gelse de James O'Malley'nin, yayınladığı makalenin ana tezi bu şekilde.  

Bu tezi kapsamında Romanya'yı mercek altına alan O'Malley, 2013 yılında bu ülkede her 100 bin kişiden 9.3'ünün trafik kazalarında can verdiğini, bu oranın Romanya'ya kıyasla daha köklü bir sisteme sahip olan İngiltere'de 2.8 olduğunun altını çiziyor. 

World Justice Project'in  ve World Health Organisation'ın verilerini inceleyen O'Malley'nin CityMetric için kaleme aldığı yazıya göre, trafik kurallarına uyulmaması o ülke insanının kanuna bakış açısını özetliyor. 

Konuyu biraz daha açan O'Malley şu ifadelere yer veriyor, "Yozlaşmış ülkelerde insanların kanuna olan saygısı, diğer ülkelere oranla daha az. Örneğin Bükreş'te polisin olduğu yerlerde bile pek çok sürücünün kanunlara uymadığını görürsünüz." 

O'Malley'ye göre, bunun sebebi kanunların zayıf olması ve şoförlerin istedikleri zaman polis memurlarına rüşvet verebileceklerini bilmesi. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
kindness

Kuralı koyanların, koyulan kuralların uygulanıp uygulanmadığını denetleyenlerin kurallara uymadığı bir ülke ne anlatır kim bilir?

En son trafik kuralına uyan polis ne zaman gördüğümü hatırlamıyorum. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Semih Uluca

İmam yellenirse cemaat  ..... 

Malesef ülkemizde böyle. Siyasi propaganda yapmak değil amacım. Baştaki insanların, yöneticilerin örnek olması lazım önce, onlar uyacak ki vatandaş uysun kurallara.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...