Jump to content
Mazda41

2. Nesil Mazda 3 Direksiyon Problemi

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mazda41    120
Mazda41

140 kilometre ve ust kilometrelerde dureksiyonda yumusama ve bosluk oluyor dusuk hizlarda da 50 kilometre altinda da sertlesme oluyor problem neden olabilir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Horizon05    36
Horizon05

Bende aynı olayı yaşıyorum problemden ziyade bizim direksiyonların yapısımı bu diye düşüyorum bazen

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mazda41    120
Mazda41

Hocam ben arabayi sifir aldim suan 69.000 60 000 km kadar boyle bir problem yoktu yuksek hizlarda cok guven veriyordu 140 sonra artik korkuyorum direksiyon yuzunden

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.206
Mutlu Tekir

Direksiyon hidrolik yağını değiştirip rot ayarı yaptırın bi. 60 bin km dir lastik değişmediyse lastikleri de değiştirin. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Horizon05    36
Horizon05

60 bin km sonra başladıysa bir problem var demekki ben 2. el aldım 2 yıldır bende araç genelde 100 km hızı geçmiyorum ayda yılda bir en fazla 140  o zamanlarda yapısı böyle galiba diyordum lastiklerim 6 aylık rot ayarımda yeni direksiyon hidroliğin den olabilir demiş mutlu arkadaşımız bir baktırmak lazım en kısa zamanda 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mutlu Tekir    1.206
Mutlu Tekir

Aklıma gelen bunlar. Bende de öyleydi rot dan sonra daha iyi oldu gemi gibi gidiyor. Her rot ustası da ayarlayamayabilir tavsiye edilen birilerine gitmekte fayda var. Galiba bizim araçlarda arka tekerlerde de rot ayarı varmış her usta bilmezmiş. Mazdadan anlayana baktırmakta fayda var. Direksiyonda boşluk olup olmadığını da en iyi araç dururken rölantide görürsünüz. Ayakta tekerlere bakın bir yandan da direksiyonu kısa mesafelerde sağ sol yapın. Tekerlerin azıcık oynamaya başladığında direksiyondaki hareketiniz ne kadar bir turun 8 de 1 i gibiyse ve azsa sıkıntı yoktur. 

Direksiyon hidrolik yağı seviyesi ne durumda ona da bakılmalı. Hidrolik yağlar 2 senede 1 değişmelidir ama ne hikmetse hiç bir usta değiştirmez. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mazda41    120
Mazda41

Hocam lastikler daha 8000 kmde hidrolik yagina baktirmak lazim rot yeni yapildi arka tekerlerde rot nasil oluyor acaba ben yeni duydum onuda mi ayarlatmak lazim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mazda41    120
Mazda41

Abi rot ayari yaptirdim lastikcide problem kalmadi ustanin soyledigine gore her 8 veya 10 bin kmde rot lazimmis

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
İlhan    5.355
İlhan
13 dakika önce, Mazda41 :

Abi rot ayari yaptirdim lastikcide problem kalmadi ustanin soyledigine gore her 8 veya 10 bin kmde rot lazimmis

Ben her 20 bin km katlarında lastikleri ön arka değiştirip. Akabinde de hem balans hemde rot ayarı yaptırırım.

Bizim araçlar sağlam araçlardır...Çok bozuk yollarda kullanmadığın sürece 8-10 bin km'ye gerek olduğunu düşünmüyorum. Ama tabiki de 8-10 bin km'de bir yaptırmak 20 bin km'de yaptırmaktan daha faydalıdır..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Ulash_o    21
Ulash_o

Merhabalar, ben de son bir kaç haftadır direksiyonda bir boşluk hissediyordum. Aracım 2014 model ve 13.000 km. Servise götürdüm direksiyon kutusu içindeki vidaların gevşemiş olduğunu ve onları sıktıklarını söylediler. Açıkçası mazdanın bu tarz sıkıntılar yaşatması beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Sonuçta ilk mazdam ve araç sıfır alınmıştı. [emoji19]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mazda41    120
Mazda41

@Ulash_o abi bunlar kucuk seyler ya takma kafaya rota da sok arabayi tamam @İlhan abinin passat cc cilerin durumunu anlattiktan sonra bunlar kucuk seyler geliyot 8)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.