Jump to content
PeLiKaN

2. Nesil Mazda 3 Bagaj Hidroliği / Amortisörü

Tavsiye Edilen Mesajlar

PeLiKaN    19
PeLiKaN

Herkese selamlar..2011 model aracımın bagaj amortisörleri çalışmıyor, çalışmadığı için de kapatırken dikkat etmezsem ön kaput gibi (DÜŞEREK) çok sert bir şekilde kapanıyor.Yetkili serviste montaj ile beraber 400 TL küsür gibi bir rakkam istediler.20 TL lik parça için 400 TL vermekte zoruma gitti açıkcası. Ümraniye sanayii de veya anadolu yakasında hem parça temin edebileceğim hem onarımını yaptırabileceğim bir yer olup olmadığı ile ilgili bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum.Ve yahut internetten parça sparişi versem parçanın uygunluğu konusunda emin olabilir miyim ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ibrasoft    238
ibrasoft

@Mehmet Özdemir 
Ben de açtığım konuda işi toparlayayım diyordum fırsat bulunca :)

Bagaj amortisörü için 3-4 değişik amortisör ve 3-4 farklı yay ile bunların kombinasyonlarını düşününce 10-15 günlük denemelerde en başarılı sonuç;

1 - Aracınızın orijinal amortisörlerini en az 470 veya ideal olarak 500 Newton basıncına yükseltmeniz. (Yeni amortisör demiyorum, amortisörcüler 30 TL civarında bir ücretle bu işi yapıyorlar.) Parçacılardan alacağınız yan sanayi amortisörlerin içerisinde son noktada stoper yok. Son açılma noktasına gelirken yavaşlamadığı için çarpmayla karışık yaylanma şeklinde durduğu için menteşe ve bağlantı yerlerinde esneme yapıyor. (Beni huzursuz eden bir durumdu) Veya yaptıramıyor iseniz Volkswagen servisinden veya çıkmacılardan Bora nın orijinal bagaj amortisörünü alabilirsiniz. Onlar da 470-500 newton aralığında ve dip noktada stoperi var. Ölçüleri aynı.

2 - Amortisör millerine de hırdavatçılarda bulabileceğiniz 16x25 MAVİ kalıp yayı takmanız gerekiyor. (Yeşil güçsüz kalıyor bir hafta sonra işlem görmemeye başlıyor, Kırmızı çok sert ve gereksiz zorlama yapıyor.)

3- İlaveten bagaj kilidinin altında yer alan germe yayını 3-4 diş kısaltır gerginliğini arttırırsanız ilk atılım için destekleyici olur. 

2 aya yakındır bu kombinasyonla kullanıyorum. Bir iki kere açmada nazlandı, 15 cm yükseltip bekledi ama aracın yanına gelene kadar onu da açtı veya ben destek oldum. 

Görselleri daha önce açtığım konuda görebilirsiniz. Orada yay yeşil iken çektiğim fotolar var.

19 saat önce, PeLiKaN :

çok teşekkür ederim..bir kaç yer ile görüştüm yardımcı oluruz dediler.Umarım yardımcı olurlarda 400 kağıttan kurtarırlar beni

Telefondan baktığım için otomatik açılma olarak algıladım kusura bakmayın. O yazdıklarım otomatik açılma ile ilgili. Eğer sadece amortisörlerinizi değiştirecek iseniz; aynı ölçülerde ve benzer basınçlarda olan;

Focus, Bora, Passat amortisörlerini kullanabilirsiniz.
Fiyat olarak yan sanayiler adet  fiyatı 25- 30 TL civarındadır. 
Volksgaven servisinde Bora için amortisör adet fiyatı 90 TL... 

Fiyat ve beklentinize göre seçim yapabilirsiniz. Bu söylediklerimi de alsanız sorun yaşamazsınız.. Sadece yan sanayilerde tam açılma anında dip noktada sallanma yapıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
PeLiKaN    19
PeLiKaN

@ibrasoftabi inan ilk yazdıklarını okuduğumda autocad ekranına bakan bakkal çırağı  gibi kaldım  yazdığın ikinci paragrafın faydası olacak  zahmet edip bu kadar detaylı cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ümraniye sanayiye gittiğimde eğer parça bulamazsam alternatif markaları tavsiye edebilirim en azından amortisörcü arkadaşa..tekrar çok teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ibrasoft    238
ibrasoft
19 saat önce, PeLiKaN :

@ibrasoftabi inan ilk yazdıklarını okuduğumda autocad ekranına bakan bakkal çırağı  gibi kaldım  yazdığın ikinci paragrafın faydası olacak  zahmet edip bu kadar detaylı cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Ümraniye sanayiye gittiğimde eğer parça bulamazsam alternatif markaları tavsiye edebilirim en azından amortisörcü arkadaşa..tekrar çok teşekkür ederim.

@PeLiKaN 
Güldüm valla :)
Zahmetlik bir durum yok ;)
Önemli olan herkesin bildiğini bir araya getirip, sorunları olabildiğince kendi başımıza ve ekonomik olarak çözmek.. Alternatif markaları özellikle belirttim çünkü parçacıya gidip Mazda 3 bagaj amortisörü diye sorarsan biz Mazda parçası satmıyoruz diyebilirler. Aslında amortisör aynı amortisör. Önemli olan Newton değeri ve uzunluğu. Kendi amortisörünü söküp; (alt ve üstte 2 pim var araya tornavida sokarak çıkarabilirsin) araç markası bile belirtmeden parçacılara sorarsan bulursun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
PeLiKaN    19
PeLiKaN

abi ümraniye de girmediğim amortisörcü kalmadı ve şunu özellikle belirtmezsem içim rahat etmez. 1- DEMİRCİOĞLU YEDEK PARÇA  2 - ECRİN YEDEK PARÇA : Adamların dükkanlarına girip selam veriyosun ne selam alıyorlar ne hoşgeldin diyolar, derdini anlatıyosun " şimdi depoya bakacak eleman yok sonra gel" diyolar  parça bagaj üzerinde buyrun gelin bi bakın diyosun " arkadaşım uğraşamam git çıkarttır gel ""... çıkartıp getiriyosun "parça bende yok başının çaresine bak sen" başka nerede bulabilirim peki diyosun "  bilmem ben "" diyo adam...Muhtemelen iyi kazanıyolar ki müşteri zerre umurlarında değil...Yemin ederim böyle, eksiği var fazlası yok...En sonunda Başaran amortisörü buldum ümraniye/fatih sanayi içinde eleman 5 dakika da parçayı getirdi montajını yaptı 10 dakika da hazır hale getirdi " abi her zaman bekleriz güle güle kullan " dedi yolcu etti bizi...Üşenmeyip yazmamda ki tek sebep hani olurda biri şu başlığa bakar parçaya ihtiyacı vardır nereye gitmemesi gerektiğini bilsin en azından.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.