Jump to content
Efebey

Otomobilini Satacaklar Dikkat ! Meğer Cezası Varmış

Tavsiye Edilen Mesajlar

Efebey

 

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Darendelioğlu, "Aracına ’Satılık’ yazdığı için zabıtadan ceza yedi" şeklindeki haberlerle ilgili bir açıklama yaptı. Darendelioğlu, otoparklar da dahil olmak üzere ruhsatlandırılmamış yerlerde oto alım satımı yapanlara 10 yılı aşkın süredir ceza yazıldığını söyledi. Olayın bireysel bir konu olmadığını da ifade eden Darendelioğlu, bu yıl aynı durumdaki toplam 42 araca aynı işlemin yapıldığını kaydetti.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Darendelioğlu, 15 Nisan 2016 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekiplerince ceza yazılan 60 HC 598 plakalı araçla ilgili yapılan haberlere açıklık getirerek söz konusu olayda zabıta ekiplerinin görevlerini yaptığını söyledi.

 Kayseri şehrinin açık oto pazarı olmadığını ifade eden Ahmet Darendelioğlu "İsteyen istediği yerde istediği bir şeyi seyyar satıcılıkla satamaz, satmamalıdır. Böyle yapmak isteyenlere de müdahale etmek zabıta ekiplerimizin görevidir. Zabıta ekiplerimiz intizamın korunmasını sağlayarak halkımızın huzuru için çalışmaktadır. Nasıl ki, seyyar satıcılarla halkımızın desteğiyle mücadele edilmiş ve başarılı olunmuşsa, her türlü seyyar anlayışıyla da mücadeleye devam edilecektir.

 Aksi takdirde halkımızın da takdir edeceği gibi şehrimizdeki bazı caddeler, ’Satılık’ ibaresi taşıyan araçlar tek sıra dizilmek suretiyle açık oto pazarına dönüştürülmektedir. Pek çok vatandaşımız da bu durumdan rahatsızlığını belediyemize iletmiştir. Zabıta ekiplerimiz yaya ve araç yoğunluğu olan bölgelerin işgal edilerek oto alım satım yerleri haline getirilmesini ve bunun gittikçe yaygınlaşmasını önlemek için çalışmaktadır" şeklinde konuştu.

Olayın kanun ve yönetmelikler çerçevesinde yaşandığını Darendelioğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zabıta ekiplerimiz Sivas Caddesi’nde ücretsiz otoparkı işgal eden 60 HC 598 plakalı araca 15 Nisan 2016 tarihinde 219 TL ceza yazmıştır. Cezanın gerekçesi Kayseri Büyükşehir Belediyesi Maktu Ceza Yönetmeliği’nin 23. Maddesinde belirtilmiştir. Hangi durumlarda ceza yazılacağını belirten 23’üncü maddenin ’aa’ bendinde ’Belediyece tespit edilen yer ve alanlar dışında, ruhsatlandırılmamış yerlerde oto alım satımı yapmak’ ifadesi de vardır. Dolayısıyla bu maddeye aykırı davranışlar cezayı gerektirir. 

Üstelik bu yönetmelik bugünün veya bu yılın yönetmeliği değildir. Ruhsatlandırılmamış yerlerde oto alım satımının suç olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi Maktu Ceza Yönetmeliği zaman zaman güncellense de söz konusu madde her zaman yerini korumuştur. 14 Şubat 2005 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçen Maktu Ceza Yönetmeliği’nde cezayı gerektiren madde aynen yer almıştır. 

Haberlerde ifade edilen şekliyle otomobile ’Satılık’ yazısı yazılması nedeniyle ceza yazılmış değildir. Yönetmelikte belirtildiği gibi ruhsatlandırılmamış alanda satış yapmak cezayı gerektirmiştir."

Söz konusu haberde ifade edilen cezanın bireysel bir konu olmadığını da ifade eden Ahmet Darendelioğlu, bu yıl 42 araca aynı işlemin yapıldığını kaydetti. Darendelioğlu, "Yine haberde sözü edilen şekliyle personelimizin çalışmasında ’iltimas’ söz konusu dahi olamaz. İlçe Belediyesi’nin Zabıta Karakolu’nda görev yapan personele aynı durumda olmasına rağmen ceza yazılmadığı bilgisi yanlıştır. Söz konusu personele ait olan 38 UP 387 plakalı araca da ceza yazılmıştır" dedi.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Revivo73

Hem doğru hem yanlış bir karar. Doğru gibi cunku aracın camına ilan koyunca her yer satış alanı gibi oluyor, ama kural sadece kamu için uygulandığında. Ülkemizde kurallar ne kadar doğru ve sadece kamu için uygulanıyor ki bu kuralı neden öyle hırsla uygulamaya başlarlar? iftar vaktinde eve yürüyorum, bütün kaldırımlar caddelere kadar masalar saçılmış. Veya ramazan olmasa bile kaldırım ve yolları kendine maleden yıgınla lokanta, kafe ve işyeri var onlara neden işlem yapmıyorlar da aracını satmak isteyeyen yapıyorlar?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
zoptrik

Burada durum farklı. Orası Kayseri :D Sivas caddesi denilen yer Kayserinin ana caddesi konumunda bir yer. 2 gidiş iki geliş ortada gidiş geliş tramvay hattı ve kenarda bir sıra araç parkı olan geniş bir cadde. Kayserili halkın işini görmesi için ücretsiz ayrılmış bu işlek yerlere satılık araçlarını koyarak oraları tabiri caizse gaspediyor. O caddede yaşayan insanlar da var o caddede bulunan işyerleri de var. onların araçları da var. Aslında bu bir yasal açık. Ben olsam belediye tüzüğüne "Bu alanlar halka açık alanlardır.(burada halka açık alan tabiri geliştirilebilir) ve bu alanlarda şu kadar günden daha fazla bekleyen araçların çekilmesi vs veya cezası " gibi bir ifade koyarım. Yasaya baktığımız zaman araç alışverişi ispatlanmadan bu konuya ceza yazamazlar. 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...