Jump to content
Rhapsody

Mazda 323 Radyatör Sorunu ve Hararet

Tavsiye Edilen Mesajlar

Rhapsody    50
Rhapsody

Arkadaslar bilgi mahiyetinde yazıyorum.

5 ay once sirf keyfe keder eskisi paslanmis kotu görünüyor diye hazir arabam conta yakmisken (duzenli olarak conta yakarim ) radyator2ude degistirim dedim.

Araba cok sık hararete cikmaya basladi ki en son arabada coluk cocuk varken dag basinda yolda birakmasi pes ettirdi beni. Allahtan yoldan gecenler yardim etti neyse.

Farkettimki radyatorun bir kismi soguk bir kismi olmasi gerektigi gibi sicak

Tikali oldugu icin ki 5 aylik radyator nasil tikanir oda ayri bir mevzu?

Neyse temizleme yoluna gittim randuman vermedi.

Kendi imkanlarimla sagda solda duydugum seyleri yapmaya calistim hic ise yaramadi ( internette radyator temizleme diye aratin cok fantastik seyler çıkabiliyor)

Sonunda gittim paşa paşa daha iyi bir radyator aldim.

Sorun tabiki düzeldi ama sunuda farkettimki aracin performansida bir tik artti eskisine gore. Mantiken hem yeterli devirdaim yapacak su almiyordu hem yeterli soguk suyu ceviremedigi icin motor surekli yuksek sicakla basetmek zorunda kaldigi icin haliyle performans kaybi yasiyordu v.s

Bu arada devirdaim ide sokturdum carklarini filan kontrol ettirdim allahtan sorun yok contalarini yenilettim.

Termostatida devre disi birakip cikarttim zaten havalar asiri sicak

Suan iyiyiz bakalim ;)

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73    1.167
Revivo73

radyatörü değiştirdiğinde başka marka veya çıkma radyatörle mi değiştin? Çıkma ve aluminyum ise her türden sorun yapabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Rhapsody    50
Rhapsody

Baska marka ve yine aliminyum aldim. Aliminyum aldim cunki bakir v.s alirsam motorum zaten 4 4luk olmadigindan olaai bir sorun da ne bilim basınç ta filan motora baski yapar diye dusunuyorum.aliminyum lar cok dayanikli olmadigindan aksi bi durumda hemen patlak verir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Revivo73    1.167
Revivo73

Başka marka ve aluminyum radyatör almakla bahsettiğin soruna zemin hazırlamışsın. Mazda orjinal alıp takacaktın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Rhapsody    50
Rhapsody

Yorumun icin tsk ederim. Motoru saglam bir elden gecirene kadar aynen boyle devam edecegim. Sonrasinda tabiki her parcasina dikkat etmek mumkunse orjinal almak zorundayim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Dawence    10
Dawence

Çözümlerin mantıklı, bizim araçlar 20 yaş üstü hala orjinal diye tutturmak gereksiz bence... Ben aracı rahatlatmak için açık hava filtresi ( 3 ay da bir değiştirmek şartıyla ) düşünüyorum. Katalizör iptali ( aracı boş yere sıkıştırıyoruz ) bunlar şahsi düşüncelerim...  Deneyerek güzel bir şeyler yapmaya çalışacağız. benim aracım şuan sanayide conta değiştiriyor. usta radyatörü de kontrol edecek umarım sıkıntı çıkmaz... bu havalarda sıkıştırmaya gelmiyor motor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Rhapsody    50
Rhapsody
52 dakika önce, Dawence :

Çözümlerin mantıklı, bizim araçlar 20 yaş üstü hala orjinal diye tutturmak gereksiz bence... Ben aracı rahatlatmak için açık hava filtresi ( 3 ay da bir değiştirmek şartıyla ) düşünüyorum. Katalizör iptali ( aracı boş yere sıkıştırıyoruz ) bunlar şahsi düşüncelerim...  Deneyerek güzel bir şeyler yapmaya çalışacağız. benim aracım şuan sanayide conta değiştiriyor. usta radyatörü de kontrol edecek umarım sıkıntı çıkmaz... bu havalarda sıkıştırmaya gelmiyor motor.

Geçmiş olsun öncelikle. Aynen bu sıcaklarda sıkıştırmak bizimkisi gibi yaşlı ve özellikle standart soğutma donanımına sahip araçlar için çok tehlikeli. 

Hava filtresini ben mesela ortalama 3-4 haftada bir açıp bakarım çok tozlanmışsa para tutmuyor zaten gider değiştiririm. Yağı içinde öle 10.000 5000  filan beklemem periyodik olarak ekliyor olsam bile komple değiştiririm.Tabi herşey dozunda güzeldir zırt pırt yağ filtre filan değiştirilmez bence. Mesela benim araç lpg li sürekli değişen hava filtresi sürekli değişen hava akışı demektirki lpg böle dengesizlikleri fazla havayı sevmez. Yağında bişyi vardır herhalde.

Ama katalizör konusunda biraz kararsız kaldım çünki önceki aracımda rahatlasın diye bende iptal etmiştim. Güzel tok ses veriyordu çekişi bi tık arttmıştı hissettiriyordu ama düşük devirlerde rolantı sorunu yaşamaya başladım sonra çekiş alt devirlerde resmen öldü biraz yakıt arttı filan bende gittim uygun bir katalizör almıştım tekrar.

Bence sende katalizör konusunu bizim araçların zararı varmıdır yokmudur iyi bi araştır istersen

Bir saat önce, Böcek :

Orijinal radyatör fiyatı nedir acaba

GALAXY J7

Valla ben bulamadım bir ara sormuştum çevreye kimsede yoktu paso çin onun bi üst kalitelisi taiwan malı diyorlar şahsen benimkide taiwan malı.

Servisten sormak lazım

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Dawence    10
Dawence

Benim amacım ses değil araçta ses olsun sevmem ben ama rahat gitsin araçlarımızın motorunda hala bir cevher var ama bunu yaşı ve diğer parçaların yıpranması sebebiyle ortaya çıkaramıyoruz. Araca hava girişini rahatlatmak mantıklı çünkü motor ilk günkü gibi çalışmıyor. Çıkışı da rahatlatırsak buji ve buji kabloları falan en sonda güzel bir gaz ayarı yaptırdık mı sorun kalmaz diye düşünüyorum... 10 Yaşından sonra bilinçli yapılan parça değiştirmenin zararı olacağını düşünmüyorum :):):) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Rhapsody    50
Rhapsody
13 dakika önce, Dawence :

Benim amacım ses değil araçta ses olsun sevmem ben ama rahat gitsin araçlarımızın motorunda hala bir cevher var ama bunu yaşı ve diğer parçaların yıpranması sebebiyle ortaya çıkaramıyoruz. Araca hava girişini rahatlatmak mantıklı çünkü motor ilk günkü gibi çalışmıyor. Çıkışı da rahatlatırsak buji ve buji kabloları falan en sonda güzel bir gaz ayarı yaptırdık mı sorun kalmaz diye düşünüyorum... 10 Yaşından sonra bilinçli yapılan parça değiştirmenin zararı olacağını düşünmüyorum :):):) 

Ses haric tum konularda hem fikiriz;)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.