Jump to content
İlhan

2.Nesil Dizel Mazda 3 İçin, Hangi Motor Yağı ?

Tavsiye Edilen Mesajlar

İlhan    5.347
İlhan

Merhaba arkadaşlar,

Biz dizel Mazda 3 kullanıcıları için, motor yağı konusunda öksüz kalmışız. Ağırlıklı hep benzin ve lpg'li araçlardaki motor yağlarını konuşmuşuz.

Öncelikli olarak kendi aracımdan örnek vereyim. 120 bin km'ye gelen aracımda, bu güne kadar yetkili servis haricinde bir bakım uygulaması yaptırmadım.

Bu güne kadar kullandığım motor yağı 5W-30

Kullandığım yağın parça/servis kodu : 5555-EG-001

Bu güne kadar tek kullanıcıyla her 10 Bin km'de bir bakımlarımı düzgün yaptırarak, 120 bin km'yi devirdim. Motor yağı konusunda dikkat etmem gereken bir şey var mı ?

Bu 120 Bin km'nin 100 Bin km'sini rahat rahat şehirler arası uzun yolda yapmışımdır. Şehir içi dur kalk, çok yoğun trafikte kullanılmış bir araç değildir.

Bu yağ markası olur, yağ kalınlığı olur, değiştirme aralığı olur !!

Bu konuda önerileriniz, tavsiyeleriniz nedir ? 

Her ne kadar yetkili servise gidip çok memnun olsam da. Bu konuda kontrollü ve tedbirli olmakta fayda var diye düşünüyorum..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.347
İlhan
13 dakika önce, M.E.G :

Aracı çok yormuyorsan 10 bin km iyidir abi. Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Ben dizelde kışın 0-30 kullandım yaz aylarında 5-40 abi. Hepte Castrol Edge kullandım. Çok da memnundum.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sakin kullanıcıyımdır, dönem dönem kısa süreli devirli kullansamda bu durum kısa sürelidir. 

Bu güne kadar servis hep 5-30 yağ kullandı. İstanbul'daki iklim koşullarını karşılıyor sanırım. Ama artan Km'den ötürü acaba bir değişiklik yada kontrol yapmam gerekiyor mu diye merak ediyorum aslında. Yağ eksiltme durumuda yok gibi şu ana kadar gözlemlediğim. Aynı keza boşaltılan yağın durumuda hiç bir zaman öyle çok vahim değildi bu güne kadar.

Acaba forumda daha yüksek km'lerde dizel kullanıcıları var mı ? Elbet vardır da aktif olmaları gerekiyor. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.